Cruel Jaws (1995)


Režie: Bruno Mattei
Rok výroby: 1995
Délka: 95 min
Země: Itálie / USA
Alternativní názvy: Jaws 5: Cruel Jaws / The Beast

Hrají:
David Luther … (Berger)
Kirsten Urso … (Susy)
George Barnes Jr. … (Lewis)
Richard Dew … (Dag)
Sky Palma … (Glenda)
… a další

 

Hampton Bay je v ohrožení. Ospalé přímořské městečko je pod přímým útokem zabijáckého žraloka, který navíc není tak úplně přírodní, jak se na první pohled zdá. Jedinou šancí na přežití je odvaha majitelů delfinária, kteří se pustí do jeho lovu. Na souši se zatím handrkují majitelé nemovitostí s mafiány.

Inu, odpadních filmů je spousta. U podvodních je riziko skluzu do bahna zatracení velmi vysoké, zvláště, když se z nich vyklubou kousky přímo podvodné. Námětem, zpracováním, vůbec vším.

Je vhodné se vrátit k popisku děje a vytáhnout z něj skutečnost přírodnosti žraloka. V mnoha záběrech je prokazatelně živý, kdežto při většině útoků je jeho přirozenost přímo úměrná tomu, jak vypadá, takže je jasné, že je to výsledek pochybného experimentu s umělou hmotou a nefunkčním pohybovým ústrojím. A to jak v rámci děje, tak ve vizuálním výsledku. Žralok je vyloženě směšný. Je strnulý. Oběti si často vybírá vykouknutím z hladiny. Když útočí, nechává surfaře padat před své čelisti a pouze si je posbírá. Když už dojde na kousání, je záběr vždy nepřehledný a zmatený, takže ani není poznat, kdo koho žere.

Největším nedostatkem je fakt, že tvůrci „kradli”, kde se dalo. Námět je jak vystřižený z Čelistí a mnohé scény jsou doslova vzaté přes kopírák. Ovšem kopírák potrhaný a údaje přenášející nečitelně. Neváhali pro věrohodnost filmu sáhnout do archivů a nacpat do svého díla tuny dokumentárního materiálu. Že jsou dané záběry tu a tam (spíše většinou) jiného odstínu a že patrně neukazují pouze jeden druh žraloka, je asi moc nezajímalo. Diváka to však zajímá. Zvláště, nabude-li podezření, že i scény s umělým žralokem pravděpodobně nebudou úplným originálem.

Hudba nestojí za mnoho pozornosti, herecké výkony jsou katastrofální, střih, jenž to chvílemi mastil páté přes deváté, ještě více. Logika nefunguje. Podezření z plagiátorství stoupá s každým dalším záběrem, v němž hlavní postavy filmu nejsou přímo k vidění vedle žraloka. Až se divák musí začít smát, co za paskvil se také může honosit přízviskem Jaws 5. V kvalitě závislé na sestupné tendenci Jaws 3 a 4 by to však bohužel odpovídalo. Skutečně tohle tvůrci mysleli vážně?

 

Hodnocení2
Film budí dojem, že je seskládán z již dříve natočeného materiálu a dotočených hereckých pasáží. I laik pozná, že je tomu skutečně tak. Může být takový snímek plnohodnotným, byť podprůměrným dílem? Může. Avšak za jiných okolností než Cruel Jaws. 20 za směšnost.
20%

Sdílejte článek

Nový komentář