Buio Omega (1979)


Režie: Joe D’Amato
Rok výroby: 1979
Délka: 94 min
Země: Itálie
Alternativní názvy: Beyond the Darkness, Buried Alive

Hrají:
Kieran Canter … (Frank Wyler)
Cinzia Monreale … (Anna Völkl & Elena Völkl)
Franca Stoppi … (Iris)
Sam Modesto … (Mr. Kale)
Anna Cardini … (Jogging victim)
Lucia D’Elia … (Jan, hitch-hiker)
Edmondo Vallini … (Detective #1)
…a další

 

Frank Wyler je velmi bohatý a pohledný mladík, který je zamilovaný do své přítelkyně Anny. S tím není spokojená jeho služka Iris, která by chtěla Franka a celý jeho majetek jen pro sebe. Proto nechá Annu začarovat pomocí voodoo a ta velmi brzy umírá. Dalo by se říct, že tím náš příběh končí. Panovačné služce už nestojí nic v cestě, aby mohla Franka úplně ovládnout a oba spolu budou žít šťastně až do smrti.

Jenže tohle není romantický film, ale horror od jednoho z nejkontroverznějších režisérů. Frank totiž svoji dívku stále miluje a slíbil jí, že je ani smrt nerozdělí. Svůj slib hodlá dodržet. Proto se v noci vydává na hřbitov a svou milou si odveze domů. Jelikož je jeho oblíbeným koníčkem preparování zvířat, tak pro něj není problém Annu vykuchat, sešít a naaranžovat si ji do postele. S tím mu pomáhá Iris, aby si jí tak Frank ještě více oblíbil. Frankovo počínaní však neunikne očím místního hrobníka. Ten se rohodne na vlastní pěst vypátrat, co nekalého se děje za zdmi Frankova sídla a je natolik opatrný, že si naše milá dvojka jeho soukromého pátrání vůbec nevšimne.

Celý příběh se vpodstatě točí kolem mrtvé Anny, se kterou si chodí Frank popovídat vždy, když má z něčeho depku (ale jeho zamilované plky k mrtvole jsou spíše úsměvné). Časem se pletou do cesty další dívky, které je třeba zlikvidovat. Základní problém je ten, že se pletou do cesty dost nelogicky. Např. hned první oběť: Frank se vrací domů s mrtvolou a podaří se mu píchnout pneumatiku. Než stačí nasadit rezervu, tak mu do dodávky naleze obtloustlá stopařka. Frank si ji tak nedobrovolně veze domů i s mrtvolou. Stopařka se následně zhulí, usne a probudí se až v garáži. Vyrazí na průzkum a nalezne Franka, který právě pitvá Annu. Ten ji musí zabít a jelikož ho stopařka poškrábe na krku, tak jí nejdřív kleštěmi strhá nehty na ruce. Moc logické mi to nepříjde. Když už si hodlám někoho vycpat, tak si přece nebudu brát domů cizí osobu, která všechno uvidí.
S druhou obětí to není o moc lepší: Když si Frank přivede domů dívku, tak nechápu proč si pro milostné hrátky vybere právě tu postel, ve které leží jeho bývalá. Aby si toho milenka všimla, začala ječet a on jí musel zlikvidovat?

Takových nelogičností a dalších drobných chybek najde pozorný divák ještě plno. Dají se však prominout a to díky skvělému gore. Pitvání, strhávání nehtů, porcování mrtvoly a její následné rozpouštění ve vaně plné kyseliny. A právě ta poslední jmenovaná scéna je na celém filmu nejznámější. Buio Omega vás totiž nemá vyděsit, ale pořádně znechutit. A D’Amatovi se to daří celkem dobře. Např. kdy střídá záběry na ústa obědvající domovnice a na zbytky těla rozpuštěného kyselinou. Při pohledu na otevřenou hubu Iris, která navíc jí jak prase a následně pak na všechny ty zbytky, co kyselina nerozežrala se vám opravdu nemusí udělat dobře.

Co se týká hlavních postav, tak ani pořádně nevím, jaký obrázek si mám o té povedené dvojce udělat. Kdo je vlastně ten záporák? Frank? Frank byl spíš zamilovaný slaboch, který po smrti své dívky úplně zmagořil. A co chladnokrevná Iris? Ta se sice musí zbavovat mrtvých těl, která po sobě Frank zanechává, ale na druhou stranu je to ona, kdo způsobil jeho proměnu v úchylného zabijáka. A co když jsou to oba úplně stejní pošuci? Režisér nás o tom moc dlouho přemýšlet nenechá. V závěru, který se dal předpokládat se totiž můžeme těšit na finální souboj. Koho? Hádejte.

Za zmínku ještě stojí hudební doprovod od skupiny Goblin.

Hodnocení7
Takže shrnuto a podtrženo: Krom několika menších chyb by se nedalo filmu nic vytknout. Na tehdejší dobu velmi velmi slušné triky. Ovšem nebýt těch „chuťových“ scén, tak to mohlo dopadnout mnohem hůř. Kdo má rád gore, určitě by měl Buio Omega shlédnout. Ostatní nechť se mu vyhnou obloukem. Myslím, že 70% je na místě.
70%

Sdílejte článek

Nový komentář