Braindead (1992)


Režie: Peter Jackson
Rok výroby: 1992
Délka: 104 min
Země: Nový Zéland

Hrají:
Timothy Balme … (Lionel Cosgrove)
Diana Peñalver … (Paquita Maria Sanchez)
Elizabeth Moody … (Mum )
Ian Watkin … (Uncle Les)
Brenda Kendall … (Nurse McTavish)
Stuart Devenie … (Father McGruder)
Jed Brophy … (Void)
…a další

 

Do zoo v Nové Zélandu je převezen vzácný exemplář krysí opice. Jedná se o velmi nebezpečné stvoření, neb pouhé povrchové zranění způsobené zuby tohoto tvora se stává podnětem hrůzné nákazy. To poslední, co ve svém životě tahle opice udělá, je kousnutí matky plachého Lionella, jenž je náš hlavní hrdina.

Z matky se brzy stane zombie a nezůstane sama. Nešťastný Lionell ukrývá zombiky u sebe ve sklepení, kde je dopuje sedativy, aby byli alespoň trochu hodní. Situace se mu ale začne brzy vymykat z rukou s nástupem jeho majetnického strýce, který touží po Lionellově dědictví. Připravuje se obrovský mejdan, při němž se řady zombiků začnou mnohonásobně rozrůstat a Lionell musí po bohu své láské, horkokrevné jižanky Paquity, bojovat o holý život. A to všemi prostředky včetně například mixéru či sekačky na trávu…

Tenhle film bezpochyby upoutá vaši pozornost. Vést k tomu mohou rozličné důvody. Zejména se mu to však podaří díky své až parodické střeštěnosti. Tak trochu to připomíná jakýsi pokus o velmi krvavý vtip nebo ještě lépe bláznivý studenský experiment, natočený s velkou dávkou nadšení.

Tomu nasvědčuje hned několik aspektů. Tím prvním jsou herecké výkony, které ať vypadají jakkoliv, rozhodně nejsou profesionální. Z herců je ale cítit neskutečné nadšení, je vidět, že je to zkrátka baví a tak jim dobrotivý divák ještě rád odpustí nějaké to klopítnutí.

Výše zmíněný dojem rovněž podtrhuje kamera, jenž působí někdy až amatérsky. Dominují zejména dlouhé chvějící se dataily obličejů jednotlivých herců. Ale i to výsledně působí velmi dobře a dodává to celému snímku jistou image šílenosti. A šílené to bezesporu je!

A jak je to celé podané? Nemohl jsem se ubránit dilematu o žánrovém zažazení tohoto snímku. Je to horor? Komedie? A nebo parodie? Prvky všech tří žánrů totiž v tomhle filmu najdete. Byť parodie je záměrně řazená na poslední místo, neboť žádný konkrétní mě známý film zde parodován není, spíš zombie hororový žánr obecně. Více ale snímku sedí komedie s výraznými hororovými prvky kořeněná velkou, ale opravdu velkou, dávkou velmi černého krvavého humoru. Ne nadarmo se o tomto počinu traduje, že jde o nejkrvavější film v historii kinematografie vůbec. To už dnes pochopitelně není pravda, neb moderní hororová tvorba plná novodobých realistických krvavých scén by tento snímek nejspíš strčila do kapsy. Na začátek devadesátých let je to ale porce, která nemá mezi svými současníky obdoby.

Nabízí se tedy pár varování: Když se chystá rozpadající se Lionellova matka poobědvat s předsedkyní ženského spolku a jejím manželem, raději nejezte! Při pudinku by Vám mohl Váš pokrm přestat chutnat. Slabší povahy by pak mohli uzřít pozřené znovu. Pozdější sex mezi mrtvou zdravotní sestrou (které mimochodem vysí hlava jen na tenkém pruhu kůže a při pro tuto činnost charakteristických pohybech ji tak neustále padá) s mrtvým farářem taky není nic moc, i když není díky bohu příliš detailní. Finalní scénu prozrazovat nebudu. Jen upozorním na to, že se porce krve vemi rapidně zvýší…

Co tedy říci závěrem o tak bláznivém filmu? Za zkouknutí to stojí, byť ne každý to bude chtít vidět ještě jednou. Sám si myslím, že znovuprojekci na nějaký čas odložím. Ovšem zápal, s jakým se tvůrci do snímku evidentně pustili, je když už nic dobrým důvodem pro to, udělat si na tenhle počin čas. Je to něco, co se v nynější Jaksonově profesionální tvorbě již lehce vytrácí. Rozodně budete podivěni, že tenhle člověk mohl natočit toho milého pohádkového Pána Prstenů…

 

Hodnocení7
Můj závěr tedy zní: Podívejte se na to! Podívejte se na to i přes fakt, že nejspíš chvílemi budete v rozporu, zda se bát, smát a nebo zvracet...
70%

Sdílejte článek

17 komentářů

Přidejte svůj komentář
 1. Solo 29 dubna 2014 v 20:23

  Hodně dlouho jsem se vyhýbal této hororové komedii jako čert kříži, byť jde o jeden z prvních filmů, které jsem měl vůbec ve své sbírce, ale za všechno mohla hlavně ona „zombie tématika“, která mi moc pochuti není. Přitom Peter Jackson mi už několikrát ukázal, že patří mezi světovou elitu. Dnes jsem se konečně odhodlal a „přežil“ jsem to na jeden zátah. Bohužel já z toho nejsem tak na větvi, jak většina ostatních, kteří Braindead viděli. Skutečně jde o velice zajímavý kousek, který hýří černým humorem již od prvních minut – některé scény jsou vážně nezapomenutelné, masky – efekty usměvavé (to však neznamená, že by byly hrozné), jenže já mám prostě z těch zombie nějaký „komplex“, který mi většinou nedovolí pořádně si filmy s touto tématikou užít. Hlavně ke konci jsem měl sto chutí to vypnout, protože se to celé změnilo v jednu velkou šaškárnu, která už potom nebyla ani moc vtipná. Je mi naprosto jasné, že si natáčení Jackson a ostatní užívali – však jde vidět s jakou lehkostí a hlavně smyslem pro humor do všeho šli, ale místy to už zavánělo dost velkou trapností a tohle zas já moc nemusím. Jak se říká všeho s mírou, ale tímhle pravidlem se tu rozhodně nikdo po celou dobu neřídil. Krve tu stříkalo opravdu hodně, zombie sex, mimino, scéna s WC, pojídání pudinku – to všechno mi utkví v paměti na hodně dlouho, nicméně na nic víc než lepší průměr to bohužel nevidím.

 2. davena27 10 dubna 2011 v 01:57

  Kdyby se řežba se sekačkou na trávu a zombíky šoupla jako reklama pro Mounthfield,bylo by povinností každého fanouška této kultovní záležitosti si samozřejmě sekačku zakoupit pro případ,že by se vám ve sklepních prostorách  za mlaskavého zvuku rozkladu něco opět probouzelo k životu.Plný počet,zcela zaslouženě.

 3. snenat3 25 ledna 2011 v 01:53

   Na to ako ten film vyborne zacal ked si odmyslim amaterske efekty
  pripominajuce napriklad lesneho ducha ci branu ved su to stare snimky tak sa
  skoncil fiaskom alebo totalnou katastrofou a zeby jej nahodou nebolo malo
  tak tam este dodali tu matku a to uz som si fakt zelal nech sa to radsej
  skonci lebo taky trapny a prijebany koniec som skratka necakal davam 30% aj to
  hlavne za ten zaciatok

 4. MrBerserkr 18 ledna 2011 v 09:03

  Tenhle film musí kažtdý vidět. Pouštěl jsem ho kámošům a jejich obličeje většinou potvrzovaly slova Dona Martineze, chvílemi se smáli a chvílemi byli zelení. Na otázku, jak se jim to líbilo z pravidla odpovídali: “To byla blbost.” a při těch slovech se smáli. Kdo neviděl, ať hned stahuje 100%.

 5. janlaska 22 srpna 2010 v 12:59

   Skvělé herecké výkony, zvláštní kamera (a prostředí malého města), černo-humorné scénky,zombíci, kteří fungují i po rozpadnutí (vnitřní orgány žijící svým vlastním životem, vč. střev), spousta krve a rozcupovaných těl. Nic pro slabé žaludky, jinak luxusní zombie snímek, který je zábavný od začátku do konce! 90%!

 6. Eraserhead 17 října 2009 v 09:33

   Dá se snad téhle kultovní komediální gore zombie klasice dát něco jiného než plný počet? Je to humorné, je to krvavé, je to nechutné, je to parádní podívaná. Ti, kteří znají Petera Jacksona pouze jako režiséra Pána prstenu možná budou trochu zklamáni, ale pro mě je tohle (ač mám Pána prstenu rád) Jacksonův zatím nejlepší film.

 7. J.calling.2Bad 28 prosince 2007 v 18:45

   přeze všechno je tohle moje nejoblíbenější krvavý úchylný béčko. Jedním z těch nepatrnějších důvodů je fakt, že rok vydání se shoduje s rokem mého narození, a to vědomí je mooc fajn. Mě osobně se Braindead líbil víc než bad Taste, nicméně oba snímky jsou nesmrtelné. Já bych bez váhání udělil 100%.

Nový komentář