Case 39 (2009)


Český název: Případ číslo 39
Režie: Christian Alvart
Rok výroby: 2009
Délka: 109 min
Země: USA/Kanada

Hrají:

Renée Zellweger … (Emily)
Jodelle Ferland … (Lilith)
Ian McShane … (Detektiv Barron)
Bradley Cooper … (Doug)
Callum Keith Rennie … (Edward Sullivan)
… a další

 

Práci amerických scénáristů si podle výsledků jejich práce z posledních let představuji následovně:
Jack, Bob a John, tři zaměstnanci scénaristické sekce nejmenovaného filmového studia, se večer sejdou, aby do druhého dne odevzdali svým nadřízeným námět na nový trhák s hororovou tématikou. Aby jim šla práce dobře od ruky, nadělá Bob hromadu hamburgerů, Jack koupí basu piv a všichni se sejdou u Johna, protože on má připojení na kabelovku, kde bude právě ten večer probíhat přenos důležitého utkání v americkém fotbalu. Pěkně se rozvalí na gauči, nacpou si břicha, vypijí všechno pivo a ještě navrch přidají láhev whisky, kterou si John schovával na lepší příležitosti, a znaveni všemi těmi pochutinami usnou u zapnuté televize. O několik hodin později je probudí telefonát rozezlených hlavounů z vedení, dožadující se hotového námětu. Jack, Bob i John propadnou kolektivní panice, ve snaze zachránit si kůži vytáhnou ze skříně sbírku hororových dvdček a ze zadních stran přebalů vypíšou pár nápadů a motivů, které se jim zdají dobré a mohly by na diváka zapůsobit, splácnou je nějak dohromady a s ještě nezaschlým inkoustem na papíře běží do studia.

Mladá sociální pracovnice Emily pozná během výkonu svých povinností malou roztomilou holčičku Lillith, jejíž rodiče jsou podezřelí z týrání. Úřady jsou ale díky složitým byrokratickým postupům nečinné, takže role zachránce dívčina života se musí ujmout právě Emily. Nečekaně akční zážitek jí s Lillith natolik sblíží, že se rozhodne toho malého andílka adoptovat a stát se jeho dočasnou matkou. Brzo se ale ukáže, že to bylo jedno z nejhorších rozhodnutí, jaké mohla udělat.

Abych nebyl vůči Johnovi a jeho scénáristické partě nespravedlivý, musím říct, že ten jejich horkou jehlou šitý příběh nedopadl zase tak špatně, jak mohl. Minimálně začátek filmu vtahuje do děje a buduje příjemnou detektivní atmosféru s nádechem mrazivého tajemna. A kuchyňská scénka ala „perníková chaloupka”, kterou první část graduje, je jedním slovem skvostná.

Pak ale nastupuje další část okupující valnou stopáž filmu a v ní se ten dobře rozjetý příběh po čase mírně zadrhává a začíná stagnovat. Rozbíhá se kolovrátek záhadných úmrtí (nutno dodat, že vcelku pěkně zpracovaných), dlouhých záběrů na tvářičku Lillith, které mají diváka vyděsit (neúspěšně) a zoufalých pohledů nebohé Emily (ani zde se úspěšné vyvolání emocí nedostavuje). Dojem částečně zachraňuje akční závěr, ale přichází poněkud pozdě a nic moc převratného nepřináší.

Po rozběhnutí závěrečných titulků ovšem přichází neuvěřitelné překvapení, které mě samotného šokovalo více, než samotné rozuzlení filmu. Se všemi dějovými nedotaženostmi, občasnou nudou, okoukaností zápletky a v podstatě naprostou absencí nějakého hlubšího smyslu filmu, jsem k mému velkému údivu zjistil, že mě to svým způsobem vlastně celé bavilo a nelitoval jsem tak jako u mnoha jiných filmů času ztraceného před obrazovkou.

Ony se totiž těm třem koumákům všechny ty vykrádačky podařilo vcelku dobře poskládat a nastylizovat tak, že vlastně vzniknulo docela dobře koukatelné béčko, které mělo ale určitě vyšší ambice (což prozrazuje doba postprodukčních prací, které trvaly téměř tři roky).

Hodnocení6
Zkrátka Případ číslo 39 je filmem, jenž svými kvalitami sice nikterak neohromí, ale ani nikoho neurazí snahou ošálit diváka stupidními berličkami a hordou vizuálních efektů, které děj nikam neposunují, a to se taky počítá.
60%

Sdílejte článek

Skypper ( profil autora )

Dlouholety fanda hororu. Mam rad hlavne horory s pribehem a spise duchariny a magii, na masakry me moc neuzijete.

 1. Solo 18 září 2017 v 10:07

  Docela dlouho jsem otálel s puštěním tohoto filmu, přestože jsem k tomu neměl žádný pádný důvod. Nemám totiž žádnou averzi vůči Renée Zellweger (moc tuto herečku neznám a Deník Bridget Jonesové jsem nikdy neviděl…), navíc mi filmy o „divných“ dětech nikterak nevadí. Jen prostě nebyla chuť a hlavně jsem svou pozornost věnoval jiným filmům. Poslední dobou jsem však už přesycen céčkovými monster filmy a tak jsem se rozhodl nasměrovat svou pozornost jinde a hlavně si dodělat pár restů (no vlastně jich mám celou hromadu, co se hororového žánru týče). Nejčastěji je tento film porovnáván s Orphanem (který jsem viděl) a nezbývá mi nic jiného, než souhlasit s názory, že Case 39 je prostě po všech směrech slabší. To však neznamená, že by se Alvartovi nepodařilo natočit průměrnou podívanou, která by měla skončit někde v odpadkovém koši. Příběh nám místy nabídne docela zajímavou atmosféru, která se sice snaží rozpoutat psychologické peklo, ale vytvořené napětí hodně krát sráží na kolena nudnější pasáže a předvídatelné „lekačky“. Navíc mi přijde, že je zde i spousta nedotažených scén, které si zasloužily mnohem lepší zacházení a hlavně propracovanost. Přitom taková scéna s troubou nevypadala vůbec špatně. Trošku to už však skřípalo v uvěřitelnosti momentů, kdy přišly o život některé postavy. Nicméně Case 39 místy nabídlo divákovi docela zajímavou podívanou, herecké výkony taky nebyli nejhorší a našlo by se tu několik momentů, kvůli kterým stojí za to vidět tento film. Takže za mě průměrné hodnocení. 50%

 2. Ellham 31 srpna 2010 v 19:27

   Nemam rada Zellwerger,zato se mi libi ta mala holcicka,ktera excelovala v Silent Hill a pod vedenim Gilliama.Chci tim rict,ze odvedla perfektni vykon a protoze mam rada tenhle typ filmu s nebezpecnymi detmi,kde nic neni tak jak se zda,tak jsem si jej fakt vychutnala.Zvlast luxusni je ta scena v koupelne psychiatra…jeste ze nemel fobii ze svabu,to bych asi nerozdychala…85 procent

 3. snenat3 16 července 2010 v 01:54

  Ked som tam videl tu herecku s filmu dennik bridzit dzouns pomyslel som si ze to asi velmi dobre nebude

  Ale ked som si ten film pozrel tak musim uznat ze to bola supa  absolutne perfektny film perfektne herecke vykony hlavne toho decka perfektne urobene napinave atmosfericke hlavne ked vyrazila tie dvere z pantami aj zo vsetkym no proste brutal vyrazilo mi to dych taku supu som necakal davam 100%

Nový komentář