Critters 4 (1991)


Režie: Rupert Harvey
Rok výroby: 1991
Délka: 100 min
Země: USA
Další název: Critters 4: They invading your space

Hrají:
Don Keith Opper … (Charlie McFadden)
Terrence Mann … (Ug)
Eric DaRe … (Bernie)
Anders Hove … (Rick)
Brad Dourif … (Al)
Angela Bassett … (Fran)
Anne Ramsay … (doktor McCormick)
Martine Beswick … (hlas Angely)

 

Charlie nachází ve sklepě shořelého domu poslední dvě vejce critters a chystá se je zničit. Začne mu houkat opasek a po chvíli mu hologram Uga sdělí, že nesmí tvory vyhladit, ale že je musí poslat ve schránce, kterou mu právě poslali. Charlie udělá co mu řeknou, jenže se nějak zapomene uvnitř. Modul nachází po 50. letech v kvadrantu Saturna loď RSS Tesla s pětičlennou posádkou. Ihned jsou kontaktování, aby schránku neotvírali a přistáli na nedaleké stanici Terracoru, kam si pro to za tučnou odměnu někdo ihned přiletí. Ziskuchtivý kapitán Rick se však do schránky hodlá stůj co stůj podívat.

Milí tvůrci, nato, že volně navazujete na 3. díl, že ho točíte ve stejném roce a v podstatě ve stejném složení, jste šlápli hodně vedle. Proč? Jednak nepřesvědčivými triky. Jednak absencí pro critters charakteristického smyslu pro humor. Jednak, což je pro fandy série snad nejhorším bodnutím u srdce, udělali jste z Uga (s prominutím) svini. Mann si chtěl konečně zahrát padoucha, nebo jste nevěděli, jak mdlou zápletku oživit? 3. a 4. díl je jako nebe a dudy!

Naštěstí jste tam nechali Charlieho. Se vším všudy. On je důvod, proč se na zatím poslední díl dá (a má) dívat. Jedině on dokáže rozesmát. To už ani ty malé potvory neumí. Atmosféra přešla k vážnosti. Jestli chtěli tvůrci učinit přítrž komedii a vykreslit critters jako skutečné bestie, tak se jim to povedlo. Nebýt Charlieho přítomnosti, díky, že mezi tvůrci zůstala jediná střízlivá myšlenka, myslel bych, že se dívám na vetřelce, jež nahradily malé chlupaté míče. Je to nejvážněji pojatý díl série a tím pádem nejslabší.

Mé hodnocení tak zůstává kratší, protože není moc co hodnotit. Pravda je, že má film své kvality, je to čistokrevné sci-fi téměř se vším všudy, ale už to není ten klasický critters-film. Ani hudba nestojí na poměry critters za nic.

Hodnocení7
Sám o sobě by film docela ušel a mohl bych ho dále doporučit, ale pokud jste viděli alespoň jeden předchozí díl, pokud se vám přitom zalíbil, tak vás čtyřka asi určitě zklame. Fanoušky tedy většinou zklamal a mne rovněž.
70%

Sdílejte článek

 1. SkuciuS 18 listopadu 2010 v 15:00

  Hellraiser, Leprechaun, Critters a mnoho dalších filmů skončily ve vesmíru. Ve většině případů se jednalo o výrazný pokles úrovně a kvality starších dílů. Critters 4 bohužel patří mezi tuto lacinou společnost. Většina lidí považuje tento poslední díl za nejslabší. Ale já rozhodně ne, protože se tento díl (více)přiklání k hororovému žánru -než jeho komediální předchůdci. Herecké výkony, interiéry, dialogy nebo práce s kamerou jsou tak kýčovitě podprůměrné, že jsem si tento film zamiloval. Velké plus je za to, že se stal z Aga kariéristický a chladný hajzl. Udušení crittersákem považuji za nejlepší scénu z tohoto filmu. Celou tuto hereckou sebranku převálcoval (jako vždy) Don Keith Opper.
  ŽEBŘÍČEK OBLÍBENOSTI: Critters 1 (1), Critters 2 (2), Critters 3 (4), Critters 4 (3).

 2. Solo 21 října 2010 v 08:50

   Nejhorší díl celé série, který balancuje na hraně lehkého podprůměru a 
  odpadní stoky. První půlhodina naprosto tragická a uspávající. Jenže ani
  poté to není žádný zázrak, který bych si musel pouštět brzy znova.
  Herecké výkony doslova bída, critters aby jsme zde opravdu pohledali a 
  kromě zhruba tří-čtyř dobrých scének je tentokrát nuda i s nima. Kam to
  tahle série dospěla….Velmi slabých…40%

 3. Eraserhead 1 května 2010 v 10:24

  Televizní sci-fi pro přednáctileté na nedělní dopoledne, které ani nestojí za řeč. Úvodních 35 minut je takřka nekoukatelných, během první hodiny se critters objeví jen na pouhé cca 2 minuty (snad ani to ne) – což je na titulní “postavu” takřka trestuhodný čin. Film samotný se dá shlédnout jen s notnou dávkou sebezapření a silné vůle k tomuto činu. Critters (myslím tím celou sérii) už nikdy více, jednou bylo až moc!

Nový komentář