Constantine (2005)


Český název: Constantine
Režie: Francis Lawrence
Rok výroby: 2005
Délka: 121 min
Země: USA / Německo

Hrají:
Keanu Reeves … (John Constantine)
Rachel Weisz … (Angela Dodson/Isabel Dodson)
Shia LaBeouf … (Chas Kramer)
Djimon Hounsou … (Midnite)
Gavin Rossdale … (Balthazar)
Tilda Swinton … (Gabriel)
Peter Stormare … (Satan)
…a další

 

Nemohu si pomoci. Už dlouho jsem toužil recenzovat na těchto stránkách nějakého komiksového hrdinu, jenže kdo by se sem nejlépe hodil? Superman, Batman, X-men, Spiderman, Daredevil, Hulk, Fantastická čtyřka, Catwoman, ti všichni se rozhodli jít ve stopách pouhých akčních stříleček bez špetky děsu. Nepopírám, že Constantine se jim nepodobá, ale rozhodně má v sobě mnohem víc hororového potenciálu, neboť si to rozdává se samotným Ďáblem a s jeho pomocníky – démony.

Hned v úvodu vidíme Johna při práci. Z malé holčičky vymítá démona, který se snaží dostat do našeho světa. Svoji práci bere jako prokletí, narodil se s tím. Touží za ni dostat permanentku do nebe, ale jak se zdá, Bůh o něj nejeví příliš velký zájem. Čas se mu ale krátí. Zjistí, že zhoubná rakovina plic mu dává jen několik měsíců života a přitom je ho nyní nejvíce potřeba. Rovnováha je totiž narušena, protože Satan hodlá na zemi vyslat svého potomka. Johnovi přátelé umírají a on se chystá na záchranu planety, společně s detektivkou Angelou, jenž chce z pekla do ráje přivést své identické dvojče, které zahynulo ďáblovou rukou…

Zní to možná jako šílenost, ale Constantine (skutečný komiksový hrdina se jmenuje Hellblazer) vás určitě překvapí svou promyšleností a originalitou. Není to klasický hrdina – dobrák, ale muž, který za svou práci chce dostat zaslouženou odměnu (nebe). Bohužel ovšem tím, že myslí pouze na své vykoupení, je mu tento dar upírán. Jeho fantastické návštěvy Satanova doupětě patří k tomu nejlepšímu ve filmu. Bohužel se ale nejedná o klasický horor (i když je tak někde uváděn), nýbrž o akci s hororovým nádechem. Akce a triky jsou senzační (narudlé peklo vypadající jako město po katastrofě, rozpadající se tváře démonů…) a jde vidět, že film stál pěkných pár dolarů.

Hlavní role se povedla Keenu Reevesovi, známého nejvíce z trilogie Matrix. Jeho kolegyní je stejně slavná Rachel Weisz (obě Mumie, Nepřítel před branami…), se kterou již hrál v Řetězové reakci z roku 1996. Režie se ujal Francis Lawrence, pro kterého to byl velmi povedený filmový debut.
Bylo to tak úspěšné, že se nyní uvažuje o natáčení druhého pokračování (Reeves prý souhlasil), ale Lawrence zřejmě nebude jeho režisérem.

 

 

Hodnocení9
Ještě jednou se omlouvám fanouškům hororu, protože u tohoto filmu se opravdu příliš nevyděsíte. Ale zato vám slibuji parádní podívanou se satanem, anděly, démony a jinou havětí, kterou jen tak neuvidíte.
90%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

30 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 22 října 2009 v 10:44

  ak dalo se na to dívat. Rozhodně lepší než hra,kterou mám na PS2.
  Atmosféra filmu tu však byla jak na housenkové dráze. Chvíli byla
  nahoře díky 3.minutovým dobrým scénám a pak zas hned dole protože
  dvacet minut se nic nedělo. Herecké výkony bylo často dost průměrné,
  nezáživné. Jediní kdo se mi líbili byli Reeves a Stormare… Zpracování
  Gabriela bylo trapné a úplně na hov….

 2. Frenk 17 července 2007 v 20:01

   Jásně není to žádný klasický horor, ale protože je to můj oblíbený film, chtěl jsem ho tu mít a hodnocení ani ted nepovažuji za příliš přehnané. Možná bych nyní hodnotil o 10 – 20 % méně, ale stejně bych nezapomněl napsat, že se jedná o nadprůměrný film, jemuž ostatní novodobé komiksové projekty typu Ghost Rider, Catwoman, Elektra nebo Daredevil, nesahají ani po kotníky.

  Ale každý máme samozřejmě jiný vkus a ty si první člověk, který mě pod článek napsal negativní komentář, takže doufám, že ostatním se Constantine více líbil.

 3. Zotara 8 února 2007 v 14:47

  Tenhle film se mi strašně líbil protože je velmi originální.Není to prostě film se střílečkama nebo horor ve kterém stříká jenom krev a nneí tam žádný děj.Právě že tady je děj a pořádně zapletený.POkud filmu nedáváte svou maximální soustředěnost je pravděodobné že na první skouknutí tohoto filmu ho nepochopíte.myslím si žře tento film je naprosto skvělí a stojí za to se na něho podívat.Klaním se před tímto filmem a tleskám

   

Nový komentář