Brain, The (1988)


Režie: Ed Hunt
Rok výroby: 1988
Délka: 94 min
Země: Kanada / USA

Hrají:
Tom Bresnaham … (Jim Majelewski)
Cynthia Preston .. (Janet)
David Gale … (Dr. Anthony Blakely)
George Buza … (Verna)
Chritine Kossak … (Vivian)
… a další

 

Dospívající student Jim je ve škole přistižen při další ze svých lumpáren a musí se podrobit léčbě v novém a věhlasném psychologickém programu doktora Blakelyho. Již na začátku však na vlastní kůži poznává, že doktorovy metody nejsou zcela v pořádku. Využívá totiž cizí organismus k ovládání druhých. Nepochybně má se svým spojencem ďábelský plán. Zastaví ho někdo?

To je nejisté, stejně jako první minuty filmu. Bez dlouhého úvodu přichází rovnou akce a scény, které dávají tušit čemusi konkrétnímu, ovšem stín pochybnosti zůstává až do doby, kdy jsou domněnky potvrzeny dalším děním. Řečeno jednoduše, začátek je trochu zmatený a není úplně jasné, o co jde, což ještě více podtrhuje nepříliš šťastně zvolený způsob střihu záběrů. Divák je tak v jistém smyslu připraven na svižnější tempo, které je po celou dobu zdržováno pouze několika klišovitými dialogy. Nuda se tak překvapivě nedostavuje. Jistá jalovost a pasivita monstra, které se více předvede tradičně až na konci, je vyvážena zajímavým scénářem.

Celková atmosféra se pohybuje v rozmezí, v němž se otírá o monster-horor, teenagerovský svět a prostředí psychiatrie doplněné o nenormálního vědce. Ani v jedné kategorii nesetrvává přespříliš, výsledkem je příjemná zašedlá směs skryté hrůzy, jíž chybí snad jen větší razance po stránce napětí a děsu. Herecké obsazení by to vydrželo, protože jeho kvality jsou nepřehlédnutelné. Znalce jistě potěší účast Davida Gala, jehož si jistě pamatují z o několik let staršího Re-Animatora, kde zahrál taktéž doktora. Mnohé milovníky typických béčkových prvků pak celkem slušnou dobu odhalená ňadra. Na straně druhé je zklame v samotném rozjezdu useknutá milostná scéna.

Monstrum samotné nebudí zpočátku vůbec žádné zvláštní emoce. Co by také zmohl líně se povalující přerostlý mozek? Reputaci si vylepšuje až při svém pohybu, ovšem čekat od obrovské makety něco jiného než strnulý pohyb a vtipně vyhlížející způsob usmrcení oběti, to by byl až příliš velký optimismus. Vizuální podoba monstra zde má pouze dokreslovat jeho skrytou schopnost manipulace s myslí všech okolo, ovšem tvůrcům se nepodařilo zapracovat na ní tak, aby korespondovala s psychologickou rovinou problému natolik, aby to diváka alespoň zamrazilo.

 

Hodnocení6
The Brain je slušné béčko s příjemnou atmosférou, kvalitním herectvím, minimem logických chyb. Monstrum budí rozpaky a je to možná právě ono, co kvalitu hororového zážitku z jinak značného potenciálu filmu velmi snižuje.
60%

Sdílejte článek

  1. Solo 3 ledna 2018 v 20:29

    Tahle kanadská scifi-hororová blbůstka sice nikdy nezískala u diváků velké sympatie, ale přesto si nezaslouží býti odvržena do kouta či snad přiřazována k odpadním kouskům. Je však více než jasné, že se scénárista Barry Pearson nechal očividně do jisté míry inspirovat Cronenbergovým Videodrome, akorát s tím rozdílem že ani on ani režisér Hunt nedisponovali jeho kvalitou a nápaditostí ani z poloviny. Půjdu se ale raději věnovat hodnocení samotného filmu. Již od prvních minut si nešlo nevšimnout jisté gumovitosti většiny speciálních efektů i vzhledu samotného monstra (pardón zubatého mozku), takže si divák docela rychle udělá vlastní obrázek toho, co jej zde čeká a předejde zbytečnému zklamání. Vše je navíc „zamícháno“ do humorného obalu, kdy se divák většině scén spíše zasměje, než aby se u toho měl snad bát a to i ve chvíli kdy gumová monster koule začne požírat svou oběť. Nevím, jestli to byl účel, nebo tvůrčí nemohoucnost, ale v mých očích to nevypadalo zas až tak špatně. Já se u filmu vážně docela bavil, protože za čistokrevný horor tohle prostě nepovažuji. Největší vadu na kráse však vidím v docela velkém množství přihlouplých dialogů a popravdě bych více uvítal, kdyby se tu nemluvilo. Bohužel společně se závěrem přišla i nuda, která už dlouho nadrženě vykukovala zpoza rohu. Neustálé běhání po schodech nahoru a dolu – to prostě není žádné terno. Pokud máte rádi béčkové „trashe“ a naivní zápletky, tak by vás snad tento film mohl zaujmout. Jinak se tomu raději vyhněte obloukem, protože tohle není opravdu pro každého!

  2. JasonVoorhes 4 února 2011 v 08:57

    Tak ty obrázky mi připoměli že sem to viděl asi před 5 lety. Ještě předem než něco řeknu, tak vím že musím brát v jakém roce je to natočený, ale znám horory o 10 let starší a bylo to stokrát lepší (i efektivně). Ten děj je opravdu okoukaný, v celku nic novýho. U tý příšery jsem se musel smát. 94 minut neuvěřitelné nudy. Mno… Jen hudba to napraví na 20 %. Nemůžu si pomoct. Ale tohle je flus na chodníku.

Nový komentář