Cape Fear (1991)


Český název: Mys hrůzy
Režie: Martin Scorsese
Rok výroby: 1991
Délka: 128 min
Země: USA

Hrají:
Robert De Niro … (Max Cady)
Nick Nolte … (Sam Bowden)
Jessica Lange … (Leigh Bowden)
Juliette Lewis …. (Danielle Bowden)
Gregory Peck … (Lee Heller)
… a další

 

Max Cady je po čtrnácti letech propuštěn na svobodu z vězení, kde si odpykával trest za znásilnění mladé dívky. On však místo toho, aby si užíval nabyté svobody, spřádá plán jak by se pomstil svému bývalému obhájci Samu Bowdenovi, který neudělal všechno pro jeho osvobození. Nejprve se spokojí jen se slovními výhružkami, sledováním domu v noci či rozhovory s jeho rodinou. Jenže poté co se začne právník bránit a pokusí se na něj nasadit soukromého detektiva, začne Max Cady jednat drsněji. Začne tak psychologický boj obou stran, který vyústí až do nedozírných fyzických důsledků. Sam Bowden totiž nedopustí, aby někdo ohrožoval jeho rodinu a jelikož si bývalý vězeň nechce dát říct, musí porušit zákon. Vypukne tak otevřený boj dvou mužů, ze kterého musí zůstat naživu jen jeden.

Režisér Martin Scorsese je v Hollywoodu velice uznávaným režisérem. Jeho díla patří mezi nejlepší na celém světě ve všech filmových odvětvích. Utvořil s hercem Robertem De Nirem dokonalou dvojici, která spolupracuje už hezkou řadu let a právě on se stal jeho dvorním hercem. Scorsese klade velký důraz na propracované scénáře, napínavý děj a hlavně ponurou a uchvacující atmosféru. Mezi jeho nejznámější díla patří bezesporu tyto: muzikál The Last Waltz (1978), New York, New York (1977), filmy  Mean Streets (1973), Taxi Driver (1976), Raging Bull (1980), Goodfellas (1990), The Age of Innocence (1993), Casino (1995), Bringing Out the Dead (1999), The Aviator (2004), The Departed (2006).

Tento strhující příběh dvou mužů, které spojuje vzájemné pohrdání a nenávist z minulosti, byl nominován na dva Oscary: Herec v hlavní roli – Robert De Niro a herečka ve vedlejší roli – Juliette Lewis. Myslím si, že alespoň jeden dostat určitě mohl. Jenom bych chtěl uvést na pravou míru, že se jedná o remake filmu z roku 1962.

Role potetovaného Maxe Cadyho sedla De Nirovi jako ušitá. I přes svůj věk je stále plný elánu a šarmu, který dokáže prodat v každém filmu. Dokonale ztvárnil zvrhlíka, který touží jen po pomstě, ale ze začátku se snaží vše udržet v mezích zákona, protože si je vědomý, že by mohl jít znovu sedět. Svoje emoce však nedokáže ovládat moc dlouho a díky tomu máme šanci sledovat psychologický teror, který se každou minutou stupňuje a zcela dominuje celému filmu. Robert De Niro si zahrál ve většině Scorseseových filmů, ale mimo to samozřejmě i v některých dalších: The Godfather: Part II (1974), The Deer Hunter (1974), Angel Heart (1978), Godsend (2004), Meet the Parents (2000).

Dobrého sekundanta mu dělal Nick Nolte, který předvedl taktéž dobrý výkon, ale bylo na něm jasně vidět, že svému slavnějšímu kolegovi se nedokázal zcela vyrovnat. Jeho předností je však zcela chladný výraz, při kterém většině diváků vždycky zamrzne úsměv. Ve většině filmů hraje většinou drsňáky, takže zde se nám okázal v trochu odlišném světě než jsem zvyklý. Vidět jste ho mohli ve filmech: The Deep (1977), Who’ll Stop the Rain (1978), 48 Hrs. (1982), Another 48 Hrs. (1990), Under Fire (1983).

Ve vedlejších rolích se objevila stále ještě přitažlivá Jessica Lange (Rob Roy (1995), King Kong (1976)), Juliette Lewis (Kalifornia (1993), From Dusk Till Dawn (1996)), která předvedla nezapomenutelnou vodní scénu ve filmu Blueberry (2004). Na chvíli jsme měli možnost spatřit i Gregoryho Pecka, kterého budete určitě všichni znát hlavně z filmu The Omen (1976) nebo The Stalking Moon (1969).

Atmosféra filmu by se dala krájet nožem. Pořád se stupňuje a ani chvíli se ve filmu nebudete nudit. Je mocně podporována skvělými melodiemi, které jsou absolutně skvěle sladěny s právě probíhajícím dějem. Postupný teror vyvrcholí rozhodujícím soubojem, jenž mě dost překvapil, protože jsem od toho čekal něco trochu jiného, ale nevadí. Jako poslední bych chtěl pochválit také kameru a střih, kteří odvedli taktéž perfektní práci.

 

Hodnocení8
Skvělý atmosférický film, který je přehlídkou naprosto dokonalého výkonu Roberta De Nira jenž zcela vévodil celému filmu. Dávám tomuto dílu 80%, protože po delší době jsem měl možnost vidět pořádný film, který vám můžu jen doporučit.
80%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

Nový komentář