Dans ton sommeil (2010)


Český název: Ve spánku
Anglický název: In Their Sleep
Režie: Caroline du Potet a Éric du Potet
Rok výroby: 2010
Délka: 84 min
Země: Francie

Hrají:
Anne Parillaud … (Sarah)
Arthur Dupont … (Arthur)
Thierry Frémont
…a další

 

Přiznám se, že všechny ty tuctovky, v nichž se nebohý člověk musí bránit nějakému řezníkovi mě už příliš nebaví. Beztak jsou všechny na devadesát procent stejné a liší se snad jen mírou brutality a ojediněle i nějakým tím zvratem. U nás čerstvě vydaný francouzský titul Ve spánku se od prvních minut jeví jako jejich další pokračovatel. Letmo se seznamujeme se Sárou a brzy s ní prožijeme zatraceně dlouhou noc. Nešťastnice po cestě domů srazila mladíka, který prchal před hodně naštvaným zlodějem. A v bezpečí rozhodně nebudou ani u ní doma.

Když se člověk nad zápletkou zamyslí, opět mu v hlavě vyplují výtky na adresu scénáristů, kteří patrně již nejsou schopni něco kloudnějšího napsat. A to i na našem kontinentu, jehož hororovou scénu tak často chválíme. Napadlo to i mne, leč mé obavy byly naštěstí brzy zažehnány. Ne tedy, že by se Dans ton sommeil změnil na něco originálního, něco však přece. Hlavním jeho kladem je zajímavé zpracování.

Filmu prospělo občasné střídání časových rovin. Rutinní naháněná se tedy sice koná, ale díky pozdějším faktům dostává úplně nový rozměr. Druhá polovina je už pak vyloženě thrillerově vybroušená, leč některé vsuvky jsou už celkem zbytečné. Naštěstí mezi ústřední dvojicí vzniká zajímavý vztah, který je motorem pro alespoň mírný přesah ze škatulky obyčejných hororových béček. Samozřejmě, že se najdou i situace hodné divácké tolerance a trpělivosti.

Není však žádným problémem je překousnout a film si vychutnat. Tvůrci znají základy dobrého thrilleru a nebojí se do nich vnášet tyto zajímavé prvky. Na druhou stranu, ostatní složky filmu už tak dobré nejsou. Kamera v noční době někdy hapruje, hudba se mi zdála místy vyloženě nevhodná a nějaké další informace ohledně našich „hrdinů“ aby si člověk domýšlel sám. Myslím, že stačilo celou věc ještě trochu prohloubit a měli by jsme tu další ceněnou žánrovku.

Hodnocení6
Ve spánku jsou i tak zajímavou podívanou, kterou lze s klidným svědomím doporučit. Nečekejte zázraky, jen celkem dobře hrající kytaru, která občas dokáže zabrnkat na „nové struny“. Sářina noc plná mrtvol, krve, lží a podivných pocitů si – alespoň jednu – šanci zaslouží.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 13 června 2012 v 17:21

    Poslední dobou mám s frantíkama docela dobré zkušenosti a tak jsem si nemohl nechat ujít ani tento lehce mrazivý thriller, který i tak trochu koketuje s hororovým žánrem. Přestože samotná zápletka není ničím novým, tak samotné zpracování skutečně potěší. První polovina filmu je o poznání lepší než ta druhá, především díky pomalu se rozplétající zápletce a solidní atmosféře, kterou se tvůrcům podařilo navodit. Porce napětí sice není nikterak ohromující, ale dočkáme se i několika „brutálních“ scén, při kterých srdce trošku zaplesalo radostí. Bohužel jak už to tak většinou bývá, všechno se posralo příliš brzkým prozrazením vrahovy identity. Od té chvíle jsem se začal nudit a ke zlepšení nálady nepomohly ani další krvavé záběry.

Nový komentář