Cloverfield Paradox, The (2018)


Režie: Julius Onah
Rok výroby: 2018
Délka: 102 min
Země: USA
Alternativní názvy: God Particle, Cloverfield Station, Cloverfield Movie

Hrají:
Gugu Mbatha-Raw … (Hamiltonová)
David Oyelowo … (Kiel)
Daniel Bruhl … (Schmidt)
John Ortiz … (Monk)
Ziyi Zhang … (Tam)
Elizabeth Debicki … (Jensenová)
Roger Davies … (Michael)
… a další

 

Série Cloverfield je zajímavá hříčka. Tři filmy, ve kterých pokaždé figurují jiné postavy a tři různé žánrové hrátky, které spojuje pouze přítomnost nezvaných příšer. Původní Cloverfield (Monstrum, 2008) je dodnes ceněnou found-footage peckou, druhý díl nazvaný 10 Cloverfield Lane (Ulice Cloverfield 10, 2016) šel cestou komorního thrilleru a trojka, kterou si teď lehce probereme, je vesmírným survivalem.

Smutným faktem je, že původně snímek vznikal jako svébytné sci-fi (God Particle) a přívlastek Cloverfield mu byl dán dodatečně. Celé naroubování rozhodně nepůsobí tak lehce jako u předchozího dílu a vlastně se dá označit jen za jakési pomrknutí pro fanoušky.

Planeta Země má opět problémy. Veškeré zdroje jsou na hranici vyčerpání a zraky celého lidstva se upírají k vesmírné stanici, která nese urychlovač částic, jenž by mohl otázku energie vyřešit. Jenže vědcům se ho nedaří stabilizovat a při jedné zkoušce se jim dokonce vymkne kontrole a změní realitu. Nemohou najít rodnou planetu a s hrůzou zjišťují, že se loď i fyzikální zákony nechovají, jak by měly.

The Cloverfield Paradox skutečně vypadá jako mix Sunshine (2007) a Horizontu události (1997) a v první polovině dokáže rozhozenými motivy vzbudit pozornost každého fandy vesmírných korábů. Bohužel jak stopáž plyne, stávají se dějové linky nepřehlednými nebo dokonce směšnými. Z nekonečných možností, jak film vést, si tvůrci vybrali tu nejklasičtější cestu. Zkrátka to rychle ztratí šmrnc i šťávu.

Hodnocení5
Díky rozumné stopáži a snaživým hercům se to nakonec dá překousnout. The Cloverfield Paradox tak neskončí v propadlišti úplně mizerných filmů, ale pouze na hromadě neškodného průměru.
50%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář