Crow: Salvation, The (2000)


Česká název: Vrána: Vzkříšení
Režie: Bharat Nalluri
Rok výroby: 2000
Délka: 102 min
Země: Německo / USA

Hrají:
Eric Mabius … (Alex Corvis)
Kirsten Dunst … (Erin Randall)
Jodi Lyn O´Keefe … (Lauren Randall)
Fred Ward … (kapitán)
…a další

 

Když se řekne „Vrána”, většině lidí se pravděpodobně kromě černého opeřence vybaví také dnes již kultovní horor s nešťastně zesnulým Brandonem Lee v roli Erica Dravena. Netrvalo dlouho, a díky ohromnému úspěchu prvního dílu se začal natáčet díl druhý s názvem „The Crow: City of Angels”, který byl ovšem jak kritikou, tak fanoušky zavrhnut jako „nudný a hloupý pokus zopakovat neopakovatelné”, stejně tak byl odsouzen i Vincent Peréz, jelikož na Leeho prostě neměl. Ale k věci. Nechci tu hodnotit film, který jsem nikdy neviděla – tedy City of Angels – chci zde trochu poreferovat o díle třetím, „The Crow: Salvation”, který mne velmi zaujal a podle mého rozhodně stojí aspoň za trochu pozornosti.

Pro ty, kteří neznají ani první „Vránu”, krátce k ději příběhu, který je v podstatě ve všech dílech stejný, proto ho shrnu do pár stručných vět: Dva mladí milenci jsou někým brutálně zavražděni, ale nikdo za to není odsouzen. Proto se duše mladíka vrací, aby vše zlé napravila. Na jeho cestě za pomstou ji doprovází – jak již název napovídá – vrána, strážce mrtvých.

Zatímco dvojka kopírovala jedničku úplně ve všem, v trojce se najde pár inovací, které příběh značně oživují: za prvé to má hlavní hrdina, Alex Corvis, trochu ztížené, jelikož na rozdíl od svých předchůdců neví, kdo stojí za vraždou jeho snoubenky (za kterou byl mimochodem odsouzen a usmažen na elektrickém křesle). Za druhé se tvůrci rozhodli trochu zariskovat a do role Corvise obsadili typově zcela neodpovídajícího (žádné dlouhé, černé vlasy, odlišné líčení obličeje, jiné oblečení) a v té době zcela neznámého Erica Mabiuse který sice, stejně jako hlavní ženská hrdinka, Kirsten Dunst, nepředvádí žádný extra uchvacující výkon, ale rozhodně neurazí a v akčních scénách se přímo vyžívá – já osobně jsem se kolikrát až musela smát, s jakou dětskou naivitou dával najevo své potěšení z toho, že může někomu nabančit.

Nezbytnou součástí filmu je i jeho atmosféra – noční ulice velkoměsta, drsná hudba a sem tam nějaká ta krev. A to vše prolínají tři slova: spravedlnost, láska, pomsta. Stejně jako kostra děje je tohle všechno už známé z jedničky, ale režisérovi Nallurimu se musí nechat, že vykrádá více než slušně a hlavně nenudí, za což by někteří režiséři platili zlatem.

Konečný verdikt by tedy mohl znít: The Crow: Salvation je béčko. Ale zatraceně dobré béčko.

P.S.: A soundtrack (Rob Zombie, Danzig, Static-X) je taky dost slušnej.

Sdílejte článek

  1. LillianJames 28 října 2014 v 12:19

    Tento film je natočený diametrálne odlišným spôsobom ako pôvodný The Crow s Brandonom Lee. Súhlasím s recenziou a až na koment od Z. aj s ľuďmi ktorí film komentovali. Za seba poviem len, že som sa pri tomto filme bavil aj keď kvality jednotky nedosahuje ani zďaleka. Rozhodujem sa medzi 50% alebo 60% ale nakoľko u mňa prevládajú predsa len o trošku tie klady tak za mňa 60%.

Nový komentář