Child’s Play (1988)


Český název: Dětská hra
Režie: Tom Holland
Rok výroby: 1988
Délka: 87 min
Země: USA

Hrají:
Catherine Hicks … (Karen Barclay)
Chris Sarandon … (Mike Norris)
Alex Vincent … (Andy Barclay)
Brad Dourif … (Charles Lee Ray)
Dinah Manoff … (Maggie Peterson)
Tommy Swerdlow … (Jack Santos)
…a další

 

Dětská hra je film o vraždící panence. Zní to jako komedie? Nebojte, je to horror.

Malý šestiletý Andy Barclay miluje kreslený seriál jménem Good guys. Když jednoho rána uvidí v televizi reklamu na panenku Good guye, přemlouvá mámu, aby mu ji koupila. Když ji koupí od bezdomovce, netuší kde ji vzal, takže ani neví, že v panence je duše škrtiče Charlese Lee Raye, který pár dní před tím zemřel, když byl postřelen policistou. Charles hledal nějaké tělo, ale v noci a v hračkářství se tělo hledá těžko. Takže mu nezbylo nic jiného, než se díky woodoo převtělit do panenky. Když ji Andy získá, začnou se dít divné věci. Mámina kamarádka, která se o Andyho starala, umírá pádem z okna. Policie podezřívá Andyho. Ten se snaží vysvětlit, že to byla panenka Chucky, ale nikdo mu nevěří. Poté, co umře i Eddie, který byl Charlesovým komplicem a zradil ho, tak matka začne podezřívat Chuckyho. Když je panenkou napadena, běží za policistou, od něhož se dozví, že to on zabil Charlese a že ten měl přezdívku Chucky. Matce nevěří, ale v autě ho Chucky napadne. Chucky by sice měl být nesmrtelný, ale bolí ho, když ho policista postřelí. Chucky tak jde ještě za jedním svým komplicem, který ho naučil černou magii. Ten mu řekne, že se mění na člověka uvnitř panenky, takže se musí převtělit do člověka, kterému jako prvnímu řekl o tom, že je Charles Lee Ray. A tím prvním byl Andy. Zvítězí Andy nebo Chucky?

Dětská hra je celkem originální koncept. V 80. letech nebyly vraždící panenky tak vídané. V první Dětské hře se Chucky trochu straní, není tolik středem pozornosti jako v ostatních dílech. Takže nelze čekat žádné krvavé efekty.

Režisér Tom Holland si z dalšími díly už nic nezačal. Je to jeden z jeho nejlepších filmů. Jediné, co stojí za zmínku, je horror Fright Night. Panenka Chuckyho má skvělé pohyby. Technici, co na ní dělali, odvedli skvělou práci. Bylo jich kolem 20. Každý musel dělat něco jiného, jeden musel pohybovat rukama, druhý musel pohybovat nohama, atd.

Herci podávají skvělé výkony, hlavně ten v roli Andyho. Vypadal, jako že se opravdu bojí. Brad Dourif si zde zahraje vraha a namluvil i Chuckyho. Je to jeho celoživotní role a jeden z hodně mála filmů, kde si ho pamatujeme. Jak je známo, v Dětských hrách je plno černého humoru. Až na poslední dva díly, kde si myslíte, že se jedná spíš o komedii. Tady v tomto prvním díle si ho ale moc neužijete.

Hodnocení8
Filmu musím dát 80% a ne 100%. Chybí mi tu totiž strach. Přece jen si občas řeknete, že vraždí panenka a lidi nemohou nic dělat. A taky je škoda, že Chucky je docela hodně v pozadí. Ale je to skvělá podívaná, která bude bavit ještě hodně dlouho.
80%

Sdílejte článek

18 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 18 července 2011 v 09:00

   Jeden z prvních
  hororových filmů, který jsem viděl. Dodneška si pamatuji onu větu, kdy Andy
  říká své matce proč zemřela tetička M…Film má docela slušnou atmosféru, která sice
  místy sklouzne na hranici komedie, ale tak všechny díly byli dělané i tak
  trochu v tomto duchu. Především pak díky Chuckyho hláškám z nichž některé
  se staly „legendární“. V dětství jsem se u toho hodně bál, teď už se tomu
  můžu jen zasmát. Nicméně tahle podívaná se mi nikdy neokouká a vždycky si jí
  pustím rád znovu. Chucky se pro mě stal jednou z kultových záležitostí! 

 2. Eraserhead 30 prosince 2009 v 11:46

   S asi desetiletým odstupem jsem se trochu obával, zda to bude stejně silný zážitek jako kdysi. Ale Chucky prostě nezklamal. Jen jsem začal mnohem více přemýšlet, čím to je, že osmdesátkový filmy ve většině případů prostě fungují o po mnoha letech, což se o některých hororech např. z devadesátých let, říct nedá? Prostě parádně namíchaný hororový koktejl s povedenou děsivou panenkou, překvapivě ne protivným a nepříjemným malým klukem (hrál to parádně) a dobře budovaným napětím. U tohohle filmu se můžete obávat jen jednoho – že nějakého blba napadne udělat remake.

 3. DonMartinez 11 května 2008 v 05:00

  Jako malý kluk jsem se u toho klepal strachem. Je to díky tomu, že jako dítě se lépe vcítíte do role Andyho, do jeho beznaděje a jeho hrůzy ze zlé panenky. Jako dospělý už to člověk tolik nechápe a přijde mu to více vtipné než děsivé. Dětská hra je takový horor pro děti (bráno v dobrém slova smyslu) a 80% je přesných

 4. Jino 28 ledna 2008 v 12:57

   to Zbynek Smejkal: Tak každý má jiný vkus. Mě se osobně trojka líbila, je to vzestupně – jednicka nejvic, dvojka trochu horsi (min atmosfery) a trojka je spis takové nastavovaná, ale porad je to s Andym. Ty dalsi dily mam pocit (videl jsem je maximalne kazdy jednou) ze uz je to moc zamerené na Chuckyho, i kdyz jako nerikam , hlasky ma perfektní. Ale proste ty prvni tri díly s Andym me sedli víc.

Nový komentář