Collector, The (2009)


Režie: Marcus Dunstan
Rok výroby: 2009
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Josh Stewart … (Arkin)
Andrea Roth … (Victoria Chase)
Michael Reilly Burke … (Michael Chase)
Juan Fernández … („The Collector“)
Karley Scott Collins … (Hannah Chase)
Daniella Alonso … (Lisa)
…a další

 

Série Saw ovlivnila horory natolik, že se pravidelně dočkáváme nových filmů, které na sobě mají nálepku „inspirováno Saw“ nebo „od tvůrců Saw“. The Collector přesně naplňuje oba přívlastky – jednak jeho autoři pracovali na nedávno ukončené sérii jako scénáristé a jednak přesně využili jeho jádro, čili brutální pasti a léčky. Vznikl tak přímý nástupce „Pily“, který se však s největší pravděpodobností dalších šesti dílů nedočká.

Scénář je prostinký a jeho cílem je všechny hlavní postavy uzavřít v domě, který si pro svou sběratelskou vášeň vybral jeden pomatenej šílenec. Ten zajme všechny členy rodiny, mučí je, ale netuší, že v domě je také jeden zlodějíček. A ten začne dělat problémy. Způsobů, jak ho efektně zabít je spousta, jenže Arkin (který mimochodem vypadá jako mladší verze Edwarda Nortona) se nástrahám se štěstám vyhýbá. A pro sběratele je to velká výzva obohatit si svou kolekci.

Jak asi tušíte, tento scénář nelze brát příliš vážně. Je tu pouze na to, aby rozehrál hru a rozestavěl figurky na šachovnici. Divák tedy musí spolknout náhody typu „jdu vykrást dům, jsem v něm sotva deset minut a když odcházím už je v něm nastražena kupa složitých pastí“, stejně tak si lze pokládat otázku, proč sběratel vůbec léčky chystá, respektive pro koho? Kdyby náhodou někdo došel? To přece nejde, když jsou všechny východy zablokované? Pro policii? Těžko když je v plánu nakonec onen dům vyhodit do vzduchu. Nebo, že by měl náš milý záporák předtuchu?

Celý děj se odehrává v reálném čase (tedy zhruba) a za tuto dobu opět uvidíme zoufalé tváře mučených, vyzkoušíme ostrost různých předmětů a dostane se i na zubařský zákrok pomocí majzlu a kladíva. Nebudeme si přece nalhávat, že Collectora sledujeme kvůli smysluplnému příběhu. V tomto filmu rozhoduje krvavá náplň a ta je na obstojné úrovni, leč na Saw asi nemá. Napětí se dostavuje, vizuálně jde o slušnou podívanou, zvuk moderní a atmosférický.

Samozřejmě, že oněch 90 minut se nějak vyplnit musí, takže když má hrdina možnost k úniku, zrovna se stane něco, co ho do domu opět vrátí. Stejně tak lze poměrně snadno polknout i nějaké ty hluché momenty či přepálené expozice. Chvíli mi ale trvalo překousnout závěr, který autoři opět pojali ve stylu Saw a za každou cenu ho musejí okrášlit šokujícím vyvrcholením, na které by se klidně dalo navázat dalším pokračováním.

Hodnocení6
Doufejme, že se tak nestane. Jedna jízda v domě plném pastí klidně stačí, další hry by už tak dobře skončit nemuseli...
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 4 dubna 2020 v 15:37

    Tento film byl pro mne rovněž velkou výzvou. Hodně dlouho se vyhýbal mé pozornosti, ale konečně přišel na řadu a já se na něj docela těšil. Nejsem sice zarytým fandou SAW série, ale našel jsem v ní pár dobrých momentů a brutálních scén, které mi utkvěly v paměti a jelikož tento kousek pochází od stejných tvůrců (scénáristů) jako větší část dílů SAW, byl jsem rozhodně zvědavý, jakouže podívanou si pro nás přichystali tentokrát. V konečném zúčtování to sice nebyla žádná bomba, ale i zde jsem si dokázal najít několik opravdu povedených pasáží a scén. Člověk se na to (film jako celek) musí však dívat dost s odstupem a hlavně se nerýpat v logice. Drsnější a brutálnější „verze Sám doma říznutá SAW“ totiž nabízí hromadu nelogických kiksů, u kterých se budete drbat na hlavě, ale zároveň i vcelku slušnou porci brutality – což se mi líbilo především. Z dosti nepochopitelných důvodů tu máme spoustu pastí, které dokázal Sběratel sestavit v rekordním čase, že i MacGyver a Kevin McCallister by pukli doslova závistí. Řekněme si to na rovinu: nenudil jsem se, užíval jsem si všechnu tu brutalitu a dokonce jsem i fandil hlavnímu hrdinovi, ale žádného zázraku jsem se nedočkal. A trošku mě sralo to věčné pobíhání po baráku a fakt, že se o našem sadistickém vrahovi toho moc nedozvíme…60%

Nový komentář