C.H.U.D. II – Bud the Chud (1989)


Režie: David Irving
Rok výroby: 1989
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Brian Robbins … (Steve Williams)
Bill Calvert … (Kevin)
Tricia Leigh Fisher … (Katie)
Gerrit Graham … (Bud Oliver)
… a další

 

Studenti Steve, Kevin a Katie nedopatřením zašantročí mrtvolu určenou pro školní projekt. Nenapadne je nic jednoduššího, nežli si opatřit jinou. Zajdou tedy do nejbližší přísně střežené vojenské laboratoře a otevřou první mrazák, který uvidí. Dostat mrtvolu domů do koupelny ještě není tak těžké. Horší je, že ta mrtvola po rozmrznutí obživne a má hlad. Unikne do města, kde začne masakrovat jeden obchod za druhým a činit ze svých obětí sobě rovné obživlé mrtvolky. Vzniká armáda “Chudů”, která přímo zapadá do právě se rozbíhajících oslav halloweenu. Kdo jiný je může zastavit, než ztřeštění mladíci s dívkou, která se Budovi, původnímu “Chudovi”, líbí?

Zapomeňte na “Cannibalistic Humanoid Underground Dweller”. Zapomeňte na nervy drásající hudbu umocňující pocit stísněnosti ve zdech kanálu. Zapomeňte na jakýkoli náznak strachu. Na sliz, na hnus, na krev, na ženská ňadra, na Johna Hearda a Daniela Sterna:). Ale hlavně na příšery se svítícíma očima, natahovacím krkem a zelenou radioaktivní krví – byť se tyto potvory objevují na některých coverech ke dvojce, což je nepochopitelné. Zkrátka si nechejte zajít chuť na všechno, co se vám snad mohlo líbit v prvním dílu.

Začátek může ještě i přes titulky, které připomínají likvidaci nápisu ve stylu Critters, budit dojem solidního hororu. Tajemný pokus, patřičně chlácholivá hudba. Sotva si začne hlídač pohrávat s pistolí a nastane plížení k chycení čehosi zlověstného, spíš než žaludek začnete na následující maratón připravovat svoji bránici. A ta si skutečně užije. Některé scény jsou jako vystřižené z bláznivé komedie (střet pošťáka se vzteklým pudlem), jiné vyloudí na tváři jen letmé pousmání.

O krvavých jatkách nemůže být řeč. Pár cákanců se ukáže, ale nikoli přímo. Zabíjení provází spíš náznak kousání s mlaskavým zvukem, který rozhodně nehnusí, protože se pojí s úsměvným polknutím. Nečekejte ani pro béčka toliko nutnou přítomnost nahoty. Může vás sice uspokojit dívka v plavkách, ale nic si od toho neslibujte.

K hereckým výkonům není moc co dodat. Již průměrný věk zúčastněných dává tušit, že jde o film určený mladší generaci, které ani tak nejde o logiku, umění a atmosféru, jako o akci, rockovou hudbu a zábavu. Té je Bud, hlavní chodící mrtvola, zárukou. Jeho pantomimické umění, napodobování aerobiku a vyznání lásky doslova přibíjí k podlaze. Samozřejmě smíchy.

Ani o akci není nouze. Bouchá tu vše, co může. O logice není třeba pochybovat. Moc do děje nezasáhla. Na původní hororovou atmosféru se rovněž moc nehraje, veškeré „hraní” je soustředěno na elektrické kytary.

Hodnocení7
C.H.U.D. 2 je hororová komedie, která rozhodně nepotěší příznivce prvního C.H.U.D.a. Je typickým případem pokračování, které má s předchůdcem společný jen název. Vzhledem k prvnímu dílu absolutně propadá, ale protože se nezávisle na něm stává vysoce nadprůměrnou hororovou komedií ke královskému pobavení, lze tvůrcům reklamní tah zvaný C.H.U.D. odpustit a hodnocení libovolně navyšovat dle intenzity bolesti břicha ze smíchu.
70%

Sdílejte článek

  1. Solo 17 ledna 2018 v 12:00

    Je potřeba říci, že volné pokračování originálního filmu C.H.U.D se skutečně příliš vlídného přijetí u diváků nedočkalo. Snad kdyby se tento film jmenoval jinak, mohlo vše dopadnout úplně jinak, ale zavádějící název (přestože oba filmy spolu nemají nic společného) byl tím největším impulzem k nevraživosti, který se promítl v celkovém nepříliš lichotivém hodnocení dvojky. Což je však docela škoda, protože tahle blbůstka není zas až tak špatná podívaná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Ač je to k nevíře, tahle zombie komedie se mi do jisté míry i líbila.
    Především si mě tvůrci získali na svou stranu slušnou porcí „morbidnosti“ a černého humoru. Objevila se tu celá řada ujetých situací, u kterých jsem se pobavil, byly vtipné a ani jsem se u sledování moc nenudil. Navíc naši studentíci byli takříkajíc lehce odstrčeni do pozadí a mnohem větší prostor dostal Bud, který byl jasným tahounem celého filmu. Kromě něj mě zaujal i nakažený pudl – zvláště pak jeho scéna s pošťákem. Nemrtví prostě vládli tomuto filmu, na rozdíl od imbecilní armády a trapného Roberta Vaughna. Tohoto herce mám jinak rád, ale tady byla jeho postava vyloženě katastrofální. 50%

Nový komentář