Dark Shadows (2012)


Český název: Temné stíny
Režie: Tim Burton
Rok výroby: 2012
Délka: 113 min
Země: USA

Hrají:
Johnny Depp … (Barnabas Collins)
Michelle Pfeiffer … (Elizabeth Collins)
Helena Bonham Carter … (Dr. Julia Hoffman)
Eva Green … (Angelique Bouchard)
Bella Heathcote … (Victoria / Josette)
Chloë Grace Moretz … (Carolyn)
… a další

 

Když jsem kdysi připravoval článek o hororech ročníku 2012, Temné stíny jsem zmínil jen okrajově. Tehdy byl totiž snímek uváděn jako fantasy komedie. Přívlastku “horor” se dočkal až nyní, což je také příčina takhle pozdní recenze. To jen na vysvětlenou.

Tima Burtona ostatně ani nijak zvlášť nevyhledávám. Jasně, je to autor několik skvělých filmů, které v srdcích fanoušků zkultovněly, ovšem občas se ocitne i na druhé straně divácké přízně. Temné stíny – o nichž jsem zjistil, že mají dvě starší seriálové podoby – stojí asi někde uprostřed v jeho portfoliu. Znamená to sice, že Burton nesklouzl pod snesitelnou úroveň, ale zároveň se projevuje vyčerpanost jeho stylu. O tom byly popsány už stohy papírů, takže první (ale zásadní) výtku zkrátím – tomu příběhu chybí duše!

Johnny Depp zde hraje upíra, který se po dvou nedobrovolných stoletích v rakvi ocitá v roce 1972. Musí si poradit s jednou čarodějnicí, s novými členy rodiny, s rozpadávajícím se sídlem a samozřejmě i s láskou. Krom toho se coby staromilec s vybraným vystupováním musí zadaptovat v modernějším světě, z čehož lze vyvodit spoustu humorných chvilek. Kadence skutečně povedených vtípků je ale poměrně nízká – dá se říct, že filmem prochází jen uvolněná atmosféra plynoucí z námětu. Tak akorát k udržení pozornosti.

Burtonovi přitom tu hravost pořád věřím. Spolupráce s největšími hvězdami mu dává dost prostředků k tomu, aby se dostatečně rozparádil. Výprava se snaží být velkolepá, triky na patřičné úrovni a celková stylizace prostě nezklamávají, jenže bez pořádných charakterů vám zůstane jen neprůstřelná technická kvalita. A na Deppovu postavu s jejím tajtrlíkováním si za pár dní nevzpomenete, což platí i pro ostatní postavy. Výjimku z této party může představovat asi jen sexappealem hýřící Eva Green, která asi potěší nejedno pánské oko.

Filmu očividně chybí pověstný tah na branku. Najednou se opět v mysli vynoří kacířské myšlenky na to, jestli má smysl se sice obstojně, ale jednorázově „bavit“ s bývalým mistrem bizarnosti, nebo zdali by nebylo lepší těch 150 milionů vidět v jiných rukou.

Hodnocení5
Temným stínům jakožto fantasy pohádce (trochu krvavější, ale jen v rámci možností) můžeme některé nedostatky odpustit, ale celek sotva někoho může strhnout do nějaké euforie. Tim Burton by měl co nejdřív zařadit vyšší obrátky, protože si jinak zláme režisérský vaz.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Angelic-77 19 ledna 2014 v 00:09

    Je mi to líto, ale Tim Burton točí rok od roku horší filmy a bohužel zcela stejně je na tom i Johny Depp, který pro změnu v čím dál tím víc otřesnějších filmech hraje a před Osamělým jezdcem bych řekl, že to v Johnyho případě vyvrcholilo právě touto pohádkovou slátaninou. Nezbývá než si uchovat v paměti roky minulé a nad těmito a nejspíš i nadcházejícími filmy obou dvou se povznést, nebo je raději rychle zapomenout či vůbec nevidět… SCRATCH 😉

  2. Solo 20 prosince 2013 v 08:02

    Tim Burton a jeho filmy – mám s nimi opravdu velké dilema. Viděl jsem jich dost, po určité stránce se mi opravdu líbili, ale stačilo mi je vidět jen jednou. Nejsou vyloženě špatné, ale na chuť jsem jim prostě nikdy nepřišel. I tady se scénář opírá o „velkou lásku“ a černý humor. To druhé mi vůbec nevadí, to má Solo rád – ale já prostě u Burtona postrádám pořádnou akčnost. Přitom začátek s dělníkama vypadal velice slibně. Potom ale jakoby se všichni zkouřili společně s těma hippies u ohníčku. Burton si dal docela práci s efekty jak je jeho zvykem, dokonce vsadil na známé tváře a Johnny Depp je pro podobné role jako stvořený, ale pořád jsem se nemohl zbavit dojmu, jako bych sledoval béčkový mix Střihorukého Edwarda a Smrt jí sluší. Navíc mě vyloženě nasral tím, že se tu Eva Green presentovala jako bloncka. Ale zas ta jejich „hellish prelude“ byal dobrá…(více na mém blogu)

Nový komentář