Čarodějův učeň (1977)


Český název: Čarodějův učeň
Režie: Karel Zeman
Rok vydání: 1977
Délka: 73 min
Země: Československo, Západní Německo

Hrají:
Luděk Munzar, Jaroslav Moučka
Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Jedná se o převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému. V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku.

Krabat je osamělý chlapec, který se toulá Lužicí. Jednoho večera k němu přijde havran a pozve ho do mlýna na černé vodě. Po příchodu ho přivítá podivný muž s obrovskou jizvou na hlavě, který se představí jako zdejší mistr. Vyvětlí mu, že se zde neučí pouze mlynářskému umění, ale převážně se zde vyučuje černá magie. Druhý den se Krabat seznamuje s ostatními učni, kterých je celkem jedenáct. On je dvanáctý a nejmladší. Na první hodině dostane od mistra schopnost proměňovat se podle libosti v havrana. Od této chvíle však patří mistrovi tělem i duší a jen mistr rozhoduje o jeho životě či smrti.

Práce ve mlýně je sice těžká, ale je zde dostatek jídla a přístřeší. A kdo by si nepřál být jednou čarodějem. Není však všechno zlato, co se třpytí. Zatímco o Vánocích panuje všude dobrá nálada, tak ve mlýně je cítit napětí a strach. Nastal totiž čas, kdy musí nejstarší z učnů složit mistrovskou zkoušku. Zkouška je vlastně souboj mezi mistrem a jeho žákem, ze kterého jen jeden může vyjít živý. Všichni, kteří zatím zkoušku skládali, byli nemilosrdně zabiti. Jakmile však nějaký učeň zemře, mlýn se zastaví. A bude stát tak dlouho, dokud se nenajde někdo, kdo nahradí zemřelého. Mlýn ale nikdy nestojí dlouho. Mistr má na své straně dva strašné pomocníky. Hlad a zimu. Zanedlouho se vždy objeví další osamělý chlapec bez domova, který se nechá zlákat do čarodějné školy.

Po tom všem začne Krabat přemýšlet o tom, jak mistra porazit. Jenže udělá něco, co se ve mlýně vůbec netoleruje. Zamiluje se do jedné dívky. Tím ohrožuje nejen sebe, ale hlavně ji. Neboť (dovolte, abych teď citoval mistra) kdo se jednou černému umění zavázal, musí mu celé své srdce obětovat. Kdo se chce o své srdce s někým dělit, nebo je jinému dát, ten si může jít vykopat hrob. To však neřeší a vždy si najde nějakou příležitost, aby strávil aspoň pár chvil se svojí milovanou. Jenže časem se začne stupňovat intenzita mistrova slídění. Navíc už ke Krabatovi promlouvá i ve spánku (opět malá citace) – Marně skrýváš své tajemství Krabate! Kdo je to děvče? Až ji najdu, nedožije rána. Mně jsi upsal svoji duši. Mně patříš. Jedině mně. A ona nám nesmí překážet….

Krabatovi nezbývá nic jiného, než se svým kamarádem Jurou tajně studovat čarodějnou knihu Koraktor a pokusit se s její pomocí zlého mistra porazit.

K hodnocení: I když je Čarodějův učeň víceméně kreslená pohádka, tak si nejsem zcela jistý, jestli je vhodná pro děti. Řekl bych, že je tak na hraně. Ponurá atmosféra, napětí a deprese na Vás dýchají od začátku filmu až do konce. Např. část, kdy si učeň musí před mistrovskou zkouškou vykopat vlastní hrob, mluví za vše. Přidejte si ještě potoky krve a všudypřítomnou smrt, které je tu víc než dost. I dnes mrazí plno lidí při vzpomínkách na toto dílko v zádech. Grafické zpracování je výborné a  kolikrát se mi líbí mnohem víc, než počítačová grafika, která se používá dnes. Dabing pánů Munzara a Moučky je také skvělý. Jenom škoda, že je Čarodějův učeň známý převážně jen u nás. Je to jedna z mála českých záležitostí, které by si zasloužily ohlas ve světě.

 

Hodnocení10
Přiznejme si to, přátelé - Karel Zeman uměl. Kam se hrabou japonské animované krváky na zlaté české ruce. Žádnému filmu jsem tady nedal 100%, ale tenhle si to zaslouží.  I když je kreslený. PS: Film mám bohužel jen na VHS a nemohu dodat fotky. Už se pracuje na jeho sehnání v jiné verzi. Časem ta fota určitě doplním. Dovolil jsem si aspoň jeden obrázek - zlého mistra. Myslím, že je to právě on, kdo je nejděsivější na celém filmu.
100%

Sdílejte článek

  1. snenat3 1 února 2010 v 01:23

    100% za toto? toto sa hodnotit neda  ved je to vecernicek  taketo kreslene rozpravky som pozeral ked som mal 5 aj ked toto pre pat rocne deti nieje pripomenulo mi to detstvo cela ta rozpravka ako je to nakreslene urobene nadabovane co sa mi velmi pacilo  bola tam laska skromnost priatelstvo zvytazilo tam dobro nad zlom bolo to pekne len ja som chcel vidiet horor nie vecernicek ale co uz aj to treba hodnotit to nebudem nemozete porovnavat horor a vecernicek to jednoducho neide do kopy

  2. Eraserhead 15 ledna 2010 v 14:37

     Kdepak se v Moučkovi ten hlas vzal? Děsivost až za hrob. Deprese číší z každé minuty. Nejvíc se mi na filmu líbí právě občas mu vytýkaná animace, ta naprosto odpovídá ději a jeho ponurosti, ale i té romantické stránce – Krabatova dívka je opravdu krásná. A k tomu jasně dokazuje, že tenhle příběh vůbec není o tom, jak je zpracován, ale co zpracovává (i když i to jak, je tady dost povedené). 

  3. Solo 15 ledna 2010 v 14:28
    Solidní pohádka na dobrou noc. Nejvíce se
    mi líbil styl vypravování a na tehdejší dobu i vinikající animace.
    Přestože jsem viděl vysoká hodnocení mých předchůdců, čekal jsem
    uspávačku, kterou ani neuvidím do konce. Já moc na tenhle styl nejsem.
    Byl jsem ovšem velmi mile překvapen a musím říct, že Krabat má mnohem
    větší úroveň, než kterákoliv dnešní pohádka. Najde se v ní napětí,
    láska, přátelství i smrt a divák se ani minutu nenudí.80%
  4. Frenk 13 července 2008 v 20:11

     Já jsem to viděl dnes a musím říct, že se mě ta stará technika moc líbilla. Určitě to není klasická pohádka pro děti, na to se tam až moc často mluví o smrti a ukazuje krev. A ten šeredný mistr s odporným smíchem… hmmm…Nevím, jestli si toto dílo zaslouží 100 %, ale je to takový malý unikát. Zajímalo by mě, jestli nevzniklo více takových filmů…

Nový komentář