Cure for Wellness, A (2017)


Český název: Lék na život
Režie: Gore Verbinski
Rok výroby: 2017
Délka: 146 min
Země: USA

Hrají:
Dane DeHaan … (Lockhart)
Mia Goth … (Hannah)
Jason Isaacs … (Volmer)
Harry Groener … (Pembroke)
Craig Wroe … (Morris)
Ivo Nandi … (Enrico)
… a další

 

Gore Verbinski byl v časech prvního Kruhu (2002) a prvních Pirátů z Karibiku (2003) pokládán za čerstvý vítr v Hollywoodu. Ta aura je po třech komerčních propadácích (Rango, Osamnělý jezdec a Lék na život) dosti poničena, což by nevadilo, kdyby jsme dostali výborné filmy. Bohužel odliv diváků v tomto případě doprovází i odliv kvality a přesto, že jsem i v Léku na život našel střípky dobrého thrilleru/hororu, jako celek to docela skřípe.

Děj má prostinkou linku, na kterou se nabalují nové a nové události. Mladý manažer Lockhart se vydává do švýcarské léčebny, aby zde vyzvedl nyní nepostradatelného šéfa jejich organizace. Jednoduchý úkol se začne komplikovat ve chvíli, kdy zjistí, že se Pembroke kvůli velmi účinné léčbě nechce vrátit. Lockharta navíc postihne autonehoda, po níž se sám stává nechtěným pacientem podivného sanatoria.

Pokud se vám tato synopse připomíná Scorseseho Shutter Island (Prokletý ostrov, 2010), nejste daleko od pravdy. Oba snímky spojují i řádně přehnané stopáže. Lék na život má téměř 150 minut, a to se u hororů (nebo thrillerů) obhajuje těžko. Můžu sice ocenit, že producenti nechali tvůrcům volnou ruku, ne vždycky je to ale výhra i pro diváka. Éra tříhodinových blockbusterů mě osobně ničí, natož pak u komorního lázeňského dramatu.

V mohutné délce se pak všechny atmosférické procházky prokládané záhadnými nálezy slévají do šedivé rutiny. A to je mi líto, protože když vidíte, co všechno se v tomto filmu děje (nakažená voda, agresivní úhoři, pradávné prokletí, destilace lidí, incest, výroba elixíru mládí ad.), je patrné, že Lék na život se snaží jít dál než konkurence.

Hodnocení5
Líbivá podvratnost bohužel častými zdlouhavými odbočkami mizí v dáli. Výsledkem je tedy značně nekonzistentní podívaná, která si příliš fanoušků nenajde.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Nový komentář