Brightburn (2019)


Český název: Syn temnoty
Režie: David Yarovesky
Rok výroby: 2019
Délka: 90 min
Země: USA

Hrají:
Elizabeth Banks … (Tori Breyer)
David Denman … (Kyle Breyer)
Jackson A. Dunn … (Brandon Breyer)
Matt Jones … (Noah)
Emmie Hunter … (Caitlyn)
Meredith Hagner … (Merilee)
… a další

 

Éra komiksových adaptací vrcholí a s ní i její záběr. Hodné hrdiny vystřídali ti problémoví (Constantine, Logan, Deadpool, Venom…) a tak producent James Gunn (ten pro změnu natočil Strážce Galaxie 1 a 2) zašel ještě dál. Vzal námět muže z oceli a obrátil jej naruby. Co kdyby dospívající chlapeček z cizí planety a úspěšně zachráněný neplodnými rodiči, náhle podlehl temným silám a své mimořádné síle?

Hned v úvodu je možná lepší vědět, že Syn temnoty nenabízí tíživý rozklad osobnosti, ale jde o podstatně komerčnější přístup k látce. Malý Brandon sice má nějaké ty trable ve škole, ale jinak vyrůstá úplně normálně a neovládajícího se spratka z něj učiní něco jako červený kryptonit z vraku jeho lodi. Takových zjednodušení je ve filmu tolik, že jsem si k nikomu nevytvořil žádné pouto a osudy hlavních postav vůbec neřešil.

Je to škoda, protože tady by nějaké ta psychologické napětí mezi adolescenty (jak z pera Stephena Kinga) určitě potěšilo víc než mimozemská temnota. Divák si pak musí domýšlet, do jaké míry je Brandon ovládán svými pohnutky v protikladu ke scénám, kdy se podivně přepne do módu „odstraň všechny překážky ve svém životě“.

Brandon je jinak skutečně doslovný antisuperman se všemi jeho schopnostmi. Zlomená ruka spolužačky je tedy jen začátek před jeho pozdějším běsněním, v němž se budou propalovat hlavy. Rozhodně potěší, že snímek má rating R. I přes mikroskopický rozpočet (6 milionů dolarů) si myslím toho nakonec autoři předvedli dost.

Hodnocení6
Syn temnoty rozvíjí zajímavou ideu, která mohla být tíživým protipólem ke komiksovým pionýrům. Zůstala ovšem využita jen tak napůl.
60%

Sdílejte článek

Frenk ( profil autora )

Film, hudba a alkoholické radovánky, to jsem já!

  1. Solo 18 srpna 2019 v 10:42

    Bez mučení se přiznám, že jsem nikdy neholdoval a neměl v oblibě žádné komiksové superhrdiny ani nejnovější sračkoidní Marvelácké megaprojekty. Možná v dětství se mi líbil animovaný Spiderman či Batman, ale zfilmované kousky považuji za (ne)pěkné sračky. Všichni ty „supergayové“s nejrůznějšími nadlidskými schopnostmi a „číči“ v latexových oblečcích mi lezli krkem už po několika minutách a já toto odvětví považuji za zbytečnou ztrátu času a peněz. Jediný důvod proč jsem se nakonec rozhodl pro tento film, byl ten, že já dost často fandím spíš záporným postavám a tohle zpočátku slibovalo netradiční podívanou. Netradiční hlavně v tom, že se zdejší hrdina rozhodl ztrestat všechny okolo sebe a raději zvolil pytel přes hlavu, než aby běhal po okolí v latexových kalhotách a slipech přes ně natažených. Kostra příběhu moc záživná není a divák si musí počkat dost dlouho, než se tam začne dít něco opravdu koukatelného a zajímavého, ale alespoň neodcházím úplně zhnusen. Malý Brandon se s tím moc nesral a počáteční škádlení (zlomená ruka spolužačky, pozabíjená drůbež) se změní v nečistý masakr alespoň několika osob, které mi byly během celého filmu totálně u prdele. David Yarovesky je ovšem co si budeme (nebo spíš nebudeme) nalhávat velký ocas, který z toho dokázal vytěžit jen obyčejný průměr, přestože mohl divákům nabídnout ještě mnohem záživnější podívanou. To by však nesměla psát scénář rodinka Gunnových, kteří se v podobných super hrdinských sračkách již několik let vyžívá. Nechtěli však tohoto anti Supermana zostudit úplně a tak se nakonec několika lehce brutálních záběrů taky dočkáme. Smrt otravného strýčka byla asi tím nejlepším, co nám zde bylo nabídnuto. A jak vidno ani mateřská láska nezabrala. Jen doufám, že se z toho zas nestane nějaká další těžko poživatelná série, protože příště bych už tak milostivý nebyl. Snad jedině, když si dají více záležet na budování atmosféry a přibyde více zajímavých mordů. Slabých 50%

Nový komentář