Christine (1983)


Režie: John Carpenter
Rok výroby: 1983
Délka: 110 min
Země: USA

Hrají:
Keith Gordon … (Arnie Cunningham)
John Stockwell … (Dennis Guilder)
Alexandra Paul … (Leigh Cabot)
Robert Prosky … (Will Darnell)
Harry Dean Stanton … (Rudolph Junkins)
Christine Belford … (Regina Cunningham)
Roberts Blossom … (George LeBay)
William Ostrander … (Buddy Repperton)
…a další

 

Když Stephen King vydal knihu “Christine”, příběh o dvou dospívajících chlapcích, žárlícím autě, které řídí zlý duch předešlého majitele, jenž v něm za života zabil celou svou rodinu, vyvolal u kritiků velkou odezvu. Ti tuto knihu odsoudili a doslova roztrhaly na kusy. Diváci si ji ale zamilovali. Námětu se brzy chytil nikdo menší, než slavný John Carpenter a v roce 1983 začal s jeho realizací.

Film začíná obyčejným životem dvou dospívajících lidí. Arnieho Cunninghame, nebojácného chlapce s brýlemi a Dennise Guildera, jeho nejlepšího přítele, tvrdého hráče amerického fotbalu, jenž Arnieho brání před šikanováním. Jejich život probíhá jako každý jiný, až do doby, než Arnie uviděl ten zničený červený Plymouth, ročník 1958. Od první chvíle si ji zamiloval. Koupil si ji a začal opravovat. Jmenuje se Christína a nesnáší konkurenci. Pod kapotou má krom skvělého, nestárnoucího motoru i vražedný charakter, jež čeká na drobný impuls. Tachometr se jí otáčí pozpátku a čím méně ukazuje, tím je lepší.

Arnieho láska k autu se pomalu vkrádá do jeho osobního života. Vztah s krásnou Leigh Cabotovou krachuje, stejně tak i přátelství s Dennisem. Arnie se duševně pomalu mění v bývalého majitele vozu. Dennisovi je jasné, že za vším stojí ono auto a proto připravuje plán k závěrečnému střetu…

Film Christine považuji za jeden z vydařelejších kousků na motivy Stephena Kinga. Ano, je sice dosti odlišný, ale dá se na něj v klidu dívat. Změna Arnieho chování z nebojácného chlapce v drsného, nesnášenlivého tvrďáka, považuji za dokonalý herecký výkon, který působí velmi děsivě. Kam se hrabou všechny ty krváky. I zvláštní efekty na které filmaři použili 23 Plymouthů jsou velice vydařené a vypadají opravdu působivě. Hudba je na tu dobu efektní a závěrečný souboj je taková třešnička na dortu. Jediné, co můžu vytknout jsou určité kamerové záběry, které mohly být natočeny lépe, přesto splnili svůj účel a divák z nich pochopí, co má.

Pokud si tento film zakoupíte, určitě neprohloupnete. Je to klidový, relaxační horor – thriller, který plní zcela svůj účel… zabít dlouhou chvíli. Další z povedených kousků od Johna Carpentera. Proč tak usuzuji? No, přeci by nevydávali neúspěšný film z roku 1983 nově na DVD.

Hodnocení8
Pokud jste milovníci řvoucích motorů a krvežíznivých aut, Christina se skvěle bude hodit k vám.
80%

Sdílejte článek

ondrej ( profil autora )

Jsem typický i netypický člověk, záleží na vašem úhlu pohledu. Patřím k fandům Stephena Kinga a hororového žánru vůbec. Mé koníčky zahrnují psaní vlastních příběhů, vědecký výzkum paranormálních jevů, filmařina (jak psaní recenzí, tak participace na jejich tvorbě). *** Profil na CSFD.cz: http://www.csfd.cz/uzivatel/65137-nach/

  1. Solo 6 února 2015 v 15:01

    Tvorbu Stephena Kinga mám velice rád a většina jeho knížek se nalézá v mé domácí knihovně. Christine samozřejmě nesmí chybět a přestože jí někteří lidé nemusí, já ji mám rád. Stejně jako toto filmové zpracování, které dle mého Carpenter natočil velmi dobře. Souhlasím s názory, že film je místy dosti zdlouhavý, ale rozhodně jsem se u něho nenudil. Ba spíše naopak. Pozvolné tempo mi tentokrát vyhovovalo stejně jako postupná proměna atmosféry i samotného chování hlavního hrdiny. Asi nejvíce se mi líbilo pojetí „plechového“ zabijáka. Tím samozřejmě nemyslím jeho vzhled (ten byl samozřejmě rovněž pěkný), ale spíše fakt, že se Christine dost lišila od jiných aut/zabijáků, které do té doby měli možnost diváci vidět. Svým způsobem se jejími terči pomsty stali hlavně ti, kteří jí samotné nějak ublížili, no ale samozřejmě i ti na které žárlila. Carpenter se však nehodlal spokojit jen s náznaky, i když je pravda, že některé vraždy se udály raději mimo záběr kamery, ale chtěl divákovi naservírovat i pořádnou „Show“ se vším všudy. Což asi nejvíce oceníme při závěrečném souboji a demolici benzínky. Atmosféra v těchto chvílích měla ty správné grády a důležitou ingredienci sehrál i výborný hudební doprovod.

  2. Prasoid 18 srpna 2008 v 20:07

    Příjemný, skutečně pomalý a víceméně odpočinkový film. Na Carpenterovy poměry až moc umírněná jízda, kterou však podrží herecké výkony. Pan režisér si naštěstí pohlídal atmosféru, kterou podpořil brilantním hudebním doprovodem, jehož rukopis pozná i ten, kdo jej nezná úplně dokonale. 75%.

Nový komentář