Dark Floors (2008)


Český název: Temné patro
Režie: Pete Riski
Rok výroby: 2008
Délka: 84 min
Země: Finsko / Island

Hrají:
Skye Bennett … ( Sarah)
Noah Huntley … ( Ben)
Dominique McElligott … ( Emily)
Lordi … (as Mr. Lordi)
…a další

 

Ben se rozhodne odvést svou autistickou dceru Sarah z nemocnice, protože doktoři si s ní neví rady a samotné dívce se tu nelíbí. K nelibosti nemocniční sestry Emily s ní nastoupí do výtahu společně s dalšími třemi lidmi. Výtah se však zasekne v 7. patře a když se znovu dveře otevřou o patro níže, naleznou jen prázdné chodby, po pacientech a personálu ani stopy.

Všude jsou slyšet podivné zvuky, přístroje se zbláznily, slyší vlastní ozvěny hlasu v reproduktorech a posléze naleznou mrtvolu bez očí. Všem je jasné, že se tu děje něco podivného, něco co nedokáží rozumně vysvětlit. Sarah kreslí podivné obrazce do svého bloku a neustále opakuje divné věty. Když se jim zjeví duch a chvíli po něm podivné monstrum je jasné, že za vším stojí pekelné síly, které je nenechají z nemocnice odejít. Šestice přeživších se musí dostat do přízemí budovy, ale k cestě za svobodou jí stojí ještě šest pater a spousta nemilých překvapení.

Skandinávie je zatím spíše proslavená hlavně díky hokeji a skokanům na lyžích. Co se týká hororové scény jsou teprve v začátcích, ale určitě jde vidět snaha a pomalé zlepšování. Mnoho režisérů se již dostává do podvědomí diváků a možná se brzy dočkáme nějakého top filmu. Tento film má na svědomí finský režisér Pete Rinski, pro kterého je to premiéra. Největší doménou a zároveň i lákadlem je však finská kapela Lordi, která na hudební světovou scénu vstoupila vítězstvím v hudební soutěži Eurovision Song Contest (2006). Vyhráli nejen díky svému zpěvu, ale hlavně díky své netradiční vizáži a kostýmům. Jejich klipy jsou na severu velice oblíbené a hlavně na začátku své hudební kariéry byli velice žhavým a vyhledávaným zbožím. Tento film se stal jejich první možností vstoupit i do filmového světa a my jsme tak měli možnost vidět všechny členy kapely pěkně v akci.

O tomto filmu jsem hodně slyšel. Ať už z rozhovorů na tomto webu, nebo i z jiných internetových zdrojů. Proto mě dost překvapilo, ale i zároveň trochu vyděsilo, když jsem zjistil, že tento film vyšel v DVD edici. Po jeho shlédnutí musím přiznat, že těch investovaných 49 Kč určitě nelituji.

Děj se odehrává v nemocničním prostředí, které bývá dost často děsivé i bez filmových efektů, tedy alespoň pro mě. Ze začátku máme možnost vidět zoufalé počínání otce, který svou dceru z celého srdce miluje, ale kvůli její nemoci ji nemůže pomoci, a to mu rve srdce. Lékaři nejsou schopní přijít s nějakými většími výsledky a tak se rozhodne vzít dceru domů. Jeho autistická dcera, má zvláštní dar vidět a slyšet věci dřív než ostatní. Kromě toho se musím přiznat, že právě ona mě štvala z celého filmu nejvíc svými záchvaty. Ostatní postavy do děje celkem zapadaly a neměl jsem s nimi sebemenší problémy, tedy až na postavu bezdomovce, kterého jsem moc nepochopil. Vztahy mezi postavami jsou ve filmu vždycky důležité, ale nikdy nejsou prioritou. Diváka vždycky zajímá, kdy to už konečně mezi nimi začne skřípat, dále pak v jakém pořadí a hlavně jakým způsobem budou umírat. Ani zde nebudete o nic z toho ochuzeni, ale předem bych chtěl upozornit, že budete zřejmě lehce zklamáni formou, jakou nám to bylo prezentováno.

Co se týká filmových efektů musím říct, že jsou na celkem přijatelné úrovni a spousta scén dokázala mě, jakožto diváka, zaujmout. Šlo vidět, že se na nich jistě nešetřilo, ale některé z nich byly zcela zbytečné a do filmu mi moc nezapadaly. Scénáristé chtěli co nejvíc u diváků nabudit hrůzu, ale mnohdy z toho byl jen chabý pokus. Nestvůry zde představovaly členové kapely ve svých kostýmech, ale jelikož je všichni znají z jejich videoklipů, nemohli nikoho vystrašit, leda tak malé děti, a to byla velká škoda. Neříkám, že se do filmu nehodili to ne, někteří z nich byli velice dobří, zvláště scény ve výtahu či vyrvání srdce se velice povedly. Nejméně se mi líbil konec filmu, od kterého jsem čekal mnohem víc a přišel mi velice nedotažený, zbytečný a chaotický. Uškodil celému mému dojmu z předešlých minut.

Nejvíce se zde zapracovalo na atmosféře, a to myslím v dobrém slova smyslu. Prázdné chodby a ticho, které přerušovaly pouze kroky a hádky postav nabudily pocit sklíčenosti postav, jež byly občas vyrušeny podivnými zvuky a hlasy odnikud. Lehce mysteriózní hudba doprovázela příchod nestvůr na scénu a několikrát jsme ji mohli slyšet i při soubojích. Co se týká hudby musím říct, že jsem byl lehce zklamán, protože jsem očekával něco z repertoáru samotné skupiny a kromě několika známých melodií k tomu bohužel nedošlo.

Hodnocení5
Nicméně chci na závěr říct, že i přes všechny plusy a mínusy, nejsem z finální fáze vůbec zklamaný. Jde o průměrný film, který je vlastně premiérou jak režiséra, tak i samotné skupiny. Určitý potenciál zde najdeme a myslím si, že když příště pořádně máknou a vychytají všechny mouchy, mohli by jsme se dočkat v budoucnu nějakého velice dobrého filmu.
50%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

13 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  see-sawandrew 1 března 2011 v 12:25

   Riski možná dvakrát viděl Silent Hill a okoukal si pár hororových
  postupů. Ale ve chvíli, kdy na plátno nakráčí partička namíchnutých
  lordíků, je jasné, že rejža zapomněl mozek doma na nočním stolku. Pak
  už je to klasika – postavy s naprosto jasnou typologií, kdy snadno
  odhadneme, která natáhne brka příště, naprostá ignorace motivů a
  nablblé dialogy. A přitom se to celé tváří jako vážný horor i poté, co
  hlídač nejdřív zapomene svoji pistoli v místnosti s vyšinutým magorem,
  a následně vezme hasičák a ve snaze švihnout potvoru po palici praští
  osobu, kterou se měl zachránit. No jo, kočka se okotila, kráva se
  otelila, žralok se ožral a scénárista posral. 🙂 PS: Ve srovníní s
  tímhle paskvilem působí dobře i jiný – značně ujetější videofilm od
  metalové kapely – Cradle of Fear. 20%

 2. Profilový obrázek
  upir 13 října 2010 v 02:03

   Je zbytečné abych tady psal další recenzi,jenom chci napsat,že lordi tam spíš slouží jako kulisa než herci-příběh je uspěchaný a snaží se být podán v “sillent hill” stylu(přelínající se dimenze zchátralé,zrezivělé atd.)Film byl pro mě osobně velkým zklamáním,jedině co se mi líbilo jak byli Lordi namaskováni,ale to je opravdu vše,herecké výkonu uvízly na bodě mrazu a lordi působí neohrabaným způsobem a jsou tam opravdu jako kulisy,proto dávám 30%.Jde vidět,že film měl působit spíše jako reklama.Pro  příště bych doporučil se držet klipového námětu směřujícího na pokračování………Parta mladých lidí se ukryje břed bouří v opustěné chatě a najdou kameru…………..Fanoušci ví………

 3. Profilový obrázek
  Mortiis 23 listopadu 2009 v 00:18

  Eraserhead, keď si videl Cradle of Fear, tak s tou slávnou kapelou je to tam obdobne. Ale temné patro aspoň nie je sprostý a nezmyselný gore, no od zlej nálepky jej to nepomôže. Tuším že maskéri a kostyméri sú v každom horrore tí, čo si odvedú svoju prácu na jednotku. Ostatné je vo väčšine prípadov naozaj horror.

 4. Profilový obrázek
  Eraserhead 22 listopadu 2009 v 21:28

   Nejhorší na tom filmu je, že začne docela dobře a zajímavě, ale čím víc se blíží ke konci, tím je to horší a horší a poslední půlhodinu už je to docela nesmyslná splácanina. No jo, slavná kapela (kterou já vůbec neznám a nikdy jsem ji neslyšel :-)) si chtěla zahrát ve filmu, každý z ní tam je cca 20 vteřin a kvůli tomu museli vymyslet a natočit celej film. Taky to tak dopadlo. Ale masky chlápků nejsou špatný.

 5. Profilový obrázek
  Ebby 24 dubna 2009 v 23:44

  Tak já byla z filmu nadšená, žádná americká odrhovačka, které jsou dnes již plné pulty a internet je různýmy americkými cosi více než přetížen. Film byl z mého vnímání, velmi dobře zpracován z psychického hlediska děje v hlavě malé autistické holčičky. A jelikož má už dosti znetvořená a zvrácená mysl mi napovídala o tom jak film dopadne, mě celkem překvapilo, že to tak i je. Postavičky Lordů (mimo Mr. Lordi) byli k nakousnutí jako vždy, a Tobi tomu dodával jakousi šťávu. Zombíci mi přišli ze začátku dosti přehnaní, ale po oběvení se roztoucího čehosi, se i na ně dalo koukat……Mr. Lordi se předvedl ve svém skvostném zjevení a ta část s tím světlem, byla přesně podle USA(pro méně chápavé- trapná)ale i z toho se film zkládá. Doufám, že Lordi se pustí do dalšího natáčení dalších psychologických hororů , které občas někdo nepochopí……(neni mířeno osobně)

 6. Profilový obrázek
  j.calling.2bad 1 ledna 2009 v 08:18

   Zatímco se mi recenze jako taková líbila (takže chválím Solo), film samotný se mi nelíbil vůbec. Celé mi to přišlo k smíchu (obzvláště scream queen) a jsem si jistý, že to k smíchu být nemělo. Každopádně se mi vcelku líbil ten útok těch zombíků blízko konce filmu. Ovšem i to bylo sráženo tím, že mi nebylo objasněno nebo vysvětleno, proč se vůbec objevili, a hlavně tím, že jejich akce byla jen cca dvouminutová. A to byla jediná kratičká část filmu, která se mi docela líbila.

  Poznámečka: Lordi udělali ještě před tímto filmem jiný film, jednalo se ovšem o zhruba půlhodinový blivajs, který nestojí ani za zmínku, a já se o něm zmiňuju asi jenom proto, že je 8 hodin a čtvrt nový rok, a já mám pořád zatraceně dobrou náladu

Nový komentář