Cannibal Ferox (1981)


Český název: Ženy od hluboké řeky
Režie: Umberto Lenzi
Scénář: Umberto Lenzi
Rok výroby: 1981
Délka: 84 min
Země: Itálie
Alternativní názvy: Make Them Die Slowly, Woman From Deep River

Hrají:
Giovanni Lombardo Radice … (Mike Logan)
Lorraine De Selle. .. (Gloria Davis)
Danilo Mattei … (Rudy Davis)
Zora Kerova … (Pat Johnson)
Walter Lucchini … (Joe Costolani)
Fiamma Maglione … (Myrna Stenn)
Robert Kerman … (poručík Rizzo)
John Bartha … (Brooklyn Mobster)
Venantino Venantini … (seržant Ross)

 

Začátek filmu – New York. Sledujeme nějakého mladíka Tima, který vejde do bytu jistého Mikea Logana. Tam ale místo Mikea potká nějaké dva mafinány, kteří Mikea hledají také. Tim chce od Mikea pouze kokain, mafináni však 100 tisíc, s nimiž jim Mike údajně utekl. Moc si spolu nepokecají a Tim je zastřelen.

Šup a jsme na okraji Amazonie a setkáváme se s třemi hlavními hrdiny. Jsou to Glorie, Ruddy a Pat. Glorie je studentka, která se vydala na cestu, aby dokázala svoje tvrzení obsažené v disertační práci, že kanibalismu jako takový není a ani nikdy nebyl. Ruddy je její bratr a Pat kamarádka. V jeepu se vydávají na cestu. Pak příjdou komplikace. Aby nepřejeli leguána, vyhnou se, ale za cenu uvíznutí v bahně. Podaří se jim auto vytlačit, ale ujedou pár metrů a zapadnou znovu, tentokrát již více a jsou nuceni pokračovat pěšky.

Někde v džungli pak potkají prvního domorodce. Nerušeně si sedí mezi keři a s chutí pojídá jakési larvy. Naše trojice ho vůbec nezajímá…
Krátce poté najdou další dva domorodce, ti jsou však mrtví. A vzápětí se z džungle vynoří dva muži, jeden z nich je zraněný. Jsou to Mike Logan a jeho kámoš Joe. Mike prosí o pomoc, prý mají kanibaly v patách a musejí se dostat k řece. A tak vyrazí.

Místo k řece ale dojdou až do domorodé vesnice. Nikde nikdo, jen pár postarších indiánů posedává venku. Joeův stav začíná být vážný a tak se ve vesnici ubytují. Při této příležitosti se Mike sblíží s Pat a šňupou spolu kokain. V tomto opojení dostane Mike nápad, že by společně mohli potrápit pár domorodců. U řeky najdou mladého chlapce a dívku. Mike dá Pat nůž a nutí ji k činu. Ta to však nedokáže a dívka chce utéci. Stihne ale pouze pár kroků, než ji Mike zastřelí… Pat alespoň zachrání chlace, který zmizí. To už Ruddy dávno tuší, že Mike něco skrývá. A pravda výjde najevo, až když Joe těšně před smrtí všechno vypoví…

Po shlédnutí toho filmu však musím konstatovat, že vcelku nijak extrémně nechutný není. Masakrovacích scén je totiž docela málo a navíc jsou dost amatersky provedeny – důkazem toho budiž např. Joe, jemuž domorodci rozpárají břicho – ale není to rozpárání břicha, ale kreslení červené čáry. Samozřejmě nechybí ani pár hezkých milníků, např. když naše trojice musí opustit jeep uvíznutý v bahně kdesi v hloubi pralesa, aby ten samý jeep mohla najít pátrací výprava pár metrů od okraje řeky. Pokud budete pozorní, všimnete si i hřebíků, kterými je zpevněna klec se zajatci.

Závěrem ještě pár slov o Pat, resp. její představitelce. Zora Ulla Kesslerová pochází z Prahy a byla jednou z manželek hudebního skladatele Petra Hapky. Možná si ji budete pamatovat z filmu Fešák Hubert, Vítr v kapse nebo z detektivky Řetěz. Její půvab uchvátil režiséra Umberta Lenziho a ten ji obsadil právě do filmu Cannibal Ferox, který ji současně zajistil největší slávu.

Hodnocení4
Cannibal Ferox režiséra Umberta Lenziho bývá označován jako "Nejlepší kanibalský film všech dob". Osobně však nechápu, co v tomto případě označuje slovo "nejlepší".
40%

Sdílejte článek

11 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Profilový obrázek
  Solo 24 listopadu 2009 v 15:16

  Měl jsem to štěstí / neštěstí, že jsem viděl obě verze filmu. Jak tu
  originální, tak i sestříhanou z trafiky. Kanibalské filmy mám rád a
  vždycky se na ně rád podívám, ale tady jsem byl lehce zklamán. Hodně
  toho tvůrci okopírovali ze starších filmů. Nicméně kvalita je trošku
  horší, ale v brutálních scénách se tomuto dílu málo který jeho
  bratříček vyrovná. Zabíjení zvířat tu frčí jak na běžícím páse, gore
  fekty jsou ucházející a dočkáme se i nedobrovolné ”kastrace”. To
  sekání vršku hlavy rovněž nebylo originální, ale zapůsobilo na mě víc
  než jiném filmu sekání opice. 60%

Nový komentář