Byl jsem mladistvým intelektuálem (1999)


Režie: Štěpán Kopřiva, Marek Dobeš
Rok výroby: 1999
Délka: 16 min
Země: Česká republika

Hrají:
Vladimír Škultéty … (Pavel)
Soňa Tomečkova … (Eva)
Robert Jašków … (Chiefintellectual)
Jan Hrušínský … (číšník)
Michal David … (Michal David)
Frantisek Fuka … (prodavač)
… a další

 

Pavel a Eva jsou tuctoví konzumní dospívají lidé, kteří mají rádi béčkové akční i hororové filmy či televizní seriály. Ve škole proplouvají s odřenýma ušima a jejich největším koníčkem je televize a pojídání gumových medvídků. Jednoho večera se vydá Pavel do videopůjčovny pro další dávku filmů, aby se měli čím pobavit. Cestu si krátí přes park a tam narazí na podivnou seanci intelektuálů. Pouští se s nimi do boje, ale jejich vůdce ho kousne. Z Pavla se rázem začíná pomalu stávat jeden z nich. Jeho dívka Eva to však nechce nechat jen tak a rozhodne se svého milého zachránit.

Tato krátkometrážní parodující hororová komedie vznikla v koprodukci České televize a studia Brutto. Jedná se o parodii obyčejného života lidí a intelektuálů, kteří vším normálním opovrhují, protože se cítí být na výši a lepší než všichni ostatní. Film je nabytý různými odkazy na známé filmy či seriály.

Doprovází ho solidní hudební podtext, který se občas skládá z písní Michala Davida, jenž si ve filmu taktéž na chvíli zahrál (lépe řečeno zazpíval). Ve filmu se objeví spousta intelektuálních průpovídek, které jsem pořádně ani nepochopil, protože já patřím do té sorty méně chápajících lidí. To však nic nemění na tom, že jsem se docela bavil.

Dočkáme se zde i několika honiček či soubojů, které vás mají rozesmát, nikoliv vystrašit. Máte šanci vidět, že ovládač se dá využít i jinak než jen k přepínání kanálů. Rozhodující bitka se mi líbila a byla doplněna o komediální prvky, které sloužily k odlehčení právě probíhající scény.

Ve filmu se kromě Michala Davida objevili i další známí čeští herci jako například Jan Hrušínský, který si zde zahrál číšníka, nebo skvělý František Fuka, kterému role prodavače v knihkupectví sedla jako ulitá. Jeho tabulka návštěvníků by se mohla stát velkou inspirací pro všechny druhy obchodů. Hlavní roli dostal dnes již docela známý herec Vladimír Škultéty, který si zahrál například ve filmech Anglické jahody (2008), Kuličky (2007) nebo Pánská jízda (2004).

 

Hodnocení7
Jde o odlehčující parodující snímek, který vás varuje před všemi intelektuály. Pokud se chcete na čtvrthodiny něčím zabavit, tak vám můžu jen doporučit. Dávám tomu...
70%

Sdílejte článek

Solo ( profil autora )

Život je hořký. Bohudík!

  1. Skypper 10 března 2009 v 13:13

    Tenhle film jsem viděl v prváku na střední a tehdy mě totálně dostal. Líbilo se mi nevážné pojetí a hlavně snaha natočit hororovou komedii česky a ne okopírovat něco z americké tvorby. A taky plus za srandu, kterou si ze sebe dokázala udělat česká “hvězda” Michal David.
    Teď už bych z tohoto díla asi tak odvařený nebyl, ale už jen z nostalgie bych tomu těch 70% procent taky dal

Nový komentář