Dark Half, The (1993)


Český název: Temná polovina
Režie: George A. Romero
Rok výroby: 1993
Délka: 122 min
Země: USA

Hrají:
Timothy Hutton … (Beaumont/Stark)
Michael Rooker … (šerif Alan Pangborn)
Amy Madigan … (Liz Beaumontová)
Beth Grant … (Shayla Beaumontová)
Zachary Mott … (Norris Ridgewick)
… a další

 

Spisovatel Tad Baumont je učitel a spisovatel, spíše známý pod svým pseudonymem George Stark. Pod tímto jménem píše hororové knihy, které jsou vysoce oblíbené mezi čtenáři. Jednoho dne je ale Starkova identita prozrazena a Tad se rozhodne vyjít s pravdou na povrch. George Starka – Temnou polovinu pohřbí a s úlevou se dál věnuje své rodině. Jeho klidný život je však náhle přerušen příchodem Alana Pangborna. Ten Tada obviní z vraždy a jako důkaz má být otisk prstů nalezený na místě činu. Jenže Tad Baumont byl v době vraždy v New Yorku, takže on vraždit nemohl. Postupem času mu dochází šokující pravda. George Stark – jeho temná půle se probudila k životu. A jedinou Tadovou záchranou je jeho umění psát a… vrabci. Protože jak je krví psáno: „VRABCI ZNOVU LETÍ”.

Film vznikl roku 1993 podle téměř 400stránné knihy Stephena Kinga, kterou napsal roku 1989, tedy krátce poté, co se veřejnost dozvěděla o jeho pseudonymu, Richardu Bachmanovi. Ten „zemřel” poté, co jeden knihkupec objevil souvislosti mezi Bachmanovou a Kingovou tvorbou. Stephen King se napsáním knihy Dark half vlastně vyzpovídává ze ztráty jedné své části.
Příběhu o vraždícím pseudonymu se krátce po vydání chopil věhlasný režisér hororových filmů George A. Romero, známý spíše pod zombie horory jako Noc oživlých mrtvol. Pojďme se tedy podívat, jak toto zde spíše neznámé (pokud nejste fanoušky Stephena Kinga) dílko dopadlo.

Kniha a film
Kniha se vyznačuje velice rychlím spádem, což je u Kinga a jeho rozepisování skoro zázrak. Hned v úvodu jste svědky operace mozku malého chlapce, při níž skoro zešílí nejedna přítomná sestřička. I film začíná v tomto bodě a velice věrně ukazuje to, co se čtenář v knize dočetl. A to nemyslím jen v úvodu, ale i jako celek. Přirovnal bych to ke Hřbitovu domácích zvířátek (Pet Sematary), který je též věrnou „kopií” knihy. Takže fandové knih budou zřejmě podobností a odchylkami ve filmu od knihy mile překvapeni. Je jich tam skutečně málo a na děj jako celek nemají skoro žádný vliv.

Hodnocení
Co se děje týče, tak ten je svým způsobem originální. Napětí se v něm stupňuje a atmosféra je prostě Kingovská. Ale bohužel, co kniha dokázala – udržet si pozornost – tam film krachuje. Může za to snad kamera či střih. Klidně i obojí najednou, protože záběry jsou kolikrát moc dlouhé a kamera na horor moc klidná. Každopádně ze záběrů necítíte onen hororový nádech – roztřesenost, která je u hororu tolik typická. Hudba je však působivá a trefná. Například v záběrech, kde přelétávají tisíce vrabců, se mi tenhle celek s hudbou velice líbil. Tím už mířím k dalšímu bodu, který musím ve filmu vyzdvihnout, a to jsou speciální efekty. Ať už jde o scény s vrabci či úvodní operaci nebo finální souboj, tak mě speciální efekty vůbec nezklamaly, ba dokonce jsem těžko poznal rozdíl mezi skutečností a dodanou iluzí. Herecké výkony, a to hlavně ve vedlejších rolích, jsou kolikrát místy dost prkenné.  Timothy Hutton alias Tad Beaumont a zároveň i George Stark zvládl spíše roli záporáka než klaďase. Přesto jeho výkon beru jako průměrný. Neohromí, ale ani nepokazí dojem z filmu. Naopak Michael Rooker – šerif Alan Pangborn, ač ve vedlejší roli, si dokázal se svým protagonistou skvěle pohrát a jeho osobu jsem doslova hltal se všemi řečmi, které ve filmu pronesl.

Hodnocení6
Ač je film věrnou kopií knihy mistra hororového žánru, tak si těžko oproti knize dokáže udržet divákovu pozornost. Určitě za to může i jeho délka. Dvě hodiny je prostě moc na příběh, ve kterém se spisovatel a jeho zlý pseudonym snaží získat to, co je každému člověku nejdůležitější. Přesto se i přes všechny mínusy, které má jedná o průměrný hororový snímek, jenž neublíží, ale ani přímo nepohladí po duši. Má své plusy i mínusy, které se ve výsledku tak nějak vyrovnávají. George A. Romero hold natočil už lepší filmy. S úlevou ale mohu říct, že Temná polovina nepatří k nejhorším.  
60%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

 1. Solo 2 srpna 2010 v 17:14

  Hodně zvláštní film, který jsem při prvním shlédnutí ani moc nepochopil.
  Podruhé už to bylo lepší, ale je zde k vidění spousta blbostí, které mě
  docela otrávily. Výběr herců moc dobrý nebyl a přestože nepodali zas až
  tak špatné výkony, hlavní hrdina chtěl prostě vyměnit. Konec se už nesl
  v jakémsi duchu fantasmagorie, která v knize funguje na jedničku, ale
  ve filmu to byla doslova bída. Nevím jestli to bylo tím, že se všechno
  odehrávalo ve tmě, ale kromě nalétávání ptáků a postupného rozkladu
  zlého Starka mě poslední půlhodina vůbec nebavila.

 2. Eraserhead 27 října 2009 v 11:18

   „Co se děje?“ „Vražda. Chceš něco?“ Stejnojmennou knihu Stephena Kinga mám hodně rád, určitě bych jí zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších kingovek a tak jsem byl zvědavý, jak se s převedením Kinga do filmu tentokrát popere George A. Romero. Ten už s Kingem ne moc povedeně spolupracoval jako režisér (Creepshow) a mnohem lépe jako scénárista (Creepshow 2), tady si střihnul obojí dohromady a výsledek je dost potěšující. A to i navzdory klasickým neduhům podobných filmů dle Kinga – delší stopáži (ono ale nejde Kinga povedeně a uceleně převést do filmu kratšího než cca dvě hodiny) a nudnější střední části (kterou ale zpravidla dávám za vinu scénáristům a režisérům, že si nedokáží poradit s klasickými kingovskými vychytávkami, které spojeny v celek vytváří právě tu krásu kingových románů a nejdou jen tak oblbnout několika střihy a krátkými scénami). Tady nějak výrazně nevadí ani ta delší stopáž a střední část není nějak extra nudná, příběh se odvíjí, děj odhaluje, napětí možná neeskaluje, ale postupná proměna George Starka (který mi vzhledově strašně připomíná Václava Postráneckého) je povedená a jeho hlášky klasicky kingovské. A tak stejně jako knihu, i film bych zařadil mezi mých deset nejoblíbenějších (nejpovedenějších) filmových adaptací Kingových knih a povídek. 

Nový komentář