Creepozoids (1987)


Český název: Kripozoidi
Režie: David DeCoteau
Rok výroby: 1987
Délka: 72 min
Země: USA

Hrají:
Linnea Quigley … (Bianca)
Ken Abraham … (Butch)
Michael Aranda … (Jesse)
Richard L. Hawkins … (Jake)
Kim McKamy … (Kate)
Joi Wilson … (žena)

 

Banda vojáků se v blízké budoucnosti poflakuje sutinami světovou válkou zničeného města. Protože se blíží smrtelně nebezpečný kyselý déšť, musí prolomit nejbližší dveře a proniknout do útrob trosek. Zatímco někteří využívají nalezené ložnice k vlastnímu potěšení, ostatní se vydávají na hloubkový průzkum objektu. Brzy je jasné, že se nalézají v místě podivných pokusů, nejpozději ve chvíli, kdy se objeví jejich hladový výsledek.

A je tu další z nekonečné řady klonů slavného Vetřelce. Přirozeně nevalné úrovně. Tak nízké, že se divák nestačí divit a zachycovat všechny nedostatky, jež se naopak v případě, že před obrazovkou sedí právě milovník veškerých béčkových až céčkových hororových ingrediencí, mění v klady a kult činicí pilíře.

Snímek neoplývá téměř žádnou záživnější atmosférou. Tu a tam se sice najde temný a mrazivý moment, ale často se objevuje nuda, i přes milosrdnou délku. Celku scén chybí nejvíc spojovací prvek zvaný hudba jiného zaměření než rytmického. Postavy jsou nezajímavé, pokud zrovna nesouloží, ostatně jako jejich dialogy. Herecké výkony je třeba přejít s respektem k úrovni filmu, v němž, jak se tvůrcům daří diváka přesvědčit, jde na prvním místě o to, prodat vizuální efekty a co nejvíce ukázat monstrum, když už se na něm maskéři tak nadřeli.

To nevypadá nejhůř, inspirace slavnějším kolegou s vystřelovací čelistí je patrná, což na jedné straně potěší, na druhé znechutí jistou odfláknutostí, která je viditelná tím více, čím déle je příšera v záběru. Naštěstí se alespoň věrohodně hýbe. Zcela v protikladu k přerostlým krysám, které tak nutí k výbuchům smíchu. Záběry s nimi jsou totiž přetahované, aby ani nejmenší detail neunikl. Například ten, že krev, jíž v souhrnu mnoho není, teče, i když ostré zuby hlodavce se svého cíle ani nedotýkají. Situaci po vizuální stránce zachraňuje závěr, finální „obluda” je na tom ze všech zúčastněných neživých herců pohybově nejlépe, mnohdy předvádí nejlepší grimasy vůbec. Současně je však konec poslední kapkou v poháru nudy. Souboj se odehrává v několika na sebe navazujících a bohužel ubíjejících etapách a jen podtrhuje nedostatky v logice.

Pozornosti nemůže uniknout šablonovitost a snaha vypůjčit si motivy jinde. Přetransformované scény z Vetřelce bijí do očí, stejně jako motiv zuřící „zombie”, která velmi nápadně připomíná Evil Dead.

 

Hodnocení3
Film je laciná zábava na oddech. Je tím směšnější, čím vážněji se tváří, tím horší, čím více nesrovnatelně slavnějších scén kopíruje. Potěší pouze fanoušky této kategorie sci-fi hororů, případně zaujme zvědavce zaměřené na zmršenou podprůměrnost zlatých 80. let.
30%

Sdílejte článek

 1. Solo 11 září 2009 v 21:24

  Tak tohle bylo dost mimo mísu. Začátek filmu se nesl v duchu: hej
  parto, pojďme natočit nějaký shot do té polorozpadlé budovy….
  Amatérské herecké výkony na hranici ochotnického divadla, nulová
  atmosféra, vykrádání jiných filmů a gumové příšerky: to byla ta správná
  kombinace utrpení, které jsem prožíval při sledování tohohle paskvilu.
  Jediné co mě udrželo při životě, byly ty komické scény, kdy se postavy
  naháněli po chodbě s gumovým alienem a odráželi útoky rádoby drsné
  krysy, která vás změní v zombie či co to bylo ( po kousnutí). Za
  erotickou vložku a pár směšných záběrů dám taky 30%

Nový komentář