Burrowers, The (2008)


Český název: Stopy zmizelých
Režie: J.T. Petty
Rok výroby: 2008
Délka: 96 min
Země: USA

Hrají:
Clancy Brown … (John Clay)
William Mapother … (William Parcher)
Maryanne Stewart … (Jocelin Donahue)
Karl Geary … (Fergus Coffey)
…a další

 

Western a horor je kombinace, se kterou se setkáváme jen ojediněle. Namátkou si vzpomenu leda tak na Živí nebo (ne)mrtví z roku 2007 a to je navíc snímek, který jsem doposud neviděl. Když jsem brouzdal po levných DVD titulech na internetu, zaujali mne Burrowers. Jednoduchý příběh o hledání záhadně zmizelých osob je situován na Divoký západ a můžete v něm očekávat cokoliv. Naši distributoři se totiž rozhodli pro nicneříkající český název, ale i průměrný angličtinář se jistě dovtípí, o čem Stopy zmizelých vlastně budou.

Když se zamyslíte nad prostředím prérií, které proslavilo tolik ceněných westernů, nemusí původní myšlenka vypadat vůbec zle. Výprava si vystačí s několika dobovými rekvizitami, s několika herci a koňmi, někde postaví nějakou malou kulisu. Vlastně jí postačí větší kus země a les. Naproti tomu však tvůrci mohou tuto „lacinost“ zamaskovat atmosférou. Vždyť kde jinde než u táborového ohně může čekat větší nebezpečí? Všude tma, otevřené prostranství a vysoká tráva, která může skrývat cokoliv.

Nebudu chodit kolem horké kaše, ostatně už po pár minutách dění je to celkem jasné, že ze tmy na naše hrdiny bude vyrážet další z řad béčkových monster. Inu, proč ne? Trestuhodné ovšem je, že – a to je problém drtivé většiny podobných filmů – je vám úplně ukradeno, jestli příšera zabije toho či onoho, jestli výprava za zmizelými bude úspěšná či ne, nebo jestli všichni zemřou zahrabáni a zaživa ještě pojídáni někde uprostřed buše. Popravdě se přiznám, že postavy jsem absolutně vypustil už na začátku, protože všichni „kovbojové“ jsou pořád stejní chlapi bez výraznějších charakterů, které by si šlo zapamatovat alespoň na poli 90minutového filmu.

Ani zbytek bohužel nestojí za moc. Monstra monotónně unášejí nebohé oběti, ovšem ani jednou jsem se nemusel klepat strachy. Snímek prakticky nenabízí žádnou lekačku a i přes snahu nechat vyniknout delšími scénami „tichý děs“ se jedná o podprůměrnou hororovou porci. Bohužel to nezachraňuje ani závěr, kde jsou již bestie ukázané v celé své nádheře (hodnotit jejich vzhled nehodlám, ať posoudí každý sám) a hlavní hrdina s nimi vede nezáživnou bitvu. Nuda, přátelé!

Hodnocení4
Stopy zmizelých tak končí podobně jako jiné DVD tituly, které se mi poslední dobou dostávají pod ruce. Je na nich možná vidět snaha (technicky to není tak hrozné, jak bych očekával – i ty příšery jde zkousnout), ale absence lepšího, vyhrocenějšího a smysluplnějšího scénaře bez sympatických postav mi zážitek z večerního usínání při hororu jednoduše kazí.
40%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 20 ledna 2013 v 11:53

    Westernové horory já můžu a přestože jde skutečně zvláště o vzácnost, několik jich mám doma a zatím jsem ještě skoro se žádným problém neměl. Mám rád onu „vůni“ divokého západu a i proto patří western hned za hororem mezi můj nejoblíbenější žánr. Ani tady se tvůrci nevyvarovali (ani se jim nedivím) ukázat na postoje bílých vůči „černochům či indiánům“ a (ne)lidské chování americké kavalérie. Po celou dobu jsem měl jen trochu problém vstřebat onu marnou snahu navodit děsivou noční atmosféru beznaděje a zmaru, která pořád nepřicházela. Noční scény byly místy dost nepřehledné, monstra se víceméně objevila v celé svojí kráse až na konci a ono vysvětlení, proč začali napadat lidi (kvůli úbytku bizonů) mi nepřišlo dostačující. Každopádně nápad a postup jejich krmení u mne plusové body našel. Trocha toxinu a změkčené masíčko není nikdy na škodu.

  2. Dandalf 3 ledna 2012 v 07:27

    No, popravdě jsem už viděl horší kousky. Netvrdím, že tenhle film je klenot a už vubec si netroufnu říct, že se na něj byť jedním očkem podívám, ale na jedno shlednutí, když je člověk sám doma a nemá co dělat, tak ten film neurazí. Hraje tam taky Doug Hutchison, kterej jako herec snad nehraje nic jinýho než pěkny slizouny a svině(Zelená míle)Mám ho rád.Totalně jsem si vychutnal pana Clancy"Kurgana" Browna. Dlouho jsem ho neviděl a tady mu ta role celkem sedla.
    . Je to docela "sympaťák".:-)Herci mi nevadili až na hlavního hrdinu. To snad i Arnie Schwarzenegru má širší hereckej rejstřík než tenhle. Jinak celkem souhlasím s recenzí.U mě za poctivých pade. Žádnej zázrak ani průser.

Nový komentář