Cursed (2005)


Český název: Prokletí
Režie: Wes Craven
Scénář: Kevin Williamson
Rok výroby: 2005
Délka: 97 min
Země: USA / Německo
Alternativní název: Verflucht, Wes Craven’s Cursed

Hrají:
Portia de Rossi … (Zela)
Shannon Elizabeth … (Becky)
Daniel Edward Mora … (Jose)
Kristina Anapau … (Brooke)
Jesse Eisenberg … (Jimmy)
Milo Ventimiglia … (Bo)
Jonny Acker … (Earl)
Joshua Jackson … (Jake)
…a další

 

Myslím, že skoro každý člověk si s sebou vláčí životem nějaké to prokletí. Jenže ten považuje za prokletí vstávání do školy, ten druhý zase maminku své nastávající/ho, promiň Drahuš nějak to uvést musím. Považovat za prokletí zbystření svých smyslů, jako je zrak, čich a fyzická síla, by bylo škoda, pokud se k tomu jako vedlejší produkt nepřidá chuť na maso a bloumání po úplňkem prosvícené krajině. Sám nevím jestli bych si takový život přál a neví to ani hrdinka filmu.

Po autohavárii se s bratrem snaží jako správní američtí skauti pomoci ženě, která leží v nevzhledné hromadě šrotu, co byla, než potkala naše sourozence, pěkným vozem. Při pokusu ji vysvobodit, je žena i přes protesty odtažena neznámým zvířetem do houští, podle jejího křiku nejspíš do kopřiv. Naše dvojice je při tom poškrábána prackou nikoliv té ženy, ale neznámého tvora. Od té doby začíná už tisíckrát obehraná postupná přeměna v něco, co je silnější než oni. Zatím co bratr se rozhodl sil využít ve svůj prospěch, sestřička v podání neslané nemastné Christiny Ricci, se snáží všemožně se vlivu sil ubránit. Pár vtipných scén a finále ve stylu “kdo je vlastně vlkodlak?” a je po filmu.

 

Hodnocení4
Od klasika horroru Wese Cravena bych osobně očekával víc, ale poslední dobou se křivka kvalit jeho filmů stáčí spíše dolů, než kamkoliv jinam. Zdá se mi, že pokud natočí film s opravdu velikou nadsázkou, jako třeba Vřískot, je všechno v pohodě, ale když se snaží myslet to alespoň trochu vážně, jde to všechno do kopru nebo do kopřiv?
40%

Sdílejte článek

15 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Eraserhead 23 února 2010 v 23:16

   S vlkodlačíma filmama jsem na tom skoro stejně jako s upírskýma, takže jsem toho moc nečekal. Splnilo to všechny mé předpoklady kromě jediného – bylo to docela dobře natočené a dalo se na to koukat. První hodina dokonce byla i zajímavá, vlkodlak docela v poho, Christina k zulíbání. Nečekejte žádnou hustou atmosféru, v okamžiku, kdy jsou hlavní postavy pokousány, můžete vklidu trefně odhadovat, co se bude dít a ulítávat si na mnoha nesrovnalostech a chybách (vlkodlak, který během vteřiny roztříská domovní dveře nezanechá na laku auta, do něhož naběhne plnou rychlostí žádný šrám natož promáčklinu?).

 2. Solo 23 února 2010 v 22:59

  Celé mi to přišlo jako nějaká vlkodlačí parodie. Divák se za celý film
  ani jednou nelekne, ale zato zažije několik humorných situací, které ve
  filmu tvoří podstatnou část děje. Většinou jde však jen o ulítlý
  Cravenův černý humor, kterému se smál asi jen on sám. Jediným větším
  plusem vidím účast několika pěkných hereček, ale jinak jde o dost
  průměrný rádoby horor. Já jsem si vždycky myslel, že vlkodlak vycítí
  druha na sto honů, ale tady bylo těch potvor nějak moc a nikdo o nikom
  nevěděl. Ten pes-vlkodlak byl docela trapný.

Nový komentář