Crawl (2019)


Český název: Kořist
Režie: Alexandre Aja
Rok výroby: 2019
Délka: 87 min
Země: USA

Hrají:
Kaya Scodelario … (Haley)
Barry Pepper … (Dave)
Morfydd Clark … (Beth)
Ross Anderson … (Wayne)
Jose Palma … (Pete)
Anson Boon … (Stan)
… a další

 

Florida, USA. Nadějná plavkyně Haley se pohybuje v oblasti, na kterou brzy dolehne obrovský hurikán spojený se záplavami. Ví, že by měla vypadnout, ale její otec není k sehnání a tak se ho rozhodne na vlastní riziko najít. V počínající přírodní katastrofě Haley zjistí, že otec je v bezvědomí a zraněn ve sklepě pod domem a vytáhnout jej nebude snadné. Zvláště když hladina stoupá a cestu ven zatarasí skupina aligátorů.

U filmů podobného ražení (tedy my dva sami na nesprávném místě v nesprávný čas) je velmi důležitý výběr protagonistů. Alexandre Aja, k jehož jménu část hororové obce vzhlíží, měl v tomto ohledu kliku. Do role sebevědomé Haley, které musíte fandit před zubatými potvorami se vtělila pro mne neznámá herečka velmi dobře. Totéž platí i pro Barryho Peppera (letos ho uvidíme i v Marhoulově Nabarveném ptáčeti), takže vztah dcera-otec dokáže utáhnout přece jen trochu omšelou naháněnou.

Kromě režie Alexe Aji totiž produkoval i Sam Raimi, což lehce vyšponovalo očekávání. Nakonec je ale paradoxně jedním z velkých problémů Kořisti málo momentů, které by šlo nějak vychválit, málo scén, které by zachytila paměťová centra. Za sebe tvrdím, že Piranha 3D (2010) pro mě byla mnohem odvázanějším experimentem. Herci jsou fajn, stopáž je střízlivá a po technické stránce jde taky o nadprůměr, byť digitální aligátoři sem tam zazlobí (to se už přestaly úplně vyrábět loutky?).

Napětí, které se zpočátku daří budovat, posléze sklouzne do akční exhibice, která už příliš nestrhne a výsledný dojem tedy neoslní tolik, jak si to hororový fanoušci vysnili od dob aligátořích béček z 80. let. Především zamrzí málo efektivní zánik postav vedlejších, které vyplňují děj, jinak zaměřený především na ústřední duo. Díky alespoň za rating R bez kterého by to v tomto případě nešlo.

 

Hodnocení6
Kořist je slušná podívaná, která subžánru animal hororů ostudu rozhodně nedělá. Na něco výraznějšího by to ale ještě nějaké nápady chtělo.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 13 listopadu 2019 v 20:57

    Mám velice rád tvorbu Alexandre Ajy, takže jsem se na jeho letošní novinku neskutečně těšil. Už Piraňu dokázal povznést na vyšší level, než se vůbec čekalo a teď si vzal na mušku i skomírající aligátoří/krokodýlí tématiku. Navíc mu po boku stál Sam Raimi – takže to snad ani nemohlo dopadnout zle. Tedy alespoň pro většinu diváků, i když se samozřejmě najdou i tací, které tento film moc neoslovil. Já však patřím k těm, kterým se Kořist líbila a to opravdu docela hodně. Vůbec mi nevadilo, že se děj odehrává víceméně na jednom místě – zde z velké většiny ve sklepení a prostorách jednoho domu – tu a tam v jeho nejbližším okolí, protože se tvůrcům podařilo navodit vcelku přijatelnou atmosféru, která nás provází napříč celým filmem. Aligátoři nevypadali vůbec zle, jejich útoky taky nebyli nejhorší (i když je pravda, že to co přežili ti dva, bylo dost na pováženou), naštěstí jsme si to vynahradili při útocích na několik vedlejších postav, které se ve filmu objevily. A že se bylo na co dívat. Souhlasím však s tvrzením, že postupem času se začalo jaksi vytrácet napětí a spíše se soustředili na akčnost – což už mi tak po chuti nebylo. Stejně jako některé pasáže, kde se na můj vkus až zbytečně moc kecalo a řešili rodinné problémy hlavních aktérů. Herecké obsazení však bylo v pořádku. Na to že jsem představitelku hlavní hrdinky Kayu Scodelario až dosud neznal, nevedla si vůbec špatně. Sice znám celou kupu charismatičtějších hereček, ale tak výkon předvedla slušný a nějak zvlášť mi nevadila. To samé platí i o jejím filmovém otci – Barry Pepper už několikrát předvedl, že patří mezi solidní (průměrné) herce, takže ani v tomto případě jsem neměl žádné námitky. Kořist mi tak nabídla zajímavou podívanou, která sebou samozřejmě přinesla i několik chyb, ale jako celek mi nabídla slušnou podívanou, kterou jsem si dokázal opravdu užít. Aja nezklamal, takže v tomto případě se já uchýlím k lehce nadprůměrnému ohodnocení. 70%

Nový komentář