Brain Damage (1988)


Režie: Frank Henenlotter
Rok výroby: 1988
Délka: 84 min
Země: USA

Hrají:
Rick Hearst … (Brian)
Gordon MacDonald … (Mike)
Jennifer Lowry … (Barbara)
Theo Barnes … (Morris)
Lucille Saint-Peter … (Martha)
Joseph Gonzalez … (kluk ve sprše)

 

O tom že lidská představivost nezná meze by mohli také vyprávět tvůrci tohoto filmu. Těm se během realizace museli hlavou proplétat hooodně podivné myšlenky, a to až za hranicí lidského chápání. 80. léta nám přinesli spoustu nestárnoucích lahůdek, jak na hororovém poli tak i v branži hudební. Ale tohle je opravdu unikátní kousek s pořádnou dávkou krvavého humoru.

Brian si vede spokojený ničím nerušený život, až do jisté doby, kdy se v jeho bytě objeví z nejasného důvodu slizký tvor, připomínající černé hov**. Parazit má dokonce i jméno – Aylmer a utekl (no spíš se odplížil) od svého původního postaršího majitele, který mu zrovna na talíři servíroval jeho oblíbenou pochoutku – lidský mozek.

Nejenom že má oči a pusu, ale dokonce i mluví!!! Ano mluví, a to příjemným hlasem (představte si že vaše hov** mluví). To ve mě okamžitě vyvolalo výbuchy smíchu a to je jenom část toho co vše tahle prasárna skrývá. Tvor se s Brianem skamarádil a chodí spolu na procházky, které vždy končí masakrem nevinných lidí. Po každém úmrtí zapíchne Aylmer Brianovi do mozku jakousi trubičku, ze které vypouští modrou tekutinu. Ta dodává mladíkovi neskutečný blahobyt v podobě velmi barevného vidění. Za nějakou dobu společného řádení si oba dva začnou lézt pěkně na nervy (že by rozchod?). Scéna, ve které začne hov** v umyvadle zpívat je vrchol všeho, co jsem kdy viděl. Za zmínku stojí take orální sex neboli krvavá kuřba a taky společná bublinková koupel.
No přátelé je tady toho spoustu k zasmání, ten kdo tenhle skvost ještě neviděl, tak ať honem napraví své chyby ve vzdělání.

Brain Damage není jenom o hektolitrech krve, ani o prasečích hodech, ale taky o velmi démonické hudbě, která zde velmi dobře funguje. Závěrem bych vám chtěl říct: déjte si pozor na vaše hov**.

Sdílejte článek

 1. Solo 24 května 2013 v 17:51

  Režisér Henenlotter byl pro mne dodneška velkou neznámou a to i přesto, že mám ve své sbírce hned několik jeho filmů. Dnes se mi do rukou dostal první z nich a opravdu jsem nestačil zírat. Jen tak zběžně jsem si přečetl několik informací a komentářů a byl zvědavý na onu „šílenou“ podívanou, kterou někteří diváci slibovali. Tahle dosti kontroverzní (nevím, jestli je tohle je ten správný výraz, spíše bych řekl absurdní) osmdesátková záležitost byla vážně ujetá od první minuty a já nestačil zírat, co si to tvůrci vymysleli tentokrát. Nebudu sice tenhle film vyzdvihovat do nebes, ale lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se u něho místy opravdu nepobavil.
  O morbidní situace tu není nouze, ona „kuřba“ patří skutečně ke zlatému hřebu večera a mluvící Aylmer nemá prostě chybu. Ujetá režisérova představivost vážně nemá obdoby a i přes slabší triky, jsem si to docela užil.60%

 2. Jino 11 února 2010 v 17:06

  Béčko o mozky posedlém parazitu, který vpouští svému hostiteli do mozku jakousi modrou tekutinu a dělá z něj závisláka. Efekty (jakkoliv se můžou zdát béčkové) jsou podřízeny humoru a nadsázce s jakou je film koneckonců i natočen. Nejdřív musím pochválit vzhled parazita – hláškující okaté hov*o se opravdu jen tak nevidí. Na pořadu dne jsou svým způsobem i jeho vražedné manýry, v nichž jde vidět, že tvůrci mají smysl pro humor a neštítí se ho používat i v ujetém provedení – scéna na záchodě či orální sex, ať mi jsou důkazem. Co do bohatosti ostatního děje, film očekávaně ztrácí. Zápletka je jasně daná a monstrum v podstatě od začátku prozrazeno, takže je zde spíše upřednostňován důraz na zábavnost jednotlivých scén než na urputně napínanou atmosféru či bezchybné herecké výkony. K povšimnutí, na tomto solidnímu béčku o “hov*ě”, je i zdařilá hudba. V hodnotících měřítkách 75%.

 3. Enfersillen 18 července 2007 v 21:23

  ten film je neuvěřitelná blbost… to není béčko ale céčko… jediné co je na filmu vtipné jsou ty hrozné herecké výkony hlavních postav – jediné plus na filmu je ta hlavní myšlenka a to stvoření které na pohled přátelsky manipuluje hostitele. Film v žádném případě nestojí za shlédnutí a pokud to po pár minutách nevypnete budete po delší době litovat nad ztrátou času…

Nový komentář