Critters 2: The Main Course (1988)


Český název: Critters 2: Hlavní chod
Režie: Mick Garris
Rok výroby: 1988
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Scott Grimes … (Bradley Brown)
Don Keith Opper … (Charlie)
Terrence Mann … (Ug)
Roxanne Kernohan … (Lee)
Eddie Deezen … (obsluha/Lee)
Gregory Patrick … (Ug/Lee bez tváře)
Liane Alexandra Curtis … (Megan Morganová)
Barry Corbin … (Harv)

 

Druhý díl začíná akcí lovců odměn na podivné planetě. Jaké překvapení, jsou tři, a je tam Charlie. Ug stále vypadá jako Johnny Steele, Lee je bez tváře. Dostávají zprávu, že se musí vrátit na Zemi a dokončit vyhlazení Critters. Že by tehdy na pár vajec zapomněli? Skutečně. A je jich více než dost. Bradova babička si jich několik koupila pro děti k nadcházejícím Velikonocům, na něž přijíždí ze školy i její vnuk. Jeho příjezd je prokletím. Nejen, že se zakouká do dívky, kolem které se točí drsný týpek, jenž si s možným sokem hned měří síly, ale nenávist k sobě za údajné historky o masožravých potvorách z vesmíru cítí na každém kroku. Tím spíše, že vejce se při velikonoční mši začínají podivně pohybovat a děsivý křik na sebe nenechá dlouho čekat…

Je příjemné zjistit, že nás druhým dílem provází staří známí. Charlie už je pojat důstojněji, je z něj lovec odměn, i když asi vesmírnou pušku nikdy nedržel v ruce. Brad vypadá větší, ale vedle něj je Megan kapánek starší, přestože by měli být stejně staří. Šerif Harv, teda bývalý šerif, je ztvárněn jinou osobou, ale zase tak moc to poznat není. Je stejně nabroušený a autoritu má, tak co? Ug je stejný štramák, je ale lidštější a dává průchod citům. Lee se naopak nezměnil vůbec. Kromě tváře.

Scénář se zdá být naprosto v pořádku, pořád se něco děje, žádné hluché místo zde neexistuje. Jen je po logické stránce záhadou, proč vejce čekala s vylíhnutím 2 roky, přestože byla živá.

Critters je mnohem víc. Stovky. Na to, že vajec byly jen 3 krabice, je to trochu moc, ale proč ne? Příšerky ukazují svoji vychytralost, když tarasí cesty. Neztrácejí nic ze svého smyslu pro humor, když si U Hladové jalovice dopřávají vskutku výborného pohoštění, což je rituální scéna. Nebo když se jeden z nich v lednici Bradovy babičky rozčiluje, že nemůže najít nic než zeleninu. V závěru již legrace moc není. Obrovská koule za sebou sice nechává legračně se zmítající kostry, ale žene se na kostel plný dětí. Mimochodem, všimli jste si, že by critters někdy vzali do tlamiček dětské maso? Myslím, že kdyby to udělali, kdyby jim v tom vždycky nezabránila „náhoda”, veškeré jejich další snahy o vtip by vyšly naprázdno, protože už by pro diváka byly těmi sviněmi, co žerou malé děti.

Když je nejhůř, přichází lovci, což je další rituální scéna. Rituálem by mohla být i nedotknutelnost vesmírných boys, ale nejsou to žádní terminátoři. Mají slabiny, které se zde naplno projeví. Takže tak odlišní od nás nejsou, nebo ano? Ug oplývá houževnatostí, když se konečně vzmuží, ale i soucitem, když se snaží povzbudit Brada. Charlie tentokrát dostal daleko větší prostor, hlavně co se zasahování do děje týče. Závěrečné zúčtování provádí právě on. Ovšem máte z toho všelijaké pocity. Vypadá to totiž na bláznivou sebevraždu. Víte ale, že je to komik, tudíž čekáte, že vyjde z plamenů nebo něco podobného. Přinejhorším, že se objeví do několika minut od oné děsivé scény. On místo toho čeká do druhého dne, aby vám vehnal do očí slzy radosti a přidal ještě navrch pocit hrdosti ve chvíli, kdy nechápavě svírá v rukou hvězdu strážce zákona.

Hodnocení10
Druhý díl je plnohodnotná komedie plná akce, sem tam nějaký ten sci-fi prvek, sem tam nějaký hororový výjev, v podstatě ale s dokonalou zápletkou, propracovanými postavami, působením na emoce, nejen na bránice. Stejně dobrý jako díl první, v mnohém však ještě lepší. (Hodnocení je opět výrazem mé náklonnosti k filmu, objektivněji to vidím kolem 70-80%.)
100%

Sdílejte článek

  1. snenat3 30 ledna 2010 v 01:30

    Malo to 100% tak som si pomyslel ze to bude dobre no takuto kokotinu som proste necakal doslova turbokokotinu nemam na to slov nepametam sa kedy som videl nieco horsie ako bolo toto bola to rozpravka a ked prisli ty strasiaci z vesmiru a strielali tymi ko…tmy a ten si kazdu minutu menil ksicht… paneboze jak toto moste hodnotit na 100%  tak tomu teda ale vobec nechapem ja davam 20% a to je vela film nemal absolutne ziadnu uroven bola to skratka traposina!!!

  2. Morte 21 září 2007 v 23:47

    Každej se na ten film dívá jinak. Já bych mu dal taky 100%  a vy tady toho chudáka chcete pomalu linčovat.  Navíc hodnocení filmů, je ta úplně poslední věc, kterou bych řešil.  Každej má na na ně jinej názor. Vy se taky kouknete na film kterej pro vás bude skvost a pro druhýho to bude zase neskutečná kravina ktrý by nedal ani 10%.

  3. Jino 21 září 2007 v 19:20

     Počkat počkat, tady se to nějak rozjíždí – každý má svoje vlastní měřítko, a jen protože jemu se to stoprocentně líbilo tak ho nemusíte hned peskovat. Sice je pravda, že já bych tomu 100% taky nedal, ale každý má vlastní názor a jiné měřitka pro filmy. Ale zase na druhou stranu se musí říct že recenze není objektivní což je škoda – neříkám že být objektivní musí, ale tohle je opravdu hodně zaujaté. Asi je prasoid fanouškem Critters . Jak tento film vidím já – ve své podstatě je to s Critters 1 a Gremlinama 1,2 kult, ale tak dal bych tomu maximálně 65%. Sám si čísla okolo 90% procent nechávám pro lepší kousky – jako např Aien 1, 2, Predator, Terminátor, Demons 1, 2, atd

Nový komentář