Cellar Dweller (1988)


Český název: Smrtící přízrak
Režie: John Carl Buechler
Rok: 1988
Délka: 77 min
Země: USA

Hrají:
Jeffrey Combs … (Colic Childress)
Yvonne De Carlo … (paní Briggsová)
Brian Robbins … (Phillip Lemley)
Pamela Bellwood … (Amanda)
Miranda Wilson … (Lisa)
… a další

 

Před mnoha lety došlo v domě komiksového kreslíře k tragédii, při níž autor díla Cellar Dweller zahynul. Po letech je v místě zřízeno malé středisko zaměřené na umělce. Navštěvuje jej i velká kreslířova fanynka a začíná pokračovat v jeho práci. S prvním obrázek však přichází i první záhadné zmizení jednoho z domu, což zároveň vrhá i nové světlo na tehdejší události. Má dění v komiksu, který žije jakoby vlastní vůlí, úzkou spojitost s realitou?

Snímek již od počátku naznačuje, že za svoji nejsilnější stránku považuje vizuální béčkové kreace. Již velmi brzy odhaluje monstrum v plné podobě a tendence nechat jej divákovi na očích co nejdéle v jeho průběhu nijak neslábne. Milovníci monster tak budou co se týče obsahu značně potěšeni, dokonce se dočkají i nějakého toho krvavého zpestření. Je to však jen a pouze zpestření, žádná jatka. Samotná podoba monstra ovšem nenabízí příliš důvodů k radosti. Záběry zblízka prozrazují jeho umělost a ztrnulost. Emoce nevyvolává žádné, dokonce ani při oněch kořenících záběrech, které se ostatně omezují pouze na střih záběrů před/po. Žádná přímá akce k vidění není, což celkovému dojmu z příšery i atmosféry, která krom několika temných pohledů, tradičně ucházející hudby a lehce depresivního závěru nic jiného nenabízí (je to však málo?), mnoho nepřidává.

Daleko propracovanější jsou komiksové kresby. I když jsou pouze předlohou ke skutečnému dění, paradoxně diváka baví daleko více, než jejich projekce do filmové reality, byť scénář nevypadá vůbec špatně.

Sázkou na jistotu bylo pro filmaře obsazení J. Combse (Re-Animator) do úvodní role. Jeho účast pozvedla film o několik stupňů výše, jeho výkon samozřejmě předčil většinu ostatních, ovšem skutečnost, že se u projektu dlouho neohřál, může působit zklamání. Ztrátou Combse jako by snímek ztratil to správné palivo do jinak celkem zdravě šlapajícího motoru.

 

Hodnocení6
Cellar Dweller je průměrné, Combsem o trochu výše vzepjaté dílo, které svůj potenciál kvalitního a originálního monster-hororu potápí nepřesvědčivou nestvůrou a celkovou nedotažeností.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 13 ledna 2017 v 18:47

    Náhodný výběr z mé filmotéky tentokrát určil tento starý kousek a já samozřejmě nebyl proti. Námět oživlého monstra z komiksu vypadal docela slibně a navíc v hereckém obsazení figurovalo jméno Jeffreyho Combse. Béčka z osmdesátých let mě navíc málokdy zklamou a i samotná délka vypadala přívětivě. Byl jsem docela překvapený, že nám tvůrci nabídnou podobu monstra hned v prvních minutách, na což nebývám moc zvyklý. Přízrak sice na mě moc velký dojem neudělal, ale nebyl jsem ani vyloženě zklamaný. Mord pohledné dívky, trocha té nahoty a Jeffrey – to vše nasvědčovalo tomu, že tohle prostě nemůže dopadnout špatně. Bohužel jsem neměl ani páru, že Combs tu hraje jen vedlejší roli. Přesto patřil k tomu nejlepšímu, co tu bylo k vidění. Vytvořená atmosféra měla ty správné grády, ale tohle opojení netrvalo moc dlouho. Následoval totiž posun v čase a příjezd mladé Whitney. Což o to, Debrah Farentino byla pohledné děvče a ani Miranda Wilson nebyla k zahození, ale zbytek osazenstva mě zrovna moc nezaujal. Navíc příběh ztratil na tempu a já se začal lehce nudit. Naštěstí se brzy hlavní hrdinka pustí do kreslení a já si tak mohl alespoň užít velmi zajímavé kresby. Ty byly opravdu vydařené. O něco horší to však bylo u následujících mord scén. Scéna z koupelny sice potěší mužskou část publika, ale jinak se vše důležité odehrávalo vždy mimo záběr kamery. Což mě opět dost zklamalo. Snaha vytvořit depresivní prostředí, se dost míjela účinkem, stejně jako emoční výlevy většiny zúčastněných. Místy mi přišlo, že herci až moc okatě přehrávají. Navíc jsem v oněch dramatických chvílích postrádal pořádnou dávku napětí. Na můj vkus to bylo dost jalové. Na víc než průměr to však nemá ani omylem! 50%

Nový komentář