Camerons Closet (1988)


Režie: Armand Mastroianni
Rok výroby: 1988
Délka: 87 min
Země: Velká Británie / USA

Hrají:
Scott Curtis … (Cameron Lansing)
Mel Harris … (Dr. Nora Heley)
Cotter Smith … (seržant Sam Taliaferro)
Chuck McCann … (Ben Majors)
Kim Lankford … (Dory Lansing)
… a další

 

Malý Cameron má zvláštní až nadpřirozené schopnosti. Je proto pod neustálým odborným dohledem, který končí se záhadnou smrtí jeho otce. Chlapec se tedy dostává ke své matce. Dějí se však kolem něho nevysvětlitelné věci. Teprve s chlapcem se skamarádivší policista začíná tušit, že se hochovi nejspíše podařilo díky svému daru zhmotnit cosi… nebezpečného. Potvrdí mu to i Cameronův někdejší výzkumník.

Režisér Mastroianni měl před tímto filmem již s hororem nějakou tu zkušenost. Přestože se nejednalo o nic převratného (snímek Supernaturals), nehodil flintu do žita a přišel s poměrně vydařeným přírůstkem do kategorie těch lépe vypadajících průměrných filmů, jež nelze jednoznačně zavrhnout. Co se tedy skrývá v Cameronově šatníku?

Snímek vsází především na atmosféru těžící z neznámého a dále dění, jež kolísá mezi realitou a neskutečností. Velkou měrou se pracuje s psychickou stránkou hlavního dětského charakteru, což samo o sobě vyžaduje pozornost diváka před obrazovkou a mravenčí práci za kamerou. Do úplného závěrečného odhalení přetrvává příjemná tajuplnost, která se bohužel v mnoha momentech mění v nejednoznačnost a to kouzlo, které diváka připoutává k obrazovce, se mění ve svůj opak. Dobroty jsou víceméně vyvažovány zmateností, v níž se není těžké ztratit. Scénáři by nižší koncentrace komplikovanosti vůbec neublížila.

Ve svižném, ne však po celou dobu zajímavém ději se našlo místo i pro vizuální triky. Mnoho jich sice není, o to více se na nich zapracovalo, aby splnily účel. Vyjma samozřejmě nepříliš zdařilého monstra, které ostatně není moc vidět, což je na jedné straně škoda, na té druhé vzhledem k jeho možné strnulosti naopak velmi dobře, takže ve výsledku přetrvává přesvědčení, že skutečnost, že zrůda zde nehraje prim, je nanejvýš pozitivní, jsou masky zajímavé a propracované. Dívá se na ně příjemně. Stejně tak na nepříliš přeháněnou krvavost a jeden vydařený pokus překonat gravitaci.

Herci vystupují s patřičnou uspokojivou přesvědčivostí. Převratný výkon se hledá těžko. Až na policistu jsou postavy nevýrazné, a to bohužel i samotný Cameron, který by měl naopak zářit. Předvedl alespoň, že dokáže vyjádřit emoce pouhým výrazem obličeje, což se od něj vzhledem k tématu očekávalo. Klasickému herectví již samozřejmě z nedostatku zkušeností moc šťávy nedal.

 

Hodnocení6
Cameron´s Closet je nevýrazný film o bubácích jednoho malého kluka. Příliš rozruchu v hororovém světě nadělat nemůže. Alespoň ne tolik, aby se vyšplhal výše než na lehčí nadprůměr s potenciálem, který nabízel víc. I přes požadavek divákovy pozornosti je značně odpočinkový.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 7 února 2017 v 06:56

    Vždy jsem rád, když ve své sbírce narazím na nějaký film, který mě dokáže velmi mile překvapit svým obsahem i celkovou kvalitou. Nepříliš známý horor s démonickou tématikou mě dostal především svou solidní atmosférou a velice slušnými maskami. Zvláště stupňující se napětí, občas dokázalo příjemně zamrazit na zátylku a já si tak nerušeně užíval tuto lehce nadprůměrnou podívanou. Nebyl bych to však já, kdybych si hned nerýpl do scénáristy, protože za ten závěr by si zasloužil nafackovat. Snad to je jen můj dojem, ale finální souboj s démonem a ony světelné efekty – no to byla hrůza!!! Nenechte se však v žádném případě odradit, protože tento horor z 80. let si rozhodně zaslouží větší pozornost. Zvláště pak po psychologické stránce se tvůrci opravdu vyřádili. Jak scénárista, tak i samotný režisér tomu dali slušnou „šťávu“ a divák nejednou bude zírat s otevřenými ústy, cože se to odehrává před kamerou. Zvláštní pozornost si zaslouží i speciální efekty a masky, které se jejich tvůrcům opravdu povedly (tedy až na samotného démona). Přes všechny ty pozitiva, které jsem teď vyjmenoval však musím souhlasit s názorem, že místy je děj skutečně dost zmatený. Nebýt toho závěru, možná bych uvažoval i o trochu větším hodnocení. Takhle však zůstanu u toho lehkého nadprůměru. 60%

  2. tommco 13 února 2009 v 12:38

    Toto je prvy horor ktory som kedy videl. Som prekvapeny ze sa tu objavuje, pretoze od vtedy co som si ho ako 11 rocne decko niekedy v 90tom roku pozrel, som o nom nepocul. Spatne si uvedomujem ze to nebolo nic prevratneho, ale v tom case sa mi pacil a vdaka tomuto filmu som nasiel potom zalubu v sledovani hororov. A urcite je to lepsie ako niektore sucasne zlataniny. 60% je o.k.

Nový komentář