Conjuring: The Devil Made Me Do It, The (2021)


Český název: V zajetí démonů 3: Na Ďáblův příkaz
Slovenský název: V zajatí démonov 3: Prinútil ma k tomu Diabol
Režie: Michael Chaves
Rok výroby: 2021
Délka: 112 min
Země: USA
Alternativní název: The Conjuring 3

Hrají:
Patrick Wilson … (Ed Warren)
Vera Farmiga … (Lorraine Warren)
Ruairi O´Connor … (Arne Johnson)
Sarah Catherine Hook … (Debbie)
Julian Hilliard … (David)
… a další

 

Rok 1981. V USA startuje soudní jednání s Arnem Johnsonem, který za podivných okolností ubodal muže. Jelikož byl Arne v předchozích týdnech přítomen při (ne vždy úspěšných) vymítačských akcích manželů Warrenových, je možné, že démon pouze vyměnil tělesnou schránku. Ed a Lorraine jsou o tom přesvědčeni. Jejich boj nebude tentokrát pouze s nadpřirozenem, ale také s postojem společnosti vůči těmto jevům. Čeká je historicky první obhajoba muže, který tvrdí, že ho k činu donutil ďábel.

Ideální podklad pro zakončení skvělé trilogie, řekne si jistě každý. Přesto jeden trumf zmizel, poněvadž James Wan třetí část nerežíroval a místo přenechal Michaelu Chavesovi. Ten sice už v „conjuring“ univerzu jeden zářez má (jmenuje se La Llorona: Prokletá žena z roku 2019), byl to však nudný průměr. A že se ve strašení nemůže malajskému šikulovi rovnat, nyní dokazuje podruhé. Originální lekačku Wanova stylu nebo neotřelou hru s kamerou tu nenajdete.

Je to paradox ještě větší, když si uvědomíme, že Wanovi v předchozích dílech stačily k výborné atmosféře většinou pouze kulisy rodinného domu. Michael Chaves nabízí pestřejší lokace – straší se v lese, v márnici, ve vězení, v podzemních chodbách i v různých domech – nic světoborného z nich ale nevykřeše. V tomto ohledu zkrátka typický mainstream.

Jenže! Jsou to přece Warrenovi a s nimi je radost být. Ed a Lorraine v podání Patricka Wilsona a Very Farmigy jsou bezesporu nejsympatičtějším hororovým párem poslední dekády. Motiv vzájemné lásky a podpory je ve třetím díle obohacen infarktem, který v úvodě prodělá Ed. A vlastně i závěrečný duel, v němž jsou manželé postaveni proti sobě, tuhle linku podtrhuje. S Warrenovými vám prostě ten čas uteče a nikdy vám nejsou lhostejní.

 

Hodnocení6
I tak je ovšem The Conjuring 3 nejhorším dílem z trilogie. Připomíná více roztomilý dovětek k dané látce než děsivou hororovou pecku. 60 %
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 31 prosince 2021 v 18:32

    Série V zajetí démonů potažmo i její vzdálení „bratranci a sestřenice“ sice nepatří do kategorie mých nejoblíbenějších, ale rozhodně bych nad nimi nelámal hůl. Příběhy v nichž figurují manželé Warrenovi nebo se jich nepřímo dotýkají (třebas díky prokletým – nebezpečným předmětům v jejich domě) mi povětšinou nabídli alespoň průměrnou podívanou a to samé jsem očekával i od této novinky. Trošku jsem byl však nervózní z toho, že do režisérského křesla tentokrát neusedl sám James Wan a jak se ukázalo, jeho absence byla znát. Sice je tu vedený jako producent, ale Michael Chaves mu svou průměrností stěží sahá leda tak po kolena. Já měl tak trochu problém i s oběma předchozími díly (i když jedničku jsem nakonec hodnotil vcelku kladně, dvojka se mi líbila až od půlky). Tady jsem však místy nervózně pokukoval po časomíře téměř celou dobu. Nejde o to, že by šlo o vyloženě špatný film – to v žádném případě, dá se tu narazit na několik zajímavých pasáží (scén), ovšem celé to na mě působilo až moc tuctově, bez pořádné atmosféry (opět až na několik momentů). Wan prostě umí pracovat i s málem a divákovi naservíruje vymazlené lekačky či alespoň na několik sekund atmosférické peklo, tady nám to bylo nabídnuto vskutku po kapkách. Naštěstí tu byla naše stará známá dvojice a manželé (potažmo samotní herci) si zase celou mou pozornost ukradli pro sebe. Jenomže i oni jeli tentokrát jen jaksi na půl plynu. Zdatně jim ovšem sekundovala naše hnusná satanistka (okultistka) – ten její ksicht, brr…Ona byla asi tím jediným, díky čemuž jsem cítil lehké pošimrání na zátylku a proč nakonec dám alespoň těch 50%. Jinak bych šel s hodnocením dolů… 50%

Nový komentář