Cyclone (1978)


Režie: René Cardona Jr.
Rok výroby: 1978
Délka: 114 min
Země: Mexiko / USA
Alternativní názvy: Ciclón, Terror Storm

Hrají:
Carroll Baker … (Sheila)
Lionel Stander … (Taylor)
Andrés García … (Andrés)
Mario Almada … (Pitorro)
Stefania D’Amario … (Linda)
… a další

 

Na mexické pobřeží se řítí obrovská bouře a udeří opravdu velkou silou. Nastává panika, je i spousta obětí a co teprve, když varování místních úřadů někteří ignorovali nebo se k nim nedostalo včas. A právě to se stalo skupině rybářů a výletní lodi, jenž uvízli na rozbouřeném moři, nebo malému dopravnímu letadlu, které muselo nouzově přistát na hladině a polovina pasažérů havárii nepřežila. Poté, co bouře pomine, spustí se záchranářské a pátrací akce, ale kromě vraku rybářské lodi a jedné mrtvoly ve vodě, nikoho dalšího nenajdou. Předpokládá se tedy, že nikdo nemohl přežít, ale souhra náhod tomu chtěla, že se všechny přeživší skupiny setkávají u porouchané výletní lodi, která se pro ně stává jedinou nadějí. Okolo totiž začnou kroužit hladoví žraloci, přivábeni mrtvolami a čerstvou lidskou krví od raněných. Boj o holý život a zachování zbytku lidské důstojnosti právě začíná, protože kromě žraloků přeživším dochází i jídlo a voda…

Tento nepříliš známý mexický film je směsicí nejrůznějších žánrů, ale nejčastěji je uváděn jako katastrofické drama nebo survival horror. No já bych se sice přikláněl spíše k první verzi, ale je zde k vidění i několik žraločích útoků, podříznutí psa nebo náznakové jezení lidského masa. Zoufalá situace často vyžaduje zoufalé rozhodnutí a tady si to přeživší opravdu vytrpěli až do hořkého konce. Nikdy bych se nechtěl ocitnout v jejich kůži. Nenechte se odradit nepříliš velkým hodnocením na internetu, protože existují dvě verze filmu a já měl to štěstí (neštěstí), že jsem viděl jak nesestříhanou verzi 114 minut, tak i tu zkrácenou 97 minut.

Fandové hororového žánru budou však nejspíš zklamáni. Žraločích útoků je tu jen pár a většinou vypadají tak, že je postava stažena pod vodu, vše se zbarví do ruda a následně sledujeme žraloka, kterak v hubě žvýká nějaké maso zabalené do hader v barvách oběti. To podřezání psa už byla jiná „káva“. Hlavní prim tu totiž hraje dramatická stránka příběhu, zoufalá snaha přežít a postavit se nepřízni osudu – všechny tři skupiny prožijí různé trable.

Úvodní zničení přímořského městečka však bylo natočené velmi slušně. Posledních deset minut se už nese v duchu přežít, nebo být sežrán. Žraloci úřadují, panika narůstá a přežije jen zlomek ze všech postav. Tak nějak to mám v podobných filmech rád, ovšem je potřeba říci, že zde bylo i dost slabších pasáží, které někdy i nudily. Ani to mi však nezabrání, abych byl ve finále s tímto filmem spíše spokojený.

Hodnocení5
Cyclone řadím spíše k filmům, které jsou mnohdy nedoceněny a zbytečně přehlíženy. Nečekal jsem žádný zázrak (ten se ani nekonal), ale odcházím docela spokojený. Průměrná podívaná, kterou jsem určitě neviděl naposledy.
50%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář