Creepshow (1982)


Režie: George A. Romero
Rok výroby: 1982
Délka: 120 min
Země: USA

Hrají:
Hal Holbrook
Adrienne Barbeau
Fritz Weaver
Leslie Nielsen
Carrie Nye
E.G. Marshall
Viveca Lindfors
…a další

 

A máme tady první díl brutálního comicsu jménem Creepshow. Děj: Film se skládá z pěti  příběhů, takže je rozepíši pěkně tak, jak jdou za sebou.

1. příběh: Den otců – Je to o rodině a jednom “mrtvém” tatínkovi, kterého na Den otců zabila jeho dcera. Udělala to tak, aby to vypadalo jako nehoda a nebyla odsouzena. Zabila ho proto, že ji štvalo, jak řval a chtěl svůj dort na Den otců. Na výročí k hrobu jede, její tatínek vstane z mrtvých a stále chce svůj dort. Takže si pro něj jde k vnoučatům. A bude to pořádně krvavý dort…
Pro mě asi nejslabší příběh, ale je také skvěle koukatelný. 70%.

2. příběh: Osamělá smrt Jordyho Verrilla – Jordy je smolař, nemá peníze a žije na farmě. Pozdě v noci na jeho farmu spadne meteorit. Napadne ho, že jej prodá univerzitě a získá tak peníze. Když se ho dotkne, tak se spálí a začne mít na ruce něco jako puchýře. Strčí si prsty do pusy, jde pro vodu a meteorit pokropí. Ten se rozpadne a začne z něj téct modrá tekutina. Jordy jde domů a nejednou si všimne, že z něho začíná růst tráva. Co bude dělat? Tráva rychle roste a on nemá moc času, ani neví, co má dělat.
Celkem zábavný příběh. 80%.

3. příběh – Něco tě zaplaví – Příběh o vyděrači a jeho oběti. Vyděrač unese Wentwortha a zakope ho do písku. Mezitím přinese televizi, kde je nahrávka, jak Wentworthovu dívku čeká utonutí, stejně jako jeho. Blíží se příliv a jeho jediná naděje, jak se dostat ven, je zadržet dech. Bohužel nevydržel a utonul i se svojí dívkou. Ale vyděrač nezůstane nepotrestán.
Docela fajn oddechovka. 70%.

4. příběh – Bedna – Příběh o tom, jak jeden údržbář najde pod schody bednu, která je z roku 1834. Údržbář zavolá profesora a po příjezdu bednu otevřou. Je v ní chlupatá příšera. Ta zabije údržbáře a pro profesora začíná noční můra. Zavolá kolegu, který má nesnesitelnou manželku. Mezitím příšera sežere jednoho mladíka a již zmiňovaný kolega dostane nápad, jak se zbavit své otravné manželky. A to tak, že ji předhodí příšeře. Po zabití manželky se musí zase zbavit příšery. Ale jak to udělat?
Zábavný příběh, asi nejlepší. 90%

5. příběh – Blíží se k tobě – O zlém člověku Prettovi, který nesnáší špínu a brouky. Žije sám jen s telefonem a spoustou brouků. Snaží se je jakkoliv zabíjet, například spreji nebo jen zašlápnutím. Prett je zlý a škodolibý. Všichni lidé ho proklínají a chtějí, aby umřel. Po výpadu elektriky je všude plno švábů. Jsou jich stovky. A pan Prett nemá kam uniknout. Co se mohlo stát? Že by prokletí?
Hodně zábavný a nechutný příběh. 80%.

 

Celkově: Herecké výkony nejsou bohužel nijak oslňující, ale ani urážející. Hrají zde celkem známí herci například: Ed Hariss (Dýka) nebo dokonce komik Leslie Nielsen (Bláznivá střela). Nielsen si roli vyděrače vybral sám (asi už nechtěl být komik). Jediný horor, ve kterém si Nielsen zahrál je Creepshow 1 a Den zvířat. Na začátku a konci je ještě jeden kratký příběh o chlapci, kterému táta nedovolí číst comics Creepshow a onen comics vyhodí. A to se synovi nelíbí, tak se chystá na pomstu. V příbězích jsou vidět comicsové rámečky, je to velmi originálně a dobře uděláno. Ve filmu si zahrál i Stephen King, a to roli Jordyho Verrilla. Tam musím uznat, že to zahrál skvěle.

 

Hodnocení8
Masky jsou na danou dobu (1982) velmi dobře udělané. Dělal je sám Tom Savini. Maska táty v 1. příběhu je úžasná. A kdo má rád černý humor, tak v tomto filmu jeho až moc. Režíroval ho sám G. A. Romero. Verdikt: Creepshow nezklamal - černý humor, zábavné příběhy. Musím dát...
80%

Sdílejte článek

  1. Murphy303 3 října 2009 v 17:29

     Super! Nejvíc se mi líbila poslední povídka (Pořád po vás lezou) a taky Samotářská smrt Jordiho Verrilla , tuto ideu ”obrůstání” jsem zaregistroval i v nějakém novém hororu, nemužu si vzpomenout na název. Povidka Stačí přečkat příliv mě připoměla Hitchcoka, akorat v jeho praci by se spis mstila sila osudu misto mrvol ze záhrobí…

Nový komentář