Crawl (2019)


Český název: Kořist
Režie: Alexandre Aja
Rok výroby: 2019
Délka: 87 min
Země: USA

Hrají:
Kaya Scodelario … (Haley)
Barry Pepper … (Dave)
Morfydd Clark … (Beth)
Ross Anderson … (Wayne)
Jose Palma … (Pete)
Anson Boon … (Stan)
… a další

 

Florida, USA. Nadějná plavkyně Haley se pohybuje v oblasti, na kterou brzy dolehne obrovský hurikán spojený se záplavami. Ví, že by měla vypadnout, ale její otec není k sehnání a tak se ho rozhodne na vlastní riziko najít. V počínající přírodní katastrofě Haley zjistí, že otec je v bezvědomí a zraněn ve sklepě pod domem a vytáhnout jej nebude snadné. Zvláště když hladina stoupá a cestu ven zatarasí skupina aligátorů.

U filmů podobného ražení (tedy my dva sami na nesprávném místě v nesprávný čas) je velmi důležitý výběr protagonistů. Alexandre Aja, k jehož jménu část hororové obce vzhlíží, měl v tomto ohledu kliku. Do role sebevědomé Haley, které musíte fandit před zubatými potvorami se vtělila pro mne neznámá herečka velmi dobře. Totéž platí i pro Barryho Peppera (letos ho uvidíme i v Marhoulově Nabarveném ptáčeti), takže vztah dcera-otec dokáže utáhnout přece jen trochu omšelou naháněnou.

Kromě režie Alexe Aji totiž produkoval i Sam Raimi, což lehce vyšponovalo očekávání. Nakonec je ale paradoxně jedním z velkých problémů Kořisti málo momentů, které by šlo nějak vychválit, málo scén, které by zachytila paměťová centra. Za sebe tvrdím, že Piranha 3D (2010) pro mě byla mnohem odvázanějším experimentem. Herci jsou fajn, stopáž je střízlivá a po technické stránce jde taky o nadprůměr, byť digitální aligátoři sem tam zazlobí (to se už přestaly úplně vyrábět loutky?).

Napětí, které se zpočátku daří budovat, posléze sklouzne do akční exhibice, která už příliš nestrhne a výsledný dojem tedy neoslní tolik, jak si to hororový fanoušci vysnili od dob aligátořích béček z 80. let. Především zamrzí málo efektivní zánik postav vedlejších, které vyplňují děj, jinak zaměřený především na ústřední duo. Díky alespoň za rating R bez kterého by to v tomto případě nešlo.

 

Hodnocení6
Kořist je slušná podívaná, která subžánru animal hororů ostudu rozhodně nedělá. Na něco výraznějšího by to ale ještě nějaké nápady chtělo.
60%

Sdílejte článek

Profilový obrázek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář