Conde Drácula, El (1970)


Český název: Hrabě Drákula
Režie: Jesus Franco
Rok výroby: 1970
Délka: 98 min
Země: Španělsko, Západní Německo, Itálie, Lichtenštejnsko

Hrají:
Christopher Lee … (Hrabě Drákula)
Herbert Lom … (Doktor Van Helsing)
Klaus Kinski … (R. M. Renfield)
Soledad Miranda … (Lucy Westenra)
Maria Rohm … (Mina Murray)
Fred Williams … (Jonathan Harker)
Paul Muller … (Doktor John Seward)
…a další

 

Film se odehrává v Transylvánii. Mladý právník z Londýna jede za jistým pánem, který chce prodat svůj zámek a koupit jiný. Oním pánem není nikdo jiný, než samotný hrabě Drákula. Právník se tak stává další jeho obětí a navíc do toho zatáhne i svou nastávající a své přátele. Podaří se jim porazit s pomocí doktora Van Helsinga hraběte Drákulu, který už žije stovky let nebo se z nich stanou upíři? Jedna z nejslavnějších hororových postav se opět vrací na plátno, aby vás ohromila. A tentokrát se to povedlo.

Film mě velmi mile překvapil. Musím říct, že jsem čekal něco nudného a stupidního typu Drákula 3000 nebo nějak tak. Místo toho jsem zhlédl dokonalý snímek, který na to, že je skoro 40 let starý, je dokonalý. Děj filmu je velmi pěkně upraven a je použita úvodní a originální zápletka. Sice nemůžu moc posuzovat, jelikož jsem těch filmů s ním moc neviděl. Tento film mě ale ke shlédnutí stačí. Herecké výkony jsou totiž absolutně bezchybné. Roli Drákuly se zhostila legenda filmu Christpoher Lee. Toho určitě všichni znáte například z Pána Prstenů. Je to asi nejznámější představitel hororu. Další slavnou legendou v tomto filmu je herec Klaus Kinski. Jeho démonický obličej ve filmu byl úžasný. Navíc hrál blázna, což mu šlo absolutně bravurně.

Efekty ve filmu – no na tu dobu to bylo zjevně úžasné, ale netorýr zavěšený na šňůrce byl skutečně trapný. Ostatní efekty docela ušly, ale jak říkám, tato technologie byla v té době na úplném začátku. Krev též vypadala jako zakuštěný kečup. Hudba byla naprosto impoznatní. Gradace houslí a občasného zvuku piana byla opravdu skvělá. Lepší hudbu ve filmu jsem už dlouhou dobu neviděl.

Hodnocení dám tentokrát velmi vysoké. Jednak je to dokonalý skvělý horor s hereckými legendami a skvělou hudbou. Nicméně jeho stáří odpovídá i jeho kvalitám. Kdyby byl stejný film se všemi prvky natočen dnes, bude se praděpodobně jednat a nejlepší film s Drákulou všech dob. Ale jelikož je to 38 let staré, tak efekty a celková atmosféra tomu odpovídá.

Hodnocení9
Dávám 90%, protože se mi tento film opravdu líbil. Škoda, že se nenatočil v roce 2005. Byl by s toho opravdu velký trhák.
90%

Sdílejte článek

  1. Eraserhead 4 května 2010 v 21:35

    Hodně slabý, nudný, jaksi bezduchý (připadalo mi to hrozně sterilní, jako jen další tisící odlitek sériově vyráběného kusu do nějž tvůrci nedokázali vtělit něco ze sebe, prostě jen rychle vyrobili další kus) a na samé hranici koukatelnosti (já to zabalil někde za půlkou) mezistupeň mezi Murnauovým Nosferatu a Coppolovým Draculou (ani jednomu z nich to nesahá ani po kotníky). Sice potěší Herbert Lom v roli Van Helsinga a vynikající Klaus Kinski (jeho herecké podání je jediné, čím film může alespoň trochu zaujmout), ale např. Christopher Lee v titulní roli (nechápu, že se mu do ní chtělo podruhé) je strašně suchý až trapný. O ostatních strojených hereckých výkonech nemluvě. Prostě ztráta času.

  2. Rhee 11 října 2008 v 23:52

     Film jsme koupili v domění, že se jedná o slavného Draculu z roku 1958. Byli jsme opravdu zklamaní . Přestože je Christopher Lee můj nejoblíbenější hororový herec, tady se moc nepředvedl (vlastně mu ani nedali moc prostoru), stejně jako ostatní herci. Nejvíc mě zarazily scény, odehrávající se večer za světla, vlčáci místo vlků (ale tak budiž no) a hlavně útok vycpanin. Škoda utracené stokoruny.

  3. beonica 13 června 2008 v 04:02

    Tohle tak nějak profrčelo kolem mě a já si říkám – aha, to byl asi film. Nesouhlasím, ani pokud jde o herecké výkony. On Franco většinou své herce k nijak ohromným výkonům nemotivuje a točí slátaniny (z nějakých dvou stovek filmů, co jsou u něj v režijní filmografii na csfd je “červený” jen jeden! ) a tohle bohužel plně odpovídá jeho zbylé tvorbě. Nerada bych se ale unáhlila. Třeba si k tomuhle Draculovi najdu cestu časem… až budu velká.

Nový komentář