Coraline (2009)


Český název: Koralína a svět za tajným dveřmi
Režie: Henry Selick
Rok výroby: 2009
Délka: 100 min
Země: USA

Hrají (hlasy):
Dakota Fanning … (Coraline Jones)
Teri Hatcher … (Mel Jones)
Jennifer Saunders … (April Spink)
Dawn French … (Miriam Forcible)
… a další

 

Pink palace je starý dům daleko od města, ve kterém jsou kromě bezpočtu rozvrzaných dveří, 12 prosakujících oken a jednoho rezavého kotle ještě jedna malá tajemná dvířka. Pink palace se stane domovem pro Koralínu, rozpustilou holku, která chvilku neposedí. Věčně zaměstnaní rodiče však pro její živelnost nemají příliš pochopení a každou legraci hned v počátku úspěšně zadusí. Není divu, že centrem jejího zájmu se tak brzo stanou tajemné dveře, za kterými objeví úžasně zábavný svět s alternativními rodiči, kteří nezkazí žádnou srandu. Ne každá věc je ale taková, jak se na první pohled zdá a ani v horlivé snaze nových rodičů získat si Koralininu přízeň na svou stranu všechno tak úplně nehraje.

Režisér Selick si na sebe před několika lety ušil pořádný bič, když spolu s Timem Burtonem vypustil do světa animovaný skvost Ukradené Vánoce. Každé jeho další dílo si tak ještě před dokončením nese cejch velkých očekávání, která se jen těžko naplňují. To platí i o Koralíně.

Vizuální stránka sice není z kategorie oslnivých, na nadprůměrnou úroveň to ale stále ještě stačí. Skutečný svět působí uměřeně, nikoliv nudně, svět je zabydlený příjemně podivínskými postavami a bizarní obrazy druhého světa se v závěru mění na hrůzostrašnou past v čele se sobeckou démonickou bytostí tak přirozeně, až to skutečně děsí. Hlavní hrdinka je dostatečně rozkošná, aniž by překročila únosnou hranici přeslazenosti a je skutečně tou sympatickou postavičkou, které můžete po celý film fandit, ať jste jakéhokoliv věku.

Příběhová kostra, ač postavená na údajně skvělé knize, je na tom o něco hůře. Je vidět, že na rozdíl od Ukradených Vánoc je příběh přeci jen více směřovaný mladším generacím a postrádá tak nadsázku a humor, což mu v očích dospělejšího diváka může škodit. Navíc jsem měl na závěr filmu pocit, že hlavní hrdinka vyřešila problémy poněkud nečekaně snadno. Ale to už bych chtěl možná po animovaném filmu moc. Na druhou stranu ale nesmím opomenout fakt, že děj je hlavně díky kvalitní Gaimanově knižní předloze nepostrádá chytré momenty a místy se téměř blíží spíš k vážnému hororu než k podívané pro děti.

 

Za zmínku určitě stojí i vyvedený web filmu se spoustou vychytávek: http://coraline.com/

Hodnocení7
Po zhlédnutí filmu musím říct, že i já jsem nejspíš patřil do skupiny s velmi vysokým očekáváním, která bohužel Selick zcela neuspokojil. Přesto ale musím režisérovi poděkovat za možnost vidět po dlouhé době animovaný film ušetřený otravného "tajtrdlíkování" roztomilých zvířátek, bez kterých se dnes žádný potencionálně úspěšný animák neobejde. Koralína je příjemně temná pohádka pro zimní večer v teplé peřině s šálkem čaje. Nic víc, ale co je důležitější - ani nic míň.
70%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. spilla 2 dubna 2015 v 15:00

  ještě bych chtěl dodat…že jsem si konečně našel čas přečíst i knihu…která je…ač je směřovaná pro děti…daleko surovější…a strašidelnější..než tenhle film…je sice strohá…ve filmu je více postav i více scén…ale děsila teda víc…:) i když je jak říkám pro děti…:) takže pokud se líbil film…doporučuji přečíst i knihu…:)

 2. Skypper 10 listopadu 2009 v 15:28

  Přísahal bych, že ještě v době, kdy byl film natáčen visela u něj mezi jinými i popiska horor. Máš pravdu, že teď tak nikde označen není, čehož jsem si sám nevšimnul.
  Ale problém ohraničení žánru “horor” se tu řešilo už několikrát. Podle mě má film hororových prvků dost na to, aby na stránkách měl místo. Ono třeba taková Temná věž je dle mého osobního (nikoliv nutně správného) taky pouze temnou fantasy a recenzi tu má.
  To bysme tu ale zase mohli diskutovat do aleluja. Mě prostě přišlo, že film do hororu zasahuje, tak jsem se o něj s vámi podělil.

 3. Solo 10 listopadu 2009 v 12:22

   solidní fantasy snímek, který svou kvalitu bezesporu má. Efekty i anime jsou naprosto úchvatné..Co mě však zaráží je to, že se objevil na hororovém webu, přestože se o horor nejedná. Je to pohádkové fantasy-Nic proti autorovi, ale já si nevšiml, že by na csfd či imdb byl tento film vedený jako horor….ani nikde jinde!

Nový komentář