Collapsed, The (2011)


Režie: Justin McConnell
Rok výroby: 2011
Délka: 82 min
Země: Kanada

Hrají:
John Fantasia … (Scott Weaver)
Steve Vieira … (Aaron Weaver)
Anna Ross … (Rebecca Weaver)
Lise Moule … (Emily Weaver)
… a další

 

Zemi postihla podivná nákaza a většina obyvatel jí rychle podlehla. Scott Weaver a jeho rodina jsou jedni z mála, kteří měli to štěstí, že jí nepodlehli. Nyní však doslova živoří v troskách města a snaží se přežívat, jak nejlépe umí. Kromě nákazy se totiž musí obávat i skupinek vrahů a lupičů, kteří mají kanibalské choutky a tak se snaží chytit a zabít každého „zdravého” člověka. Scott už nedokáže dále snášet pohled na mrtvá těla hnijící všude kolem a tak se rozhodne vydat na venkov a hledat tam lepší podmínky k životu. Bohužel brzy zjistí, že to nebyl nejlepší nápad. Městské budovy totiž nabízely alespoň částečnou ochranu, jenže v okolních lesích jsou vydáni napospas všem nástrahám, které zde na ně čekají.

Jeden by si řekl, že podobná zápletka už tu sice byla xkrát, ale občas se najde film, který přece jenom dokáže zaujmout i nějakou novou myšlenkou. Tohle však bohužel nebyl ten příklad. Přitom McConnell nezačal vůbec špatně, jak totiž sám uvedl v jednom interview postapokalyptické filmy patří mezi jeho nejoblíbenější a nechal se jimi inspirovat. Po skončení filmu jsem však zjistil, že až moc a ještě k tomu mu chyběl dostatečný kapitál, aby se přiblížil alespoň k těm průměrným. Atmosféra však ze začátku nebyla vůbec špatná. Vyobrazení zpustošeného města, ve kterém se snaží přežít čtyřčlenná rodinka, nevypadalo zas tak hrozně.

Všudypřítomná mrtvá těla a podivní ozbrojení maníci v plynových maskách nabízeli několik variant, jakýmže směrem by se mohl příběh ubírat. Divák tak mohl přemýšlet, jestli půjde o další zombie nákazu, souboj posledních přeživších o zbytky potravy, nebo něco zcela jiného. K poslední variantě přímo vybízeli ony zrychlené záběry kamery, podivný šepot a fakt, že postavy nikoho ve své blízkosti neviděly. Půjde tady snad o něco nadpřirozeného? Ano skutečně šlo, ale jak nám odhalí finální „zúčtování”, nešlo o nic světoborného. Ohrané vyvrcholení mi jen podtrhlo celkový zmar, který jsem z toho začal cítit od chvíle, kdy postavy opustily benzínovou pumpu.

V té chvíli totiž vymizel lehce mysteriózní nádech a jak samotná atmosféra, tak napětí začali dostávat řádně na frak. Tempo příběhu se totiž dost zpomalilo a divák je nucen poslouchat řadu nezáživných dialogů a chození po lese. Sice se během chvíle ztenčí počet žijících postav, jenže k tomu dojde způsobem opravdu nešťastným. Natěšený divák se těší, že konečně nastane zlepšení, jenže místo toho přijde střih a další záběr už jen ukáže mrtvá těla. Kdo zabíjel? Proč? Na tuto otázku si budeme muset počkat až do samotného závěru. Ten se tvůrci snažili udělat co možná nejvíc šokující, ale šokovalo to zřejmě jen je samotné. Znuděný divák totiž je povzdechne a uvědomí si, že tohle už viděl několikrát. Jediné co se jim dá přičíst k dobru je fakt, že se konečně dostal na řadu i menší krvavý masakr, který celé to utrpení zakončil.

Hodnocení4
The Collapsed tak prakticky nenabídne po celou dobu nic zajímavého, kvůli čemu bychom si to museli pustit někdy znovu. Pouze úplný začátek a závěr zachránili kvalitu filmu od úplného odpadu. No a potom už snad jen herecký výkon John Fantasia, který jako jediné skutečně předvedl „herecký" výkon. Bohužel podobných filmů existuje dnes již tolik, že tenhle se mezi nimi naprosto ztratí a brzy po něm neštěkne ani pes.
40%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář