Creature (1985)


Český název: Netvor
Režie: William Malone
Rok výroby: 1985
Délka: 97 min
Země: USA
Další název: The Titan Find

Hrají:
Stan Ivar … (Mike Davison)
Wendy Schaal … (Beth Sladen)
Lyman Ward … (David Perkins)
Robert Jaffe … (Jon Fennel)
Klaus Kinski … (Hans Rudy Hofner)
… a další

 

Na měsíc Titan míří američtí vědci k průzkumu neznámých artefaktů. Přistání dopadne katastrofálně, a tak je rozhodnuto hledat pomoc u německých kolegů, jejichž loď je nedaleko. Příliš pozdě vyjde najevo, že předchozí skupina objevila cosi, co mnohá tisíciletí spalo. Boj o život začíná.

Typická zápletka tradičního béčkového sci-fi hororu, který je tentokrát ještě šablonovitější v tom, že zdroje inspirace, jímž je kvalitativně nevyrovnatelný snímek Alien (jak jinak), využívá měrou vrchovatou. Navíc tak činí způsobem, který nápadně připomíná produkční dohled Rogera Cormana.

Scottův Vetřelec dýchá z Netvora neustále. Již od počátečního setkání s neznámým organismem přes vizuální podobu monstra až po scény, které jako by z něho byly okopírovány a přímo tak obě díla staví do vzájemné konfrontace, jejíž vítěz je jasný. Creature se ovšem neomezuje na pouhé laciné napodobování, byť lacině působí, nýbrž přináší i vlastní prvky a dějové odbočky, stejně jako v neposlední řadě taktéž nezpochybnitelné kvality.

Tou nejnespornější je v rámci žánrové odnože přijatelná až bravurně propracovaná atmosféra. Takřka od “hladkého” přistání kosmické lodi je budován nádech osamělosti hlavních postav v nehostinném prostředí, odkud snad ani nelze uniknout. Tvůrci v této rovině dokonale využili skrývání neznáma do šera a temnoty. Interiéry průměrně vyhlížející lodi jsou osvětleny jen velmi sporadicky, tak, aby i ten nejmenší optimismus z obrazovky vymizel.

Schovává se i monstrum, u kterého je to však vzhledem k jeho podobě spíše pozitivem. Milovníci krvelačných potvor ze staré školy nicméně s nostalgií sladce polknou a závěrečnou bitvu, v níž se i jinak statický kolos konečně trochu rozhýbe, si vychutnají jako třešničku na dortu, který je krom již zmíněného tvořen i slušnou dávkou krve a poctivých efektů s tím spojených.

Nejsvětlejším okamžikem je pro film z hlediska hereckého obsazení Klaus Kinski, zbytek posádky tvoří průměrný materiál, který věrně koresponduje celkové kvalitě snímku jako takového. Protože i když má Creature sebelepší atmosféru a sebeold-schoolovější monstrum, zbyl v něm až nebezpečně se rozpínající prostor pro nudu a nevyužití potenciálu, jaký nabízel z hlediska napětí, surového strachu apod.

Zajímavostí a tím pádem pro jistou část obecenstva i důležitým faktem majícím vliv na vnímání a následné hodnocení filmu je to, že je snímek vizuálně zpracován podobně jako některé sci-fi horory z počátku 80. let, na nichž se v roli producenta podílel Roger Corman. Vyznačuje se tak jistými uhrančivými prvky a kouzlem, které dané filmy nabízely. A to přesto, že se Corman na Netvorovi nepodílel.

 

Hodnocení6
Creature je průměrná podívaná, která ač mohla být mnohem lépe vygradovaná, dopadla na poměry žánru a okaté vykrádání toho či onoho ještě poměrně dobře. Hodnocení diváka nechť klesne s požadavkem kvality a originality, stoupne však se zálibou v pokleslých filmech podobného ražení.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 9 ledna 2011 v 23:02

    Já bych tento film moc s Vetřelcem nesrovnával. Oba filmy jsou naprosto rozdílné. Samozřejmě se zde dá nalézt několik podobností, ale jinak film směřuje úplně jiným směrem. Asi nejslabším článkem filmu je samotná nestvůra, která ač nejde moc vidět, tak vypadá hodně směšně. Především pak ve scéně, kdy škrtí kapitána lodi a jdou vidět lidské ruce v rukavicích. Jinak má však film klasickou atmosféru sci-fi hororů 80.let, která má místy docela zajímavé grády. Je ovšem taky pravda, že první polovina filmu je nudná jako prase.

Nový komentář