City of the Dead (1960)


Český název: Město mrtvých
Režie: John Llewellyn Moxey
Rok výroby: 1960
Délka: 76 min
Země: Velká Británie

Hrají:
Dennis Lotis … (Richard Barlow)
Christopher Lee … (Prof. Alan Driscoll)
Patricia Jessel … (Elizabeth Selwyn/Mrs. Newless)
Tom Naylor … (Bill Maitland)
Betta St. John … (Patricia Russell)
Venetia Stevenson … (Nan Barlow)
Valentine Dyall … (Jethrow Keane)
..a další

 

Znalec filmů při čísle 1960 nejspíš zavětří – ano, snímkům s hororovým námětem se tehdy skutečně dařilo (jmenujme třeba legendární Psycho z téhož roku). Podobnost právě s Psychem je také tím prvním, co při projekci filmu fanda hororů zaregistruje. Většina děje se odehrává v zapomenutém městečku s rozpadlým kostelem, malým hotelem, litry mlhy a dost podivnými obyvateli. Na toto místo přijíždí půvabná studentka Nan, aby prozkoumala místní dějiny upalování čarodějnic. Historie ve Whitewoodu však není tak mrtvá, jak se může zdát, a brzy začne po Nan natahovat pařáty.

Na přelomu padesátých a šedesátých let se k evropskému divákovi dostávaly zejména filmy z produkce studia Hammer (jmenujme třeba Draculu z roku 1958). Město mrtvých pochází z produkce Amicus – což je společnost, která právě v této době zahájila s Hammerem konkurenční boj. Těžil z toho zejména divák – období šedesátých a sedmdesátých let se stalo vrcholem snímků s hororovým námětem. Bohužel, český filmový fanoušek si musel vzhledem k tuzemské politické situaci na mnoho filmů výrazně počkat.

Hlavním tahákem filmu se ve své době stal lamač dívčích srdcí Christopher Lee. Mladším divákům bude znám spíše jako Saruman z Pána prstenů či jako otec Willyho Wonky, nicméně byl to právě on, kdo k hororovým snímkům přitáhl nové diváky a podílel se tak na jejich rozkvětu. Za zmínku stojí však i zbylí aktéři – na všechny se dobře kouká. Vyniká zvlášť rozkošná Venetia Stevenson, coby již zmíněná studentka, která nepůsobí nijak extrémně. Nelze ji označit ani za hysterku, ani za upjatého skeptika. Nevím, čím to, ale v hororech se často jiné než radikální postavy, které se buďto bojí všeho, nebo je naopak nevyděsí vůbec nic, nevyskytují.

Nedostatků nemá snímek mnoho a jsou typicky hororové – jmenujme třeba jistou nesmrtelnost jednoho z hlavních hrdinů, který – ač několikrát přizabit – se ještě sebere, aby teatrálním aktem pobil nějaké ty padouchy – načež opět klesá k zemi. Vtipné se divákovi také může zdát to, že zloduchy z tohoto filmu několik vystřelených kulek ani nezpomalí, ovšem obyčejné žďuchnutí je na chvíli slušně zpacifikuje.

Město mrtvých nabízí zejména vynikající scenérie – ať už je to mystický hřbitůvek, na němž snad žádný kříž nestojí rovně, hotel postavený na místě upálení poslední čarodějnice či náhlá zjevení muže u rozcestníku, který moc rád nečekaně vystupuje z mlhy.

Zmíním ještě jednu klasickou lahůdku (pozor – někdo ji už může chápat jako spoiler) – jestliže chcete mít ohledně pointy jasno co nejdříve, dobře si zapamatujte obličeje a jména postav, které se objeví v první etapě filmu. Vašemu zážitku to nijak neuškodí – The City of the Dead patří k filmům, na něž se rádi podíváte i opětovně.

 

Hodnocení6
Snímek město mrtvých, známý též pod názvem Horror Hotel, najdete zdarma k (legálnímu) stažení na americkém serveru archive.org. Doporučuji - vynaloženého času nebudete litovat.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 9 února 2018 v 17:34

    Během chladných zimních podvečerů je nejlepší se pořádně zahřát a tak když není po ruce dobrá flaška slivovice, je nejlepším způsobem zalehnout do peřin a pustit si nějaký ten dobrý filmeček. Nějak se netajím sympatiemi k filmům staršího data (před těmi novodobými) a jelikož jsem si už dlouho nepustil žádný kousek se satanistickou/čarodějnickou tématikou (a Kladivo na čarodějnice jsem už viděl mockrát), rozhodl jsem se pro „Město mrtvých“. Slyšel jsem na něj vesměs samou chválu a již opravdu dlouho ho mám ve své sbírce. Navíc tu hraje můj oblíbenec Christopher Lee. Ten nás hned na úvod naladí svou presentací ohledně upalování čarodějnice (v jeho podání bych si vystačil i se slovem), ale tvůrci nám nabídnou obrazovou ukázku „skonu“ Elizabeth Selwyn. Následuje mnohými vzpomínaná podobnost s legendárním Psychem, který vznikl téhož roku (což mi nějak nevadilo) a atmosféra začala nabírat správné obrátky. Hustá mlha, černobílý hábit, podivní obyvatelé, starý hřbitov i osazenstvo hotelu – to vše bylo zvládnuto na jedničku. Pocítil jsem lehké mrazení na zátylku, což bylo tím nejlepším znamením. Mám rád tyhle ty půvaby starých filmů – rozhodně víc než digitální patosy, přemrštěnou agresivitu a kupu zbytečných dialogů. Byla však škoda, že se následně děj posune o dva týdny dále. Dennis Lotis (Richard Barlow) předvedl velice slušný výkon a Betta St. John (Patricia Russell) mu zdatně sekundovala, ale už to prostě nebylo ono. Následovalo totiž několik scén (záběrů), které tvůrci použili již během pasáže s Nan, no a na mě už to prostě tolik nefungovalo. To samé se dá říci i o závěrečné pasáži na hřbitově, kdy jsem se bohužel musel potutelně usmívat jisté formě kýčovitosti. Ale to je na posouzení každého diváka zvlášť. Přesto zde převládají klady a celkově dobrý dojem z celého filmu. Takže ve finále dám lehce nadprůměrné hodnocení. 70%

Nový komentář