Cave, The (2005)


Český název: Jeskyně
Režie: Bruce Hunt
Rok výroby: 2005
Délka: 97 min
Země: USA / Německo

Hrají:
Cole Hauser … ( Jack)
Eddie Cibrian … (Tyler)
Morris Chestnut … (Top Buchanan)
Lena Headey … (Kathryn)
Piper Perabo … (Charlie)
Rick Ravanello … (Briggs)
Daniel Dae Kim … (Alex Kim)
Kieran Darcy-Smith … (Strode)
…a další

 

Děj se odehrává někde v Rumunsku, kde je nalezena obrovitá a částečně zatopená jeskyně, jenž by mohla skrývat vědou nedotčená tajemství a proto je potřeba ji prozkoumat. Kamsi do Karpat tedy putuje tým kvalitních (ne-li nejlepších) potápěčů, kteří se těší na příjemný průzkum spojený s pojmenováváním nově nalezených jeskynních komnat. Jenže ouha, stane se nehoda, která odřízne všechny členy expedice hluboko pod zemí a protože nahoře nemají žádnou pojistku (!), musejí si najít novou cestu ven. Jenže nebude to vůbec lehké, zdrojem jejich nezdaru je jakýsi prehistorický krtek (!), který společně s jinými obludami nedává našim hrdinům přílišnou šanci na přežití…

Jak už asi tušíte, je Jeskyně naprosto béčkovitý horůrek, který má do kvality nebo originality hodně daleko. Je to evidentní kopie Černočerné tmy, což nejenže dokazuje rozmazaný modrý pohled bestií, ale i samotná stavba jejich těla. Dokonce i hlavní hvězda filmu, herec Cole Hauser, v Černočerné tmě hrál! Je udivující, že nabídku zahrát si mutujícího vůdce týmu Jacka přijal, protože oproti Černočerné tmě, Jeskyně nemá žádné napětí, tempo je pomalé a nudné a film má vůbec co dělat, aby dosáhl 90 minutové stopáže. Režisér se asi hodně snažil (pokouší se nás převapit několika zvraty), ale prostě to nezvládá. Úvod filmu vypadá ještě slibně, ale pak to přijde. Příšery jsou hodně laciné a digitální, akce občas nepřehledná kvůli půlsekundovým střihům, takže mnohdy uvidíte jen poletující baterku ve tmě. Zapomeňte na krev či utrhané končetiny, Jeskyni bych se nebál pustit ani svému pětiletému bratrovi, který by ji určitě ocenil. Ale my nejsme malé děti a proto se tomuto směšnému titulu obloukem vyhneme.

Hodnocení3
Zvedám trošku své hodnocení díky mému oblíbencovi Coleovi Hauserovi a vtipné hračičce, která se ukáže být nejlepší zbraní proti příšerám.
30%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 27 února 2018 v 11:55

  Jeskyně patří mezi skupinu filmů, které jsem dlouho míjel bez povšimnutí, přestože jsem jí měl ve své filmotéce už hodně dlouho. Mám rád filmy odehrávající se v podzemí, ale docela mě odrazovalo nízké hodnocení a fakt, že jí mnozí srovnávali v mým oblíbeným Pádem do tmy (filmem na který nedám dopustit a patří mezi moje nejoblíbenější). Dnes jsem se tedy konečně odhodlal to změnit a po náběhu závěrečných titulek, toho ani moc nelituji. Jeskyně je sice v konfrontaci se stejně starým Pádem do tmy skutečně horší po všech stránkách, ale vyložená katastrofa to rozhodně není. Navíc jsem tu narazil i na několik věcí, které se mi docela líbily a Lena Headey je jednou z nich. Pro tuhle herečku mám jistou slabost a nemyslím si, že by ona nebo její kolegové podali špatné herecké výkony. Byli průměrné to ano, ale ne vyloženě špatné. On ostatně i samotný scénář není nikterak oslňující a dá se v něm najít spousta nelogických prvků, ale jen kvůli tomu nehodlám tento film pohřbít. V určitých pasážích jsem tu totiž narazil na docela povedenou atmosféru, občas jsem zaregistroval i několik pokusů o vytvoření „napětí“ a podvodní scény rovněž nebyly nejhorší. Byla jen škoda, že si tvůrci nevystačili pouze s náznaky, ale naservírovali nám všechna ta monstra na stříbrném podnose – jelikož některé fáze (potvory) nebyly zrovna extra vydařené. To však nic nemění na tom, že dokud fungovala hra stínů a slabého osvícení scenérie, byl jsem docela spokojený. Horší už to bylo se všemi těmi zvraty, které měli obohatit příběh, z nich větší polovina byla s logikou dost na štíru a prostě nefungovali tak jak by měli. Při troše dobré vůle se to však dá přežít bez újmy na zdraví. Když tedy sečtu klady a zápory – vychází mi remíza. Chápu však, že tento film moc lidí neokouzlil. Normálně bych dal asi 40%, ale za Lenu Headey ještě 10% přidám.

 2. Eraserhead 15 listopadu 2009 v 11:59

   Už jste si někdy všimli, jak některé filmy tvoří jakési dvojice? Např. Mars útočí a Den nezávislosti, Matrix a 13. patro, Vrána a Smrtihlav…. No a Jeskyně by tvořila dobrou dvojici s Pádem do tmy. Je to sice horší film než Pád…, ale občas dokáže vytvořit stejnou klaustrofobní atmosféru a naopak, prostředí jeskyně je tady mnohem hezčí než v Pádu. Nechci nějak moc tyhle dva filmy srovnávat, už i proto, že se mi docela líbí oba. Jeskyně má podle mě trošku problém v tom, že monstra jsou možná až moc přehnaná a moc často ukazovaná. Zápletka ujde, herecké výkony jsou slabší, prostředí super, dialogy občas hrůza, ale tak nějak celkově to na mě působilo na slabších 60%.

 3. Z. 9 září 2007 v 13:07

  Začátek hezký, to asi tak všechno, mě se to ale celkem líbilo – páč já rád vlkodlaky a tohle bylo tak trochu podobný – i ta logika byla – opravdu se našla jeskyně s úplně novou formou života a dokonce v Rumunsku, ovšem ta, na rozdíl od tohoto filmu nemění lidi v monstříčka Ten film vám bude celou dobu povědomý, všechno jste už nejmíň jednou viděli a pokud rádi tenhle typ zábavy na skouknutí to zas taková hrůza není! 60%

   

Nový komentář