Curse of the Swamp Creature (1968)


Český název: Kletba tvora z bažin
Režie: Larry Buchanan
Rok výroby: 1968
Délka: 80 min
Země: USA

Hrají:
John Agar … (Barry Rogers)
Jeff Alexander … (Dr. Simond Trent)
Francine York … (Pat Trent)
Shirley McLine … (Brenda Simmons)
Cal Duggan … (Ritchie)
… a další

 

Geolog Barry Rogers přilétá do Texasu, aby se v jednom zapadlém motelu spojil s jistým panem Westem a pomohl mu najít hluboko v tamních bažinách naleziště ropy. Netuší však, že ten se stal obětí čtveřice vychytralých podvodníků v čele s pohlednou Brendou. Těm se podaří jej oblafnout přichystanou historkou a společně se vydávají do bažin. V těch však místo ropy nalézají dům a laboratoř bláznivého vědce doktora Trenta a jeho ženy Pat, který zde provádí šílené pokusy na tamních domorodcích praktikujících voodoo a aligátorech. Trent se snaží nejen zvrátit evoluci, ale zároveň dokázat proměnit člověka v obojživelné monstrum.

Tento céčkový horor stvořený pro televizní účely a svého času hojně opakovaný na MGM na většinu diváků asi moc velký dojem neudělá, a to zcela oprávněně. Máte-li rádi podobné laciné braky, jste tady na správném místě, jinak od toho dejte raději ruce pryč. Osobně se přiznám, že jsem měl co dělat, abych u toho neusnul a dodíval se až do samotného konce. Přitom téma o šílených vědcích provádějících experimenty na lidech, zvířatech či plazech mi rozhodně není cizí a mám je v docela v oblibě.

Tady se náš záporák snažil zvrátit evoluci a dokázat vlastní teorii, že člověk nevznikl z opice, ale z plazů nebo ryb. Takže si vždy obstaral nějakého toho nedobrovolného dobrovolníka a zkoušel z něj udělat něco jako aligátořího/rybího tvora. Ti, co přitom zemřeli, skončili v tlamách a žaludcích hladových aligátorů kousek od domu a laboratoře. Největší smůlou tohoto filmu bylo to, že samotný příběh by nebyl ani tak tragický, dokonce ani herecké výkony nebyly vyloženě marné – ovšem to celkové zpracování bylo hodně špatné, stejně jako samotná atmosféra (až na pár světlejších okamžiků – viz topení v pohyblivém písku) byla hodně chabá. Navíc rovněž zklamalo reálné ztvárnění soubojů (ať už pěstních, nebo s noži) – vyloženě ochotnické představení. No a v neposlední řadě moc nepotěší ani finální podoba monstra. Gumová maska byla k smíchu, vlastně se ani moc nepředvedlo a už byl konec.

Hodnocení3
Kletba tvora z bažin toho ve skutečnosti nemá mnoho co nabídnout. Kromě hladových aligátorů, dvou pohledných hereček a minima dobrých momentů. Je to zcela po právu podprůměrná záležitost, kterou většina lidí zřejmě absolutně mine bez povšimnutí, a to zcela oprávněně.
30%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář