Carriers (2009)


Český název: Přenašeči
Režie: David Pastor a Alex Pastor
Rok výroby: 2009
Délka: 81 min
Země: USA

Hrají:
Chris Pine … (Brian)
Lou Taylor Pucci … (Danny)
Piper Perabo … (Bobby)
Emily VanCamp … (Kate)
Christopher Meloni … (Frank)
…a další

O nákazách, epidemiích a virech, které ničí lidskou populaci jsem psal už tisíckrát. Jenže Přenašeči (přemýšlím nad tím, jestli ten český název má alespoň nějakou logiku) nejsou tak úplně klasickou záležitostí, jak by se dalo očekávat. Námět do jisté míry kopíruje známější Zombieland ze stejného roku (nebo tomu bylo naopak?), protože jde hlavně o to, aby se naši čtyři hrdinové dostali z bodu A do bodu B. Smrtelná nákaza se už příliš neřeší a je brána jako součást života.

Tady však veškerá podobnost ze Zombielandem končí, protože tam kde nám on nabídl humorné eskapády z nemrtvými, je v případě Carriers vyměněno za slušnou dávku bezmoci a zoufalství. A není k tomu zapotřebí ani stohlavé stádo zombie. Ve filmu ostatně ani klasické zombie nehledejte – nakažení umírají tiše a žádná po-smrtelná touha po lidském mase u nich nevzniká. Krom občasného posledního zamručení nenahání vůbec strach a spočítat by jste je mohli na prstech jedné ruky.

 Carriers je totiž filmem o lidech a ačkoliv se může díky vyprázdněným budovám a silnicím zdát, že je nejvíc ohrožuje obávaný vir, největším nebezpečím je vždycky člověk. Dojde tedy i na emocemi nabité situace, které naštěstí většinou fungují a dodávají filmu patřičnou hloubku. To je také důvod pro slušné hodnocení, protože i přes kvalitní řemeslo se už nepovedlo diváka zaujmout nějakou další zapamatování hodnou scénou.

Trochu zamrzí i nedotažené linie, třeba s Frankem a jeho nemocnou dcerkou, kteří mohli (občas nezáživné) sledování nějak oživit. Rovněž trocha informací o ozbrojených jednotkách „zakuklenců“ by určitě neuškodilo. Divák ale dostává jen ústřední čtveřici a jejich slušně napsané charaktery. Především dva zcela rozdílní bratři (jeden se řídí silou, druhý mozkem) na sebe strhávají pozornost a je dobře, že všichni herci se i dost snaží.

 Přenašeči sice nejsou nějakým milníkem v hororových dějinách a vlastně s hororem mají společnou sotva třetinu svého obsahu, ale i tak je to kousek, který stojí za shlédnutí. Vyhrocené situace podpořené kvalitními herci a pravidla, které se musí dodržovat, posunují film do kategorie dramat na pozadí virové apokalypsy. 

Hodnocení6
Debut bratrů Pastorových proto nebude chutnat každému, ale já osobně netradiční postupy vítám s otevřenou náručí. Vždyť těch „normálních“ zombáren si ještě užijeme dosyta, no ne?!
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 8 února 2018 v 20:54

    Postapokalyptické filmečky mám docela rád a byl jsem bratrskému režisérskému duu opravdu vděčný, že svou celovečerní prvotinu pojali dost odlišným způsobem, než na jaký jsem byl dosud zvyklý. Přece jenom všech těch nákaz – virusů, které lidi mění v zombie, už tu bylo tolik, že tohle byl doslova svěží vánek, který na mě sálal z monitoru. Vzhledem k celkovému pojetí a příběhu samotném však zůstává otázka – zda jde skutečně ještě o hororový film. Já si totiž myslím, že ani moc ne. Tento žánr zde není obsažený skoro vůbec (slovíčko „skoro“ je velmi důležité), ale za to se divák dočká slušného dramatického příběhu, plného nejrůznějších emocí. Což samozřejmě nebylo vůbec na škodu! Myslím si však, že se tvůrcům bohužel nepodařilo vše vychytat tak, jak by bylo potřeba, aby se dalo jejich dílo označit za opravdový skvost. Co se atmosféry týče, tak ta byla místy skutečně našlapaná a nechybí ani spousta dramatických okamžiků – rozhodnutí, ale objevila se tu i celá řada nedotažených věcí a otazníků, za které bych bratry nejraději pořádně zfackoval. Ústřední čtveřice – potažmo jednotlivé postavy byly ještě docela v pořádku – pestrá charakteristika jejich osobností, různorodá povaha, krutá rozhodnutí, boj o vlastní přežití – to vše bylo v naprostém pořádku a navíc bylo vše okořeněno přívalem emocí. Jenže se zde objevilo i několik vedlejších postav a těm už tolik pozornosti věnováno nebylo. Přitom by si to určitě zasloužily (otec s dcerou, chlapíci v plynových maskách)- jak už poznamenal Frenk ve své recenzi. K dobru však musím pánům režisérům (scénáristům) přičíst hlavně to, že vše neskončilo blahorodým happyendem (ty totiž vyloženě nesnáším). Jenomže si prostě pořád musím říkat, že se z toho dalo vytěžit ještě mnohem více. 60%

Nový komentář