Curse of the Fly (1965)


Režie: Don Sharp
Rok výroby: 1965
Délka: 86 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Brian Donlevy … (Henri Delambre)
George Baker … (Martin Delambre)
Carole Gray … (Patricia)
Mary Manson … (Judith Delambre)
Michael Graham … (Albert Delambre)
… a další

 

Henri Delambre je jedním z potomků vědce, jenž sestrojil zařízení na přenos předmětů a během zkoušek se spojil s mouchou, což pro něj znamenalo smrt. Henri vynález dotáhl se svými syny do další fáze. Přenáší objekty i sebe rovnou mezi kontinenty. Ani jejich pokusy však nezůstávají bez vedlejších jevů. Ty uzavírají ve chlévech ve své rezidenci. V místě, kam si právě Martin tajně přiváží svou novomanželku, protože chce žít konečně normálně. Jak se jí asi bude líbit setkání se znepokojující skutečností, do niž strká nos i policie?

Jedná se v pořadí již o třetí díl trilogie, kterou dále představují snímky „The Fly” a „Return of the Fly”. Od svých dvou předchůdců se v mnohém zcela odlišuje. V závislosti na úhlu pohledu mu to značně škodí, ale taktéž velmi pomáhá. Což závisí na tom, jak dalece si divák uvědomí, že ačkoli se film částečně distancuje od původní Mouchy tím, že jaksi zapomněl zdůraznit, z jaké že literární předlohy si půjčuje námět, přece jen je s ní v přímém spojení skrze jméno Delambre.

Zásadní změnou je rezignace na téma přeměny některé z hlavních postav v mouchu. Bylo nahrazeno rychlým fyzickým stárnutím a mutacemi vzniklými v důsledku radiace. Objevuje se tak několik „příšerek”, jejichž zobrazení rozhodně nepatří k nejhorším, ovšem ona moucha tak nějak chybí. Mutace dále mohou leckoho zaskočit z hlediska logiky, neboť při vědomí, že se vynález zdokonaloval napříč generacemi až do stávající podoby, není pochopitelné, že nebyl jeho vliv na tělesnou tkáň zavčas odhalen a vyřešen.

Ostatně vynález telepodu zde hraje až druhořadou roli. Představuje se jako pouhý prostředek pro zametání stop a útěku z místa na místo ve chvíli, kdy na jedné straně světa hrozí Henrimu nebezpečí. Původní myšlenka o rychlém transportu lidí tak bere za své a z věci se místo pro prospěch lidstva určeného objevu stává průšvih, který je třeba ututlat.

Herecké výkony se nesou v duchu standardu. Výjimkou, jež ční nad ostatní a ještě více tak zvýrazňuje nepřesvědčivost a nedostatek charismatu těch, kdo by ho měli mít na rozdávání, čímž se ještě více rozšiřuje propast mezi nimi a v dosavadních dvou Mouchách se vyskytnuvším Vincentem Pricem, je představitelka hlavní ženské role Carole Gray. Potěší tak nejen vlastní krásou a odvahou ukázat se ve spodním prádle.

Tím nejsilnějším a taktéž nejodlišnějším od původního záměru je atmosféra. Ten tam je hororový nádech a děs vycházející z monster. Byť jich tu pár je, spíše podporují celkově značně dramatický nádech filmu. Zcela zásadní je dále i obrat k nefalšované love-story přesahující do tragédie. Právě ona (tragika) je svou intenzitou třešničkou na hořkém dortu osudů rodu Delambre, který se prolíná všemi třemi díly.

 

Hodnocení6
Curse of the Fly je sice považován za součást trilogie, ovšem nejvíce z ní vyčnívá. Klasickou dějovou linii opustil, což mu z pohledu vyznavače originálu příliš kvalit nepřidává. Je to ale právě to, co jej staví zcela mimo koncept Mouchy a činí z něj samostatný film, který se jako pokračovatel tématu snad ani nesnaží tvářit. Je to samostatný film kvalit minimálně nadprůměrných.
60%

Sdílejte článek

Nový komentář