Cloverfield Paradox, The (2018)


Režie: Julius Onah
Rok výroby: 2018
Délka: 102 min
Země: USA
Alternativní názvy: God Particle, Cloverfield Station, Cloverfield Movie

Hrají:
Gugu Mbatha-Raw … (Hamiltonová)
David Oyelowo … (Kiel)
Daniel Bruhl … (Schmidt)
John Ortiz … (Monk)
Ziyi Zhang … (Tam)
Elizabeth Debicki … (Jensenová)
Roger Davies … (Michael)
… a další

 

Série Cloverfield je zajímavá hříčka. Tři filmy, ve kterých pokaždé figurují jiné postavy a tři různé žánrové hrátky, které spojuje pouze přítomnost nezvaných příšer. Původní Cloverfield (Monstrum, 2008) je dodnes ceněnou found-footage peckou, druhý díl nazvaný 10 Cloverfield Lane (Ulice Cloverfield 10, 2016) šel cestou komorního thrilleru a trojka, kterou si teď lehce probereme, je vesmírným survivalem.

Smutným faktem je, že původně snímek vznikal jako svébytné sci-fi (God Particle) a přívlastek Cloverfield mu byl dán dodatečně. Celé naroubování rozhodně nepůsobí tak lehce jako u předchozího dílu a vlastně se dá označit jen za jakési pomrknutí pro fanoušky.

Planeta Země má opět problémy. Veškeré zdroje jsou na hranici vyčerpání a zraky celého lidstva se upírají k vesmírné stanici, která nese urychlovač částic, jenž by mohl otázku energie vyřešit. Jenže vědcům se ho nedaří stabilizovat a při jedné zkoušce se jim dokonce vymkne kontrole a změní realitu. Nemohou najít rodnou planetu a s hrůzou zjišťují, že se loď i fyzikální zákony nechovají, jak by měly.

The Cloverfield Paradox skutečně vypadá jako mix Sunshine (2007) a Horizontu události (1997) a v první polovině dokáže rozhozenými motivy vzbudit pozornost každého fandy vesmírných korábů. Bohužel jak stopáž plyne, stávají se dějové linky nepřehlednými nebo dokonce směšnými. Z nekonečných možností, jak film vést, si tvůrci vybrali tu nejklasičtější cestu. Zkrátka to rychle ztratí šmrnc i šťávu.

Hodnocení5
Díky rozumné stopáži a snaživým hercům se to nakonec dá překousnout. The Cloverfield Paradox tak neskončí v propadlišti úplně mizerných filmů, ale pouze na hromadě neškodného průměru.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 15 listopadu 2018 v 19:27

    Musím souhlasit s názorem, že tato Cloverfieldská série je skutečně velice podivným „úkazem“. Tři filmy, tři rozdílné příběhy a pouze náznaky jisté spojitosti (jejich propojení). Přesto jak Cloverfield tak 10 Cloverfield Lane považuji za vcelku solidní filmy, kterým jsem sám napařil nadprůměrné ohodnocení. Oba byli naprosto odlišné, no a přesto jsem si v nich dokázal najít to „svoje“, co si získalo mou přízeň i obdiv. Jenže tato vesmírná trojka mi bohužel prostě moc nesedla. Kašlu na to, jak moc byla propojena (kolika náznaky) se svými předchůdci, protože je jasné, že tento film (scénář) s nimi původně neměl vůbec nic společného, ale následně došlo k několika úpravám, jenž původní myšlence rozhodně moc nepomohly. A i tak to nebyla žádná sláva. Inspirace jinými filmy byla zjevná, což by mi ještě tolik nevadilo, jen kdyby se tu neobjevila celá řada naprosto uhozených, nesmyslných a hlavně ani ne moc zajímavých (prý vtipných) momentů, které ve své finální podobě byly spíše trapné. Kupříkladu taková ruka jednoho z posádky – ha ha ha to byla vážně prdel. Našel jsem tu však i několik docela zajímavých momentů (scén) – smrt Číňanky patřila k tomu nejlepšímu, co nám zde bylo nabídnuto. Jenže velkou smůlou bylo i to, že atmosféra tohoto filmu byla hodně kolísavá, mnohdy dost nudila, jindy jsem několik minut doslova chrochtal blahem – těchto momentů však bylo velmi poskromnu. Byla tu i celá řada nepřehledných a zcela zbytečných momentů – úplně klidně bych se třeba obešel bez dějové linky, která se odehrává na Zemi s manželem hlavní hrdinky. Prostě bylo vidět, že některé situace tu byly doslova vloženy násilím a tempu příběhu spíše ublížily, než aby mu nějak výrazněji pomohly. Herecké výkony některých jedinců byli taky velmi chabé, takže v tomto případě prostě spokojený být nemůžu. Ač bych rád, tak tomu tentokrát nedám ani průměrné ohodnocení, protože znám celou řadu lepších scifi-hororů z vesmírného prostředí. 40%

Nový komentář