Breeders (1986)


Režie: Tim Kincaid
Rok výroby: 1986
Délka: 77 min
Země: USA

Hrají:
Teresa Farley … (Dr. Gamble Pace)
Lance Lewman … (detektiv Dale Andriotti)
Frances Raines … (Karinsa)
Natalie O´Connell … (Donna)
Amy Brentano … (Gail)
…a další

 

Na Manhattanu se šíří vlna brutálních znásilnění panen. Povolaný detektiv Andriotti musí řešit značně zapeklitý případ. Oběti na sobě totiž mají látku neznámého původu. Výzkum naznačuje, že se jedná o cosi mimozemského. Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, odhalení pravdy netrvá dlouho. Nebohé oběti jsou svým sexuálním partnerem lákány do hnízda. Ženy nelze zastavit, a tak nezbývá, než je sledovat a připravit se na možnou konfrontaci.

Snímek Breeders je další z řady sci-fi hororů, které se soustředí na osud vesmírného monstra výhradně na planetě Zemi. Jeho pravou podobu se nesnaží nijak zvlášť skrývat. Již v prvních minutách je s ním divák víceméně seznámen. Tím jde stranou jakékoli budoucí očekávání a tajuplnost z hlediska atmosféry. Monstrum dostává téměř stejný prostor jako ostatní herci. O to více diváka zarazí pokusy o navození hororového odéru skrze několik tradičních záběrů pouhé části znetvořeného těla. Vzhledem k profláknutí monstra ztrácí podobné scény na relevanci a působí spíše směšně. Ostatně jako monstrum samo.

Vesmírný návštěvník je zřejmě značně nadržen. Vypovídá o tom rekordní počet jím ulovených žen. Těžko věřit, že dané dámy jsou vzhledem k situacím, v nichž jsou často příšerou zastiženy, panny. Logika jde stranou. Ale budiž. Alespoň je divákovi nabídnuta vskutku nevšední a v poměru k celkové délce filmu velmi vydatná porce nahoty. Právě délka filmu je pak jedním ze zásadních nedostatků. Přestože je na poměry žánru relativně přijatelná, dá se jen stěží pochopit skutečnost, že se filmařům nepodařilo udržet od svého díla nudu v dostatečném odstupu. Tolik se soustředí na zobrazení určitých skutečností, že jim unikl smysl atraktivity erotických a hororových prvků v podřadných filmech. Ty jsou totiž vkusné jen v případě, že je jim vyčleněno pouze omezené místo. Tvůrci z nich místo aromatického koření učinili téměř hlavní surovinu. A tak není divu, že divák zívá nad předlouhými scénami s nahými ženami, popřípadě že ztrácí často pocit hrůzy při drsnějších záběrech. O směšnosti závěrečného zúčtování již budu raději mlčet.

 

Hodnocení3
Breeders je i přes přijatelnou délku místy značně zdlouhavý a nudný snímek, za což může zaměřenost na protahování spousty záběrů. Je typickou demonstrací významu úsloví, že méně je někdy více.
30%

Sdílejte článek

Žádné komentáře

Přidejte svůj komentář