Chopping mall (1986)


Režie: Jim Wynorski
Rok výroby: 1986
Délka: 81 min
Země původu: USA

 

Hrají:
Kelli Maroney … (Alison Parks)
Tony O´Dell … (Ferdy Meisel)
Russell Todd … (Rick Stanton)
Karrie Emerson … (Linda Stanton)
Barbara Crampton … (Suzie Lynn)
Nick Segal … (Greg Williams)
John Terlesky … (Mike Brennan)
Suzee Slater … (Leslie Todd)
… a další

 

V nákupním středisku Park Plaza dochází právě k vylaďování supermoderních robotů, kteří by měli nahradit lidské síly a fungovat jako noční hlídači. Tři plechové kusy jsou schopné identifikovat zaměstnance, mohou zastavit zloděje elektřinou či laserem. Naneštěstí se ale jednoho večera přihodí drobná nehoda. Do rozvodů na střeše budovy uhodí blesk a z hlavního počítače se zakouří. Na první pohled se nic neděje. Strojům se ale trochu nejspíš pomíchaly obvody, protože se vydaly do chodeb komplexu v módu „killbot”. Zrovna v den, kdy se čtyři mladé páry zaměstnanců rozhodnou užít si v oddělení lůžkovin…

Tento akční sci-fi horor je typickou ukázkou nízko-rozpočtového béčka z 80. let. V našich končinách je velmi obtížně sehnatelný. Těžko říci, je-li to dobře. Každopádně nepatří k filmům, jejichž zhlédnutí je pro naplněný život a pokojnou smrt nezbytné.

Jednoduchá zápletka je plná šablon, takže se dá celkem přesně odhadnout, co se kdy stane, kdo určitě přežije i kdo se nakonec nečekaně objeví. Samozřejmě jí chybí i nějaká ta pevnější logika. Samotným tvůrcům pak chyběly peníze. Efektů mnoho není. Létající lasery a elektřina obklopující umírající lidi demonstruje dobu vzniku. Lépe jsou na tom mrtvoly. Rozstřelená hlava jedné z hereček stojí za to. Stejně jako dvě odhalená poprsí.

Herci hrají celkem slušně. Nesmělá Alison coby hlavní postava však v mnoha scénách příliš nepřesvědčí. Na její obhajobu musím říct, že bych se taky nebál umělých pavouků. Barbara Crampton odvádí svůj obvyklý výkon, dokonce se jako vždy i trochu předvede. Ale jen trošičku. To Mike mě vyloženě prudil. Neustále žvýkal a tvářil se u toho jak nadržený býk. Tomu jsem od začátku přál, aby ho oddělali. Zbytek chlapů vypadá jako Rambo-trio.

Atmosféra nemá s hororem moc co do činění. Elektronická hudba není v tomto případě schopná vyděsit. Ostatně, kdo by se bál tří opásaných robotů, kteří vypadají jako Číslo 5? Chvílemi divák neví, jestli se náhodou nemá smát.

 

Hodnocení5
Chopping mall je pustý průměr. Milovníky starých strojů a přestřelek potěší, hltače krve a poctivé hrůzy v žádném případě.
50%

Sdílejte článek

 1. Solo 7 prosince 2010 v 19:36
  Docela povedený sci-fi horor u kterého jsem
  se skoro vůbec nenudil, což se mi stává jen málokdy. Roboti sice
  vypadali směšně – stejně jako nelogické chování některých postav (viz
  jejich pózy při laserových paprscích) atd., ale jinak efekty docela
  ujdou. Nejvíc asi musím samozřejmě pochválit výběr hereček.60%

Nový komentář