Cat’s Eye (1985)


Český název: Kočičí oko
Režie:Lewis Teague
Rok výroby: 1985
Délka: 94 min
Země: USA

Hrají:
Drew Barrymore … (Amanda)
James Woods … (Richard Morrison)
Alan King … (Dr. Vinnie Donatti)
Kenneth McMillan … (Cressner)
Robert Hays … (Johnny Norris)
Candy Clark … (Sally Annová)
James Naughton … (Hugh)
Tony Munafo … (Junk)
Court Miller … (pan McCann)
a další…

Osmdesátá léta přinesla na svět mnoho filmových adaptací románů a povídek mistra moderního hororu Stephena Kinga. A tak jsem rád, že se po duchy zamořeném hotelu, krvežíznivém hafíkovi, vraždícím autě a mrtvé zóně můžu zase jednou ponořit do sledování adaptace povídek. Dnes recenzované Kočičí oko je slepenec tří povídek, jenž všechny spojuje příběh tajemné kočky, kterou na začátku osloví zoufalá dívka prostřednictvím figuríny ve výkladní skříni. Děvče prosí kočku o pomoc a ta se vydává hledat zmíněné To. A na své pouti se setkává s různými ukázkami lidské špíny.

Prvnímu příběhu vévodí postava Richarda Morrisona (James Woods), dlouholetého kuřáka, který se rozhodl se svou vražednou láskou jednou pro vždy skoncovat. Objedná se proto u protikuřácké společnosti Quitters Inc. a doufá, že tím jeho trápení s kouřením skončí. Jak je však známo, zbavit se závislosti na nikotinu není vůbec jednoduché. Společnost má naštěstí pro takové léčení své vlastní metody. Už při první schůzce svérázný doktor Donatti (Alan King) Richardovi rozbije pěstmi jeho cigarety a v zamčené místnosti jej upozorní, že od této chvíle pro Richarda jedna zapálená cigareta znamená minimálně znásilnění jeho ženy nějakým zvrhlíkem, pracujícím pro společnost. Richard celou záležitost bere vážně, ale když se po několika hodinách dostaví očekávaný absťák a Richard se pokouší si zapálit v temném světle obývacího pokoje, náhle jej vystraší šelest ve skříni na šaty. Poznává, že se lidi ze společnosti volně pohybují po jeho domě a sledují jej. Čeká ho hrůzostrašný úkol odolat lákavé cigaretě, aby tak zachránil sebe a své milované. Tento thrillerový příběh, okořeněný nějakou tou špetkou černého humoru, je velmi pěkně natočený a ještě lépe zahraný. Na prvních pětatřicet minut filmu mě velmi příjemně navnadil. Skvělý James Woods a sladce arogantní Alan King perfektně vytváří atmosféru tohoto příběhu.

8/10

Dále se naše kočka setkává se starým mužem jménem Cressner (Kenneth McMillan). Je to pohádkově bohatý a neuvěřitelně prašivý člověk, který se baví sázkami. Jak sám říká, sázet se dá na všechno. A tak se v jeho apartmánu v bůhvíkolikátém podlaží, prostě vysoko, objeví tenisový trenér Johny Norris (Robert Hays). Ne, že by přišel z vlastní iniciativy. Spíše ho za ucho dotáhli dva Cressnerovi kumpáni. Cressner seznamuje Johnyho s tím, že má pro něj velmi lákavou nabídku, jejíž odmítnutí by znamenalo, že Cressnerovi muži strčí do Johnyho pouzdra na tenisovou raketu pytlík s heroinem a udají ho na policii. Za splnění sázky Cressner nabízí Johnymu peníze, očištění jeho jména a dokonce svou ženu. Jenže to, co musí Johny splnit je přinejmenším šílené – obejít celý mrakodrap po pět palců široké římse. Kdo by v takovéto situaci neměl v kalhotách. Johny ale nemá na výběr a tak přelézá zábradlí balkónu a nezbývá mu, než se modlit.Tento příběh je originální, slušně natočený a se solidními hereckými výkony. Nedostal mě však tolik, jako první příběh. Možná je to monotónní hudbou, možná přílišnou zdlouhavostí na římse. Kdoví.

6/10

Po dlouhé cestě se naše kočka dostala do Wilmingtonu, kde by měla splnit svůj úkol. Vběhne do domu, v němž bydlí malá holčička jménem Amanda (Drew Barrymore). Kočka opravdu dorazila tam, kam měla, protože se Mandě v pokoji uhnízdila příšerka podobná ošklivému skřítkovi. Celá podstata třetího příběhu je tedy zlikvidovat tohoto vetřelce, o němž má potuchy pouze naše kočka. Ne, že bych něco měl vůči takovým příběhům, ale nemyslím, že do filmu, jako je Cat´s Eye tato povídka patří. Jako by průměrný věk diváků u tohoto filmu měl náhle sklouznout o deset let dolů. Jinými slovy, třetí příběh je spíše pro děti. Na druhou stranu, zasmějete se u něj zřejmě nejvíce z celého filmu a to také není k zahození. Nedoporučuji však poslední půlhodinu pouštět dětem, které už tak trpí strachem z příšery ve svém pokoji. Podle svého gusta hodnotím tento příběh na padesát procent. To už záleží na vás, kolik si sami přičtete, či odečtete. A možná bude váš verdikt poznamenaný přítomností skvělé Drew Barrymore, která je v Kingových adaptacích jako doma.

5/10

Závěrem bych chtěl zhodnotit film jako celek. Snímek nepostrádá napětí, černý humor, ani nudné pasáže. Možná by bylo lepší tyto příběhy zařadit samostatně do nějaké minisérie, než do celovečerního filmu. I když film trvá „jen“ 94 minut, ke konci už, alespoň mě, značně ubíjel. Jediný příběh, u něhož bychom mohli očekávat nějaký šokující, či alespoň zajímavý závěr, je kočka. Mně to příliš nestačilo, protože ve filmu přece jen nejde tolik o kočku, jako spíš o lidi, se kterými se během svého putování setkala. Co se týče technické stránky filmu, je uspokojivá a kamera taktéž.

Hodnocení6
Herecké výkony mohu zhodnotit jako dobré a věrné, i když nejlepší herecký výkon projevila bezpochyby kočka. Kočičí oko je příjemný snímek, u něhož se jedni budou nudit, druzí zase skvěle bavit. Osobně patřím do středu.
60%

Sdílejte článek

see-sawandrew ( profil autora )

Jsem třiadvacetiletý ignorant, milovník šachu, prózy, výtvarného umění, hororů, tenisu, brambůrků, krve, žen, metalu, jazzu a spánku. **UPOZORNĚNÍ** Pokud mě chcete kontaktovat, zeptat se na něco, nebo si prostě jen pokecat, nezkoušejte to na ICQ, použijte vzkazník. Už tak mám kontaktů až příliš mnoho a den má stále pouze 24 hodin. Děkuji za pochopení.

Nový komentář