Dagon (2001)


Český název: Dagon
Režie: Stuart Gordon
Rok výroby: 2001
Délka: 98 min
Země: Španělsko

Hrají:
Ezra Godden … (Paul Marsh)
Francisco Rabal … (Ezequiel)
Raquel Meroňo … (Bárbara)
Macarena Gómez … (Uxía Cambarro)
Brendan Price … (Howard)
Birgit Bofarull … (Vicki)
Joan Minguell … (Xavier Cambarro)
…a další

 

Představte si, že jste úspěšný podnikatel, který tráví zaslouženou dovolenou s manželkou a přáteli na jejich jachtě. Právě projíždíte okolo vesnice, ze které jde divný zpěv a vůbec se vám nelíbí … co se ale nestane? Počaší se během chvíle změní ze slunečna v průtrž mračen, vy najedete na skálu, tím se prorazí trup lodi a aby toho nebylo málo, žena vašeho kamaráda si při tomto nárazu v podpalubí ošklivě zlomí nohu. Díky tomu chtě nechtě musíte se svou ženou na záchraném člunu do oné vesnice hledat pomoc.

Přesně tohle postihne Paula, který ještě netuší, že lidé v této vsi nejsou tak docela “normální.” Lidé zde totiž uctívají rybího boha Dagona, což je přizpůsobuje na život v moři (a nekončí to jen tím, že by jim narostly žábry, opravdu ne). Když se Paul a jeho manželka octne ve vsi, za pomoci místního pátera seženou skupinku námořníků, která Paula odveze zpět k lodi. Zde však už nenajde ani svého přítele a ani jeho ženu, ale jen spoustu krve. Horší však je, že po návratu do vesnice nenajde ani svoji manželku a zjistí skutečnost, že vesničané chtějí použít jeho kůži na ušití obřadního roucha pozná docela brzo.

Film je velice zvláštní v jedné věci, končí prakticky vzato dobře. Jak to myslím? No to by jste se tedy měli mrknou, aby jste to zjistili.

Hodnocení8
Herecké výkony jsou průměrné, ale za zmínku stojí filmové efekty. Kromě několika výjimek (Dagon vypadá jako uplácaný z plastelíny) vypadají věci vážně věrohodně, například rybí národ je prostě senzační.
80%

Sdílejte článek

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Allegor 12 srpna 2010 v 00:41

   Je to blbost, splácanina asi tří nebo kolika povídek Lovercrafta dohromady, bát se člověk může tak prvních půl hodiny (přichod do vesnice…), pak se z toho stává utíkání před potvůrkami s gore scénou na závěr. Ale když se na to budete dívat docela unavení a bez jakékoliv touhy shlédnout opravdu kvalitní film (jako já), tak se asi pobavíte.

 2. Solo 26 prosince 2009 v 11:25

  Mě se tenhle španělský snímeček líbil. Gore scény super, příběh taky
  solidní…Atmosféra se slušně stupňovala a několikrát mnou i lehce
  otřáslo, což se mi mockrát u hororů nestává. Celkově jsem byl příjemně
  překvapený a určitě tenhle film nezavrhnu. Jediné co se mi nelíbilo
  byla konečná scéna, kdy byly na světle vidět umělé masky- které se
  předtím dařilo režisérovi úspěšně maskovat pomocí tmy. Jejich vzhled
  byl katastrofální a pokazil mi celkový dojem z filmu jenž byl před tím
  skoro bezchybný.

 3. Eraserhead 1 prosince 2009 v 14:55

   Chystáte-li se v létě na dovolenou do Španělska, určitě nejezděte do města jménem Inboca. Teda pokud se vám na bocích neobjevují tři zarudlé šrámyD:D:D:D:D:D: Opravdu povedený horor kompilující několik povídek H. P. Lovecrafta. Zpracování je možná trošku levnější, ale na druhou stranu, když se podívám na horory, který byly financovaný dobře a kopaly za tzv. první ligu, byly to totální sračky a minimálně v hororu platí, že Béčka vládnou (po všech stránkách). Mě ten film nijak levný nepřipadal, triky jsou docela obstojné, obyvatelé Inbocané jsou naprosto geniální (co se týče masek, pohybu, mluvy i zvuků – tohle se fakt povedlo), kněžka Dagonova kultu je démonicky uhrančivá, má to dobrou hudbu, ucházející herecké výkony, nějaké ty gore scény a pro ty, co si na tom ujíždí, tak i nějaké ty nahé prsa se tu objeví. Já jsem nadmíru spokojen, můžu jen a jen doporučit. A konečně jsem zjistil, jak se vyslovuje Cthulhu Fhtagn!

 4. mrMatoskah 16 srpna 2008 v 14:13

   Neni to zadny div filmoveho sveta,ale za podivani stoji…horrorova atmosfera moc neni,ale pribeh je zajimavej a obcas obohacenej nakym komedialnim prvkem…

  DAWEE: Lovecraftovy povidky jsou skvely a je to uplne neco jinyho nez film….stejne je tvoje hodnoceni dost spatny,ale co cekat od cloveka,kterej dal Scary movie 4 80%

  Jinak doporucuju hru Call of Cthulhu….absolutne skvela atmosfera a pribeh…

 5. Dawee 16 listopadu 2007 v 16:02

   No dneska sem to viděl a těšil jsem se jak se konečně budu bát, ale opak je pravdou. Tenhle film je podle mě totální odpad, nejsou tu žádné lekavé scény, nelze říct že by se mi to nelíbilo, ale podle toho jak tady bylo a Lovecraftovi mluveno, sem si myslel, že jeho povídky jsou úžasné horory plné strachu. Myslel sem si že se unudím málem sem aji usnul. Prostě podle mě trapárna, která má vcelku dobrý děj, ale bohužel to nebylo nic extra a zařadil bych to mezi nudé béčkové horory z 60. let kde se taky nemáte čeho leknout. Vážně totálně mě to zklamalo a tomuhle filmu bych nedal ani 5%.

Nový komentář