Castle Freak (1995)


Režie: Stuart Gordon
Rok výroby: 1995
Délka: 95 min
Země: USA

Hrají:
Jeffrey Combs … (John Reilly)
Barbara Crampton … (Susan Reilly)
Jonathan Fuller … (Giorgio)
Jessica Dollarhide … (Rebecca Reilly)
Massimo Sarchielli … (Giannetti)
Elisabeth Kaza … (Agnese)
Luca Zingaretti … (Forte)
Helen Stirling … (Duchess D’Orsino)
…a další

 

Děj se odehrává v prostorách starého hradu v Itálii. Ten právě zdědil Američan John Reilly a stěhuje se do něj se svojí rodinou. Tedy jejím zbytkem. Nedávno měl totiž autonehodu, při níž zahynul jeho malý syn a dospívající dcera oslepla. Možná to byla poslední kapka, po níž přestal pro svou ženu Susan existovat jako manžel. Přesto doufá, že v novém příbytku se jejich vztah vrátí do normálu. V noci se mu však vrací noční můry o havárii a k tomu slyší ve zdích nářek. Se ženou se pořád hádá. Jeho vnitřní napětí vyvrcholí pokusem o sebevraždu a dýchánkem s prostitutkou. Když je pak podezřelý z jejího únosu a ve sklepě jsou nalezeny nějaké mrtvoly, je zatčen. Nikdo mu jeho nevinu nevěří, ani tehdy, když dokáže, že v hrobce, kde má být údajně pochovaný malý chlapec, není žádné tělo. Hradem se přitom potlouká cosi děsivého. A nehodlá se věčně schovávat.

Na film jsem se velmi těšil. Rád totiž vzpomínám na klasické Gordonovky Re-animator a From Beyond. K natočení Castle Freak se sešla stejná tvůrčí skupina a protagonisté hlavních rolí. Scénář ve spolupráci s režisérem Gordonem napsal Dennis Paoli. Inspirace opět pocházela z díla H. P. Lovecrafta, tentokrát z povídky „The Outsider“. Hudbu zařídil starý známý Richard Band. Před kamerou pak figuruje osvědčená dvojice Jeffrey Combs a Barbara Crampton. Šlo ze známosti těchto faktů očekávat něco jiného než standardní směs násilí, erotiky a humoru? Musím říct, že každý toto očekávající bude přinejmenším zaskočen.

Pokud jde o herce, podávají jako vždy solidní výkon. Combs sice někdy vypadá až moc přesvědčivě, ale takový už je. Do každé postavy kterou dostane se řádně oblékne. Jeho filmová partnerka je na tom obdobně, leckoho však tentokrát může zklamat absence jejích vnad. Jessica Dollarhide v jedné ze svých mála rolí vypadá, jako by byla skutečně slepá, i když některé scény to zkouší vyvrátit. No a J. Fuller jako obluda je prostě k sežrání.

Tedy obluda. Není to žádná příšera, aby bylo jasno. Je to člověk. I přes některé tělesné nejasnosti způsobené zřejmě nelidským mučením v něm lidskou bytost nepřehlédnete. Zvláště když projevuje touhu po pohlavním spojení. Přirozeně nezná míru v tom, kam až může v sexuálních hrátkách zajít. Jednak má místo rtů spíše zuby, jednak ho reakce jeho partnerek na jeho zevnějšek k romantickému zacházení moc nepovzbuzují.

Čímž jsme se dostali k tomu hlavnímu, co dělá Gordona tak oblíbeným. Ke spojení erotiky s násilím. Sexu je ve filmu poměrně dost. Je k divákovi plně otevřený a nabízí pár horkých scén, které jsou v rámci žánru skutečně kvalitní. Hranice z výše zmíněných filmů byly několikanásobně překročeny. A to i z hlediska druhé skutečnosti. Ne že by zde bylo nějak víc krve. Je jí naopak méně. Ale scény s ní jsou jaksi odpornější. Rozechvívají svírající se žaludek daleko spolehlivěji než dříve. Mám na mysli zejména nepříliš normální choutky bytosti ze sklepa.

Nezmínil jsem humor? To proto, že zde žádný není. Vše je bráno smrtelně vážně. Krvavé mazlení je bez zjemňujícího tónu velmi drastické. Mizí tak jistý nadhled a tím i ochota některých diváků dodívat se do konce. Zvláště těch, jejichž nervy a trávicí systém nejsou příliš silné. Celková atmosféra je ve výsledku značně depresivní. Přispívá k tomu nejen obzvláště působivý hudební doprovod, ale i nečekaně smutný, přesto dojemný konec příběhu, jenž v sobě nezapře tragédii.

Hodnocení8
Castle Freak je představením většiny klasických Gordonových béčkových přísad, nicméně jinak namíchaných. Místo legrace vsadil na ponurou a emotivní stránku, čímž se daleko více přiblížil surovému hororu. Ne každého to osloví, ale mě to i přes některé slabosti příjemně překvapilo.
80%

Sdílejte článek

 1. Pipa 10 ledna 2012 v 12:39

  První polovina filmu nudí a při té druhé polovině už se konečně něco děje.Jeffrey Combs podal dobrý výkon,krvavé scény nebyly špatné ale gumový kostým zrůdy byl k smíchu.Až na ten obličej,kterej se docela povedl.Konec filmu dal asi logice padáka.Na to, že byla ta holka slepá tak s maminkou docela dobře utíkala i po schodech.A likvidace zrůdy mě zrovna dvakrát nenadchla.Za mě tak 40%

 2. Solo 29 prosince 2009 v 21:32

  Začátek filmu vypadá opravdu zajímavě a já se těšil na pořádnou jízdu,
  kterou slibovalo vysoké hodnocení na netu. První minuty, kdy se na
  scéně objevil Giorgio byly neskutečné jenže postupem času se tedy
  alespoň umě vytratilo veškeré napětí. Zlom nastal po kousání bradavek
  té prostitutky. Protože v tu chvíli byl viděl celý kostým monstra a
  tady nastal kámen úrazu. Jakmile totiž kamera přestala zabírat
  vynikající masku (obličej) a sjela níže tak byl vidět gumový kostým,
  který na herci jen vlál. Hlavně tedy při záběrech zezadu. Tím mě
  doslova znechutili. Jinak ale musím pochválit výkon Jeffreyho Combse. V
  celkovém hodnocení takových 65%.

Nový komentář