Buffy the Vampire Slayer (1992)


Český název: Buffy, zabíječka upírů
Režie: Fran Rubel Kuzui
Rok výroby: 1992
Délka: 86 min
Země: USA

Hrají:
Kristy Swanson … (Buffy)
Donald Sutherland … (Merrick)
Luke Perry … (Pike)
Paul Reubens … (Amilyn)
Rutger Hauer … (Lothos)
Hilary Swank … (Kimberly)
…a další

 

Většina mladých diváků si pod pojmem Buffy představí Sarah Michelle Gellar a seriál, v němž si podávala nejen upíry, ale i všelijakou jinou havěť z řad temných sil. Málokdo si ale vzpomene na film, který přemožitelku (vlastně zabíječku, což zní hůř) stvořil. Ale není se čemu divit, jelikož celovečerní podoba abnormální silou nadané blondýnky je vyložená katastrofa.

Jedna se totiž o film, který vás znechutí už po několika minutách sledování. Až uvidíte, jak podle tvůrců vypadají američtí vysokoškoláci, budete si klepat na čelo. Holky lízají lízátka, jejich IQ je evidentně na úrovni dnešních dvanáctiletých a vrcholem jejich dne je nakupování v supermarketu. Kluci jsou většinou namachrování blbečci nebo nadržení burani, takže taky žádná výhra. Situaci nezachraňují ani dospělí, kteří jsou buď šíleně nudní a nebo zase debilní. Uf.

A v tomto světě existují i upíři. Aby však nebyla narušena rovnováha, jednou za čas se objeví silná dívka, která jejich počty redukuje. A teď je právě na řadě Buffy v podání Kristy Swanson. Nutno podotknout, že právě její výběr je asi tím největším kladem celého filmu – ano, je celkem pěkná. Vše ostatní je ovšem tragické.

Tvůrci evidentně chtěli zkloubit horor s komedií. Bohužel hororovou stránku charakterizují upíři s rtěnkou na puse, kteří se opět chovají jako idioti a stránku komediální reprezentují zhruba tak dvě hlášky od Luke Perryho. NUDA. Vznikl tak neobyčejně špatný film, který neuspokojí ani diváky s těmi nejnižšími pudy. Vlastně to celé vypadá jako amatérská práce některého hodně mizerného studenta filmové školy. Vyložená trapnost.

Choreografie bojových scén je samozřejmě taky hrozná – připomíná většinou hospodskou pranici s opilými účastníky. A celkové vyznění filmu? – Buffy trochu dospěje, zatímco její vrstevnice ještě stále vybírají někde v obchodňáku šaty a cucají u toho lízátka. Skvělé!!

Hodnocení1
Přiznám se, že ani seriálová Buffy mě nikdy moc nestrhla, ale někdy sršela vtipem, jindy přihodila trochu emocí. A i ty bitky s upíry byly ve všech ohledech lepší. Zabíječku upírů ve filmové podobě je tak možné doporučit pouze pro ty, kteří si chtějí ověřit informaci vepsanou v úvodníku.
10%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 29 března 2015 v 15:17

    V pubertě jsem rovněž patřil mezi ty, kteří sledovali seriál Buffy se Sarah Michelle Gellar v hlavní roli. Sice ne pravidelně, ale docela se mi líbil a to hlavně díky pohledné herečce. I proto jsem byl zvědavý na tento film, který je jeho předchůdcem. Bohužel Fran Rubel Kuzui totálně vyhořel coby režisér a nepomohlo mu ani slušné herecké obsazení. Tato hororová komedie několik světlejších okamžiků a dobrých hlášek, ale to je tak vše. Přiznám se, že během sledování filmu, jsem měl několikrát nutkání ho vypnout a jít raději na pivko. Což o to, Kristy Swanson se mi líbila i bez svých silikonových vylepšení, ale přece jenom na mě udělala mnohem větší dojem svými fotkami v časopisu Playboy, nežli zde. Přitom jasně patřila k tomu nejlepšímu, co nám Buffy vůbec mohla nabídnout. Sexy tanečky roztleskávaček měli mnohem lepší choreografii, nežli samotné akční souboje. Chvílemi jsem si myslel, že si režisér pozval bandu ochotníků a ti mu za párek a pivo předvedli své vystoupení. Byl to hnus, to vám povím! Neočekával jsem žádné závratné „digitální“ orgie, ale tenhle podprůměrný shit se mi vážně hnusil. 30%

Nový komentář