Children of the Corn (1984)


Český název: Kukuřičné děti
Režie: Fritz Kiersch
Rok výroby: 1984
Délka: 93 min
Země: USA

Hrají:
Peter Horton … (Burt)
Linda Hamilton … (Vicky)
John Franklin … ( Isaac)
Courtney Gains … (Malachai)
Anne Marie McEvoy … (Sarah)
… a další

 

Gatlin v Nebrasce vypadá na první pohled úplně stejně, jako každé druhé zemědělské městečko v Americe. Přesto se zde odehraje něco děsivého. Během jednoho dne jsou zde brutálně zavražděni všichni dospělí. Na svědomí to mají gatlinské děti, které se po příchodu cizího chlapce Isaaca úplně změnili. Nikdo nevěděl odkud tento potulný kazatel přišel, ale od té doby co se usadil ve městě začal šířit mezi dětmi zlobu, děs a nenávist vůči všem dospělým. Prohlásil se za proroka “Toho, jenž chodí mezi řádky” a kukuřičné pole se staly jeho domovem. Za svého pomocníka si vybral místního výrostka Malachaie, který za něj odvedl špinavou práci. Nyní když se zbavili všech dospělých jim už nic nestojí v cestě, aby ovládli tento kus země. Plány jim však překazí příjezd mladého páru Burta a Vicky, kteří tudy náhodou projížděli. Isaac v nich vycítí velkou hrozbu a je rozhodnutý se jich rychle zbavit. Navíc jeho pán si žádá další oběti. Nastane tak boj o holý život, ale i osvobození posedlých dětí.

Literární předloha dnes již kultovního snímku Children of the Corn vzešla z pera mistra hororu Stephana Kinga. V roce 1984 se jí do filmové podoby rozhodl natočit tehdy začínající režisér Fritz Kiersch, který si s téměř třímilionovým rozpočtem docela slušně poradil a divákům nabídl solidní podívanou, která je dodnes hodnocena jako nejlepším dílem celé série. On v té době ani netušil, že se tento film dočká ještě několika pokračování, které však už nikdy nedosáhly takového úspěchu.

Dnes už se asi mezi opravdovými hororovými nadšenci nenajde nikdo, kdo by neznal příběh o posedlých dětech, kteří vyvraždili celé městečko a sloužili démonovi jenž sídlil v kukuřičných polích. Tento snímek položil neotřesitelné základy vlně dalších kopií, které poté následovali. Na světě je už natočeno několik desítek filmů, ve kterých hrají hlavní úlohu posedlé děti, nebo různá pole či lány v nichž žijí podivní démoni. Stephen King však přece jenom bodoval o něco víc, protože ve své povídce nabízí luxusní závěr, který se dost liší od toho co je k vidění ve filmu.

Největší doménou celého filmu je nádherné prostředí malého městečka obklopeného kukuřičnými lány. Každý divák si musel doslova užít tajemnou atmosféru, která začala gradovat hned u první scény, tudíž masakru dospělých obyvatel městečka. Tvůrci nám nabídli sice trošku menší masakr než býváme u hororů zvyklí, ale právě tím vytvořili pro diváka zajímavou podívanou na hrstku děcek, kteří nečekaně zaútočí a během pár minut ovládnou celé město. Hned na začátek přece trocha krve a podříznutých krků neuškodí. Navíc vše začne gradovat následující scénou v kukuřici, kdy je divákovi nabídnuto hned několik variací co se v ní může skrývat. Kdo vydává ten podivný šepot, který se rozléhá po celém okolí? Jaký tvor se skrývá pod povrchem a rozrývá zemi na prchající obětí? Kukuřice vám však své tajemství zas až tak úplně neodhalí celou pravdu. Jen ať se divákova fantazie pěkně namáhá. Pořádným oživením je poté příjezd zamilovaného páru, který si vybral pěkně blbý den na výlet. Jejich osudovou chybou bylo, že nedbali varování a vjeli do Gatlingu. Místo aby si užívali milostných radovánek, budou muset bojovat o holý život. V roli mladé Vicky se představila známá herečka Linda Hamilton, kterou budete znát především z Terminátora.

Nejdůležitějšími postavami, nebo rozhodně nejzajímavějšími však byli oba vůdci dětí. Zatímco většina dětí předvedla průměrné výkony, ale na jejich věk dostačující, tak postavy Isaaca a Malachaie byly o třídu lepší. Vůdce dětí Isaac zde představuje jakéhosi proroka a prostředníka svého kukuřičného pána, který skrze něho rozdává příkazy. Nikdo neví odkud přišel, ani jak začal sloužit kukuřici, ale všichni podlehli jeho kouzlu. Dokáže být nemilosrdný, ale zároveň ctí pravidla a posvátné rituály. To jeho zástupce Malachai vzbuzuje u dětí mnohem větší strach a pokoru díky své brutalitě a bezohlednosti. On je většinou tím, kdo udělá všechnu špinavou práci a rozdává příkazy. Navíc ve skrytu duše čeká, že převezme celkové vůdcovství a je jen otázkou času, než ho budou všichni bezostyšně poslouchat. Právě tato postava či vlastně ve skutečnosti herec Courtney Gains mi byl tak krajně nesympatický až jsem si ho oblíbil nejvíc. I přes svůj nevábný vzhled dokázal předvést naprosto špičkový výkon nelítostného bastarda, který touží po moci a má rád zabíjení. Doslova jsem si užíval každou scénu ve které se objevil.

Tajemství kukuřičných lánů zůstalo částečně skryté a to je pro diváka jen dobře. Jeho fantazie už tak dostala po celou dobu filmu pěkně na frak a, že to byla docela solidní jízda. Navíc by se tu nikdo nedožil víc jak 19 let.

Hodnocení8
Nádherné prostředí dokázalo vytvořit osobité kouzlo pro Kingovu předlohu a režisér Kiersch se coby začátečník docela vytáhl. I u hereckých výkonů si nemůžu skoro na nic stěžovat, takže v celkovém hodnocení budu hodně štědrý. Navíc si budu dávat příště pořádný pozor na svých procházkách v kukuřici.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

10 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. spilla 14 února 2015 v 18:05

  já jsem odkojený na povídce…kterou jsem četl x krát….a tento film bych proto neodsuzoval…líbilo se mi přidání více postav a děj byl vkusně prodloužen….ale co ten konec? proč to nemohlo dopadnout jak v povídce? ta měla perfektní konec….a já se na klasy kukuřice trčící z ust a očí herečky Lindy Hamilton strašně těšil celej film a nic 🙁 ale happyendy v té době asi frčeli….takžetakovej průměr .)

 2. Allegor 29 ledna 2010 v 20:33

   Právě jsem to zkouknul, no závěr mohl být lepší a předpokládám, že v předloze taky je daleko lepší, protože Stephen King fakt není žádnej literární chobot, ale celkově vyznění filmu luxusní. Celou dobu jsem se snažil pochopit, co to vlastně v těch polích žije za nestvůru, a nezdálo se mi, že by to bylo dořešeno, což oceňuji. Měl jsem z indicií dojem, že to mohl být snad mimozemšťan schovaný pod zemí, ale fakt nevím. Každopádně to dělá každý horor jenom lepším.

 3. Isaac 29 ledna 2010 v 16:33

   Vynikající recenze! Tento film jsem sháněl hodně dlouho a stálo mě to hodně nervů, ale musím říci, že to nevyšlo vniveč. Vynikající amtosféra protkaná vynikající hudbou vykuríruje slušnou atmosféru. Samotní herci jako John Franklin alias Isaac (PS: Můj oblíbený nick) mi byl nejvíce smypatický svojí dravostí a hlavně přesvědčivými hereckými schopnostmi, jako kdyby jej před natáčením nadopovali Malachai jako vůdce dětí by určitě nezklamal, ale přeci byl až moc nerozvážný. Manžalský pár měl bohužel štěstí… A odfláknuté efekty a závěrečné dvě minuty filmu mě rozhodně nepřesvědčí nedat tomuto snímku 100%.

 4. Eraserhead 28 ledna 2010 v 12:36

   Jeden z těch povedenějších převodů literárního Kinga na filmové plátno i přesto se to však neobejde bez několika klasicky filmových úprav (v tomto případě opět samozřejmě úprav k horšímu) – narozdíl od Kingovy povídky má tenhle film pozitivnější konec a je v něm věnováno mnohem více místa dvěma hlavním hrdinům (teda hrdinovi a hrdince) než samotným dětem a odkrývání kultu a mýtu TOHO, JENŽ KRÁČÍ MEZI ŘÁDKY. Přesto všechno je do dost dobrý film s vynikajícími dětskými hereckými výkony a dobrou atmosférou bez hluchých míst, což je na film podle krátké povídky docela úctyhodný výkon.

 5. Jino 28 ledna 2010 v 11:05

   Toto byl první film a zároveň poslední originální videokazeta, kterou otec koupil k našemu, kdysi novému videu. Ještě teď vzpomínám v nostalgickém opojení na ten rychlodabing, díky němuž měla spousta filmů svoje kouzlo. Jako děcko jsem tento horor hltal, ale dnes, už se střízlivýma očima musím říct, že Kukuřičné děti nejsou tak dobré jak za mlada. Opuštěné, kukuřičnými poli olemované městečko má věru dobrou atmosféru, ale k dokonalému zážiku mě k tomu opravdu něco chybělo. Potěšila mě sympatická hlavní dvojice (Horton a Hamiltonová) a ten zrzavý buran. Nostalgických 70%, jinak bych to viděl tak o dvacet procent míň.

Nový komentář